Rehber Bayonetta 3 / Ryujinx Emülatör / 60 FPS+

Merhaba arkadaşlar, bugün size Bayonetta 3 nasıl PC'den oynanır onu anlatacağım. Türkiye'de bu oyun hakkında ilk rehber olacak.

1- Giriş ve Buglar​

Bildiğiniz üzere Bayonetta 3 yeni bir oyun, çıkalı henüz 1 ay oldu ve bu oyunu PC'de sorunsuz oynayabiliyoruz. Ayrıca Ryujinx adlı emülatör ülkemizde pek bilinmiyor, o emülatörü de tanıtmış olacağım. Açıkçası stabilliği, arayüzü ile gerçekten sağlam bir emülatör ve bir çok Switch oyununu başarılı bir şekilde oynatıyor.

Performans:

Sistem: 5600X + 6700 XT
  • Vulkan + 2K = 75 FPS (Vsync)
  • Vulkan + 4K = 75 FPS (Vsync)
  • Vulkan + Native 1080P = 75 FPS (Vsync)
Optimal ayarların 2K olduğuna karar verdim, 4K'da herhangi bir değişiklik olmuyor ya emülatörün upscale etmesi düzgün çalışmıyor yada Switch için Texture detaylarının sınırı 2K.

Gereksinimler:
  • DualSense, Xbox Controller veya bunlara yakın kontrolcüden biri. Klavye ayarları var ama denemedim.
  • 6+ çekirdek işlemci
  • RTX 2060+ ekran kartı daha altında test bulamadım.
Karşılaştığım buglar
  1. Işık parlaması ve saçma ışık yansıması oluyor bazı sahnelerde, pek rahatsız etmiyor 1 saniye gelip gidiyor. Şimdilik sadece bu sorun var.

2- Programın kurulması​

1. Program https://github.com/Ryujinx/release-.../download/1.1.392/ryujinx-1.1.392-win_x64.zip buradan direkt veya daha yeni versiyonlar için buradan Ryujinx - Nintendo Switch Emulator indirilir.
  2. Zip içindeki publish klasöründe emülatörün dosyaları herhangi bir klasöre ayıklanır.
  3. Aynı klasörde portable adlı bir dosya oluşturuyoruz, bunu oluşturmayıp direkt programa girerseniz AppData içinde oluşuyor fakat buna gerek yok, portable oluşturursanız gerekli olan dosyalar direkt bu klasöre yüklenir ve rehberimize de bundan devam edeceğiz.
  4. data diye de klasör oluşturalım.
Programı ilk açtığınızda şu hatayı verecek:
86277688-5ee76b80-bb94-11ea-9c51-0f5ba153371b.png

Bu tamamen normal, bize Switch'in anahtar dosyaları lazım ama burada paylaşamıyoruz maalesef.

Şimdi tablomuza göre dosyaları taşıyalım.

DosyaTaşınacak yer
prod.keys, title.keysportable/system

• Firmware dosyası gerek ama burada paylaşamıyoruz maalesef.
İndirdiğiniz Zip dosyasını çıkarmayın, Tools > Install Firmware > Install Firmware from XCI or ZIP kısmından seçiyor ve gelen sorulara evet deyip yüklüyoruz.

86277870-aec63280-bb94-11ea-8932-df14c870e25c.png

Options > Settings​

AyarDeğer
General > GameDirectories > AddRyujinx klasörü içinde oluşturduğumuz data klasörünü seçiyoruz.
System > RegionUSA
Enable VsyncAçık. Her oyunda açarım bunu.
Graphics Backend MultithreadingEğer güçlü bir CPU'nuz varsa bunu On yapın onun dışında ayarın Auto'da kalması faydalı.
Graphics BackendVulkan. (Tabii ki en hızlı Apimiz bu her zaman olduğu gibi.)
Resolution Scale3X (4K). Eğer daha güçsüz bir sisteminiz varsa Native çözünürlükte durabilir. 720P veya 1080P olmasına ise emülatör karar veriyor.
Anisotropic Filtering16X
Aspect Ratio16:9 (Standart monitör, geniş ekran için ilgili ayarı biliyorsunuz.)
Enable Shader CacheAçık.
Enable Macro HLEAçık. Bu performansı iyileştiriyor ancak glitch yaratabilir ben herhangi bir şey görmedim.
Enable Texture RecompressionKapalı. Ben bu ayarda tuttum Texture detaylarını yükseltiyor ancak Stutter yaratabilme ihtimali var.

Kontrolcü ayarları:
  1. Options > Settings > Input seçeneğinden Player1 > Configure butonuna basın.
  2. Burada Input Device kısmında örneğin benim DualSense kontrolcüm hemen gözüktü, Xbox'da aynı şekilde gözüküyor hangisi varsa seçiyoruz.
  3. Sağdan Profile kısmını Default seçip Load deyin, bütün tuşları otomatik ayarlamış olması lazım.
1.png

Daha sonra mutlaka Apply'e basıp Save deyip çıkın.

3- Oyunun kurulması
Oyunu buradan paylaşamıyorum tabii ki, elinizde NSP veya XCI formatında dosyalar olduğunu farz edelim.

DosyaTaşınacak yer
Bayonetta 3 [01004A4010FEA000][v0][US].xci/.nspdata

Şimdi oyununuz gözüküyor olması lazım.

Açıkçası Nintendo kontrolcüleri diğer kontrolcülere göre farklı bir dizayna sahip. Xbox ve PS arasındaki farklılığa bakıp keşke böyle olsaymış dersiniz, o derece.

Örneğin: PS'de Enter diyeceğimiz tuş X iken Switch'de bu PS kontrolcüsü üzerinde Yuvarlak tuşuna denk geliyor, X'de geri tuşu. Buradan hesaplayın işte, ancak deneye yanıla bulursunuz diye düşünüyorum.

Bir de, klavye de seçebiliyorsunuz ayarlardan ama hiç denemedim, D-Pad mouse değil çünkü o da klavye üzerinden olduğu için sıkıntı çekersiniz. Uğraşsam büyük ihtimalle mouse entegrasyonunu yaparım ama oyunun tuş arayüzü aynı kalacağı için bir anlamı olmayacak. Çünkü bir sürü kombo vs. var oyunda, tuşları bilmeden basamayız haliyle.

Neyse, her şey hazırsa oyunu başlatabilirsiniz. Sağ altta ufak bir ön yükleme yapıyor ona dikkat edin.

Not: Oyunda ara sahneler 30 FPS ise sol altta yeşil renkle yazan Vsync ayarının üzerine basın. Fakat sizi uyarayım, oyunu 60 FPS'den fazla oynarsanız oyun hızı kafayı yiyor. Ara sahneler x2 hızla geçiyor falan. Ben sırf ara sahneleri de 60 FPS kayıt almak için 3 kere aynı sekansı oynadım fakat sonra fark ettim ki ara sahneler kafayı yemiş. :D

unknown_2022.11.28-01.26.png
unknown_2022.11.27-23.54.jpg

Oynanış videosu:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Monster Hunter: Generations Ultimate rehberi ne zaman gelir 😃
Ryujinx emülatör ile çok rahat oynanıyor, rehbere gerek yok aslında. Konudaki oyunun ismini değiştirmem yeterli.

Bir de konuya çok fazla edit geldi, Switch ROM'lar falan modlar tarafından silindi. Haliyle bir anlamı kalmıyor bu şekilde.

Geri
Yukarı