Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Stiff

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yeni bir sistem topladım. Web üzerinde veya Windows üzerinde gezinirken herhangi bir sorun olmuyor. Fakat bazı oyunlarda oyun esnasında bilgisayar aniden kendini kapatıyor. Güç düğmesi işlevsiz kalıyor ancak arkadan powersuply düğmesini aç kapa yaptığım zaman bilgisayarı çalıştırabiliyorum. Valorant saatlerce oynadım hiçbir problem olmadı, lakin CS:GO2 ve albion Online ilk 7-8 dakika sorunsuz oynuyorum daha sonra bilgisayar bir anda kendini kapatıyor. Herhangi FPS düşmesi veya FPS sorunuda yaşamıyorum. Sistemin tüm parçaları 0 ( ekran kartı ve RAM'lar hariç ancak ekran kartım ve RAM'larda herhangi bir sıkıntı yok ) aşağıda kullandığım sistemin parçaları mevcut. Sorunun neden kaynaklı olduğunu anlayamadım, bilir kişiler yardımcı olabilir mi?

Powersuply: Corsair CP-9020236-EU CV650 650W Dual EPS 80+ Bronze.
SSD: Hi-Level Ultra 480GB 550MB-530MB/s Sata3 2,5" SSD, Kingston Fury Renegade 7300MB/S - 6000MB/S SFYRS/1000G Pcıe 4.0 Nvme M.2 SSD
Anakart: Gigabyte B550 Gaming X V2 AMD B550 4400 MHz (OC) DDR4 Soket AM4 ATX Anakart
İşlemci: Ryzen 5 5600 3.5GHz
Ekran kartı: ASRock challanger 6700 XT.
RAM: Corsair Vengeance RGB RT 2x16 3600 MHz DDR4 32 GB.
Kule tipi soğutucu: Id-Coolıng SE-214-XT Argb 4pin Pwm 120MM
Dış kasa: Game masterr11 ATX Gaming kasa 4 RGB fan.

İşlemci ve GPU sıcaklığı 55 dereceleri geçmiyor. Oyun dışı ve oyun içi kontrolleri sağladım. Bu sorunun çözümü nedir?
Ekstra olarak bulunduğum eve yeni taşındım eski tip prizlere sahip sadece birkaç yere yeni tip yaptırmışlar. Acaba diyorum yeterli elektrik akımı olmadığı için kapatıyor olabilir mi?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.39.50 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.39.50 AM.jpeg
    45,3 KB · Görüntüleme: 34
  • WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.40.05 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.40.05 AM.jpeg
    41,4 KB · Görüntüleme: 37
  • WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.40.25 AM.jpeg
    WhatsApp Image 2024-02-06 at 10.40.25 AM.jpeg
    91,4 KB · Görüntüleme: 35
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba arkadaşlar, yeni bir sistem topladım. Web üzerinde veya Windows üzerinde gezinirken herhangi bir sorun olmuyor. Fakat bazı oyunlarda oyun esnasında bilgisayar aniden kendini kapatıyor. Güç düğmesi işlevsiz kalıyor ancak arkadan powersuply düğmesini aç kapa yaptığım zaman bilgisayarı çalıştırabiliyorum. Valorant saatlerce oynadım hiçbir problem olmadı, lakin CS:GO2 ve albion Online ilk 7-8 dakika sorunsuz oynuyorum daha sonra bilgisayar bir anda kendini kapatıyor. Herhangi FPS düşmesi veya FPS sorunuda yaşamıyorum. Sistemin tüm parçaları 0 ( ekran kartı ve RAM'lar hariç ancak ekran kartım ve RAM'larda herhangi bir sıkıntı yok ) aşağıda kullandığım sistemin parçaları mevcut. Sorunun neden kaynaklı olduğunu anlayamadım, bilir kişiler yardımcı olabilir mi?

Powersuply: Corsair CP-9020236-EU CV650 650W Dual EPS 80+ Bronze.
SSD: Hi-Level Ultra 480GB 550MB-530MB/s Sata3 2,5" SSD, Kingston Fury Renegade 7300MB/S - 6000MB/S SFYRS/1000G Pcıe 4.0 Nvme M.2 SSD
Anakart: Gigabyte B550 Gaming X V2 AMD B550 4400 MHz (OC) DDR4 Soket AM4 ATX Anakart
İşlemci: Ryzen 5 5600 3.5GHz
Ekran kartı: ASRock challanger 6700 XT.
RAM: Corsair Vengeance RGB RT 2x16 3600 MHz DDR4 32 GB.
Kule tipi soğutucu: Id-Coolıng SE-214-XT Argb 4pin Pwm 120MM
Dış kasa: Game masterr11 ATX Gaming kasa 4 RGB fan.

İşlemci ve GPU sıcaklığı 55 dereceleri geçmiyor. Oyun dışı ve oyun içi kontrolleri sağladım. Bu sorunun çözümü nedir?
Ekstra olarak bulunduğum eve yeni taşındım eski tip prizlere sahip sadece birkaç yere yeni tip yaptırmışlar. Acaba diyorum yeterli elektrik akımı olmadığı için kapatıyor olabilir mi?

Kapanma sonrası tekrar açılmaması, kısa devre, ısınma veya PSU arızasından kaynaklanır, PSU ısınması ve kısa devre yeni sistemde düşük ihtimal, PSU'nun diğer sorunlarında tekrar açılmamazlık yapmaz.

PSU sorunu ihtimali yüksek, OCCT ile Power testi yapın, kapanma olacak mı kontrol edin.
Ama anlamadığım mevzu o zaman neden bazı oyunları sorunsuz oynatıyor ? arıza olsa hiçbirini oynatmaz. Örneğin valorant saatlerce onadım problem oluşmadı. Veya Metin2.

Sisteme o PSU'nun yetmesi lazım CV650 boru değil, vs 650 kullandım bana mısın demiyor. PSU yeterli akımı prizden çekemiyorsa kendini korumak amaçlı kapanıyordur. Ya da PSU2nun sıcaklığını kontrol edin fanı arızalanmış olabilir ve sıcaklıktan ötürü kendini korumaya alıyor olabilir.

Ama anlamadığım mevzu o zaman neden bazı oyunları sorunsuz oynatıyor? Arıza olsa hiçbirini oynatmaz. Örneğin Valorant saatlerce onadım problem oluşmadı. Veya Metin2.

Belli olmaz, ekran kartına binen yük işi değiştirir, OCCT Power testini referans alabilirsiniz.

Sisteme o PSU'nun yetmesi lazım CV650 boru değil, vs 650 kullandım bana mısın demiyor. PSU yeterli akımı prizden çekemiyorsa kendini korumak amaçlı kapanıyordur. Ya da PSU2nun sıcaklığını kontrol edin fanı arızalanmış olabilir ve sıcaklıktan ötürü kendini korumaya alıyor olabilir.
Evet, Sorun psu kaynaklı. Sizin demeniz üzerine psu söküp boşta çalıştırdım. Görüntü geliyor bilgisayar açılıyor fakat fanı dönmüyor.

Bende bu sorunu yaşıyordum aynısı bilgisayarcilar Power Supply ya da ekran kartında sorun olabileceğini söylediler powerimde sorun yoktu ekran kartında çıktı aman deyin umarım garantisi vardır ekran kartında sorun olabilir bende de oluyordu başlarda CS GTA gibi oyunlarda oluyordu Valorant'ta olmuyordu sonrw hepsine sıçradı. Windows arama yerine güç planı seçin yazın dengelidedir şu an plan ayarlarını değiştir de gelişmiş güç ayarlarını değiştir oradan işlemci güç yönetimi deyin en yüksek işlemci durumunu yüzde 80'e en düşük işlemci durumunu yüzde 60'a çekin oyunlarda kapanma yapmaz ise Power'inde sorun vardır

Bende bu sorunu yaşıyordum aynısı bilgisayarcilar Power Supply ya da ekran kartında sorun olabileceğini söylediler powerimde sorun yoktu ekran kartında çıktı aman deyin umarım garantisi vardır ekran kartında sorun olabilir bende de oluyordu başlarda CS GTA gibi oyunlarda oluyordu Valorant'ta olmuyordu sonrw hepsine sıçradı. Windows arama yerine güç planı seçin yazın dengelidedir şu an plan ayarlarını değiştir de gelişmiş güç ayarlarını değiştir oradan işlemci güç yönetimi deyin en yüksek işlemci durumunu yüzde 80'e en düşük işlemci durumunu yüzde 60'a çekin oyunlarda kapanma yapmaz ise Power'inde sorun vardır
hocam sorun power kaynaklı, fanı çalışmıyor. Hali ile ısınma yapıp kapatıyor. daha yeni aldım poweri iletişime geçtim değişim yada iade yapacağım.

Fan çalışmaması dışında başka sorunuda var o PSU'nun, OCCT testinde 1 dakikada fan çalışmasa bile kapanmaması gerekiyor, siz bir an önce iade edin.
teşekkürler gün içerisinde iade yapacağım. Konudan bağımsız topladığım sistemin darboğaz yapma olasılığı nedir ? bilginiz varsa bilgilendirir misiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı