Bayraktar Akıncı SİHA'nın rolü nedir?

Makaleler
1
Yer
Bursa
Beyler biliyorsunuz dün Yerli üretim S/İHA Sistemi Baykar Bayraktar TB2'nin mimarı Selçuk bayraktar Akıncı'nın 2. prototipinin test uçuşunun tamamlandığını açıkladı.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorum şu Akıncı ne gibi görevlerde kullanılacak, özellikleri neler? F-35 yerine mi geçecek, bunları soruyorum. Teşekkürler.

Bir drone, 5. nesil savaş uçağının yerine nasıl geçecek? İHA ve SİHA'ların jet motorlu savaş uçaklarına rakip olma amacı yok. :)

Genel olarak kullanılma amaçları aşağıdakiler olacaktır:

• Elektronik Harp
  • SAR Keşif
  • Sinyal İstihbaratı
  • EO\IR Keşif
  • Geniş Alan Gözetleme
Ayrıca İHA'ların mehmetçiğe sınır ötesinde mühimmat taşıdığını da biliyoruz. Bu görev helikopterlerden alınarak İHA'lara veriliyor. Böylece çözüm ekonomikleşiyor ve daha güvenilir bir hale geliyor.

Daha da geliştirmemiz lazım. Motorları da kendimiz üretecek seviyeye gelmeliyiz. Akıncı gerçekten çok güzel bir atılım. Bunun yanında diğer İHA ve SİHA girişimlerini de unutmamak lazım. Bu alanlarda güzel işler ortaya koyuyoruz ancak daha da iyisini yapmalıyız. :)

Bu arada, bu bir mühimmat taşıyan drone kabaca, ki bunun bir de jet motorlu versiyonları var başka ülkelerde. Ancak bir savaş uçağı ya da 5. Nesil bir uçak değil. Çatışmada ya da sahada büyük yardımı dokunur mu, evet. Ancak bir 5. Nesil savaş uçağı değildir.

Burnuna kurban be! Türkiyenin yeni teknolojik araçlar geliştirmesi beni mutlu ediyor.

En önemlisi F-16'nın taşıyabildiği bombaları taşıması.

akinci.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı