BenQ EL2870U vs ViewSonic VX3211-4K

umutckty3404

Centipat

Varsa başka tavsiyeleriniz neler?

Son düzenleyen: Moderatör:
Peki oyunlarda nasıl yapacaksın? Bazı oyunlar altyazısını büyültebiliyorsun ama eski oyunlarda öyle yapma şansın yok. 32 inch altı bana göre iyi olmaz. Ayrıca her format attığında ayar yapmakla uğraşmaya da değmez.
Yani açıkçası biraz da tercih meselesi, şimdi herkesin 30 inç bir ekranı da sığdıracak bir yeri olmayabiliyor 🙃
ps4 pro ve 4k pc oyunları için alacağım.
hdr olmasıda önemli
Hacı, PS oyunu için alacaksan eğer, hdr önemli 😍 hele ki elinde PS4 varmış yani. Şimdi gelelim asıl olaya, PS ağırlıklı ise tercihen 35 inç olsun yani, biraz bayın parayı, acımayın, emin olun pişman olmazsınız 😎

Şuradan karşılaştırırsan en sağlıklısı olur;

Eğer çok hakim değilsen ben farklılıkları sana tercüme edeyim;

İlk fark VA ve TN panel farkı, bu zaten MS olarak önümüze çıkıyor. TN panel olan EL2870U 1MS - VA olan Viewsonic 3ms. Ayrıca inputlag konusunda da performans farkı vardır. Keza Average Response Time ve Input Lag bilgileri bulunmuyor, minimum response time 3 diyor. Yani maks response time 20 falan olabilir. :D VA panel monitörlerde bu marketing hilesini çok yapıyor firmalar.

31" vs 28" farkı var. Bu ekran büyüklüğü konusunda Viewsonic'i öne çıkarıyor ama Piksel yoğunluğu açısından BenQ öne çıkıyor. BenQ'da inç başına düşen piksel sayısı daha fazla, bu daha iyi bir detay görüntüsü sunacaktır.

Renk konusunda BenQ sRGB %95 DCI-P3 %70 karşılıyor.
Viewsonic %95 NTSC

Bu noktada renk skalalarına baktığım kadarı ile Viewsonic yeşil tonları konusunda daha iyi ama BenQ kırmızı ve mavi tonlarında daha doğru gözüküyor. NTSC ne kadar tercih edilen bir data emin değilim çünkü Adobe RGB, Rec2020 ve DCI-P3 paylaşılır genelde standart olarak. Sanırım biraz eski kalıyor NTSC.

BenQ'nun dinamik kontrastı çok daha yüksek. BenQ'yu öne çıkarıyor.

Son olarak Viewsonic'in görüş açıları 178 derece, BenQ'da ise yatay olarak 160 dikey olarak 170 gözüküyor. Çok bir fark yok ama viewsonic biraz daha iyi, eğer monitörün sağ çaprazına gidip oynayacaksan :D

Dolayısı ile genel olarak baktığımda, EL2870U daha iyi bir model gibi gözüküyor. Hem fiyat performans olarak önde, hem de genel anlamda hem renk açısından kafa kafaya hem hız açısından önde.

Ben EL2870U'yu tavsiye ederim. Eğer Fifa, dövüş oyunları vs. gibi hızlı tepki gerektiren oyunlar tercih ediyorsan kesinlikle 1ms olması avantaj. Daha yavaş oyunlar oynuyorsan Viewsonic'e bakabilirsin ama yani fiyat farkı çok fazla ve bu fiyat farkını kompanse edecek bir özellik göremedim ben Viewsonic tarafında, aksine EL2870U'da sensörlü otomatik brightness ayarlama falan var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı