Bütçe
500

Niagaraki

Decapat
Daha fazla  
Beyaz Işıklı Klavye İhtiyacı için tavsiyeler burada birikse, bilir kişiler bi toplansa olur mu?
Zira ne ürün var ne rehber.
Pahalı RGB klavyelerin tümünde beyaz ışık ayarlanabilir ama konu bu değil.
Yıllardır pavyon ışıklı ürünleri saçma fiyatlara satıyorlar. Bu mantıkla bir süre ürün aradım ve bi tane bulur gibi oldum.
Ama bugünlerde ne switch bilgisi var ne sesiyle ilgili inceleme videosu.

Herkesten aşağıdaki ihtiyaç ve mantık kapsamında tavsiye rica ediyorum.
Buradaki amaç, temel ihtiyacın pahalı ürünlerle değil makul ürünlerle çözülmesi için öneri yapmak.
Yoksa beyaz ışıklı klavye deyince hemen akla MX keys geliyor zaten ya da pahalı RGB klavyeler aşağıdaki ihtiyaçların tümünü çözüyor zaten.
Piyasaya göre makul fiyatlı ürünleri burada derleyebilirsek herkes için faydalı olacaktır.

Genel İhtiyaç belli;

• Gece karanlıkta harflerin okunabilmesi gerekiyor.

• Tam ve gerçek Türkçe Layout gerekiyor.
    (Örn: soldaki shift ile Z tuşu arasında olması gereken küçüktür büyüktür ve pipe karakteri(boru dikey çizgi) için bir tuş var. Bu tuş eksik olmamalı.
    Ayrıca eksik tuşlar aydınlatma kısmında da sonradan harf baskısı yapılınca aydınlatılmayabiliyor.)

• Multimedia tuşları adı altında klavyeye Power tuşu(PC kapatan) konmamalı.
    (2 yaşında kızım var arada gelip tuşlara basmak istiyor ve o saçma tuşun orada olduğunu unutuyorum bilmeden basıyor...)

• NumLock CapsLock ve ScrolLock gösterge ışıklarının klavyede mutlaka bulunması gerekiyor.(ScrolLock opsiyonel)
    Bu göstergelerin abuk renk ve parlaklıklarda olmaması gerekiyor fakat belirgin olması için de var olmaları gerekiyor.(Beyaz olsa güzel olurdu)

• SES KONUSU
    Bu konu tercihe bağlı olduğu için ihtiyaç kısmına eklemiyorum. Ama sesi yüksektir veya azdır şeklinde bir de daktilo sesli gibi tariflerle anlatırsak öneri yaparken daha aydınlatıcı olacaktır.

• Oyun Desteği:
    Hem oyun oynayan hem de bu bariz olan standart klavye ihtiyacı olan kişiler(sözde ofis kullanıcısı gerçekte herkes) için anti-ghosting desteği var mı yok mu belirterek öneri yaparsak herkes faydalanır diye düşünüyorum.

• Dayanıklılık
    Örgü kablo ve genel malzeme kalitesinden bahsedilebilir.

EK Uyumluluk: Biliyorum çoğumuz Windows işletim sistemi kullanıyoruz ama MacOS dual boot yapanlar vb. için Mac ve Windows tuşlarını birlikte içeren ürünleri de buraya dahil edebiliriz. Yoksa hangi cihaza taksan çalışıyor artık klavyeler.

Yanlış anlaşılması olmasın diye belirteyim bu yazdıklarımın tümünü içeren bir ürün aramıyoruz.
Standart klavye ihtiyacını ve bununla birlikte farklı konuları da çözen çok fonksiyonlu makul fiyatları ürünleri arıyoruz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu konu var mı aramaya, bulamasam da açmak için gelmiştim🙂
Aynı dertten müzdaribim. Gözlerle alakalı sıkıntılarım olduğu için beyaz ışıklandırmalı klavye arayışındayım. Ucuz modellerde istediğimi bulamayacağımı anlayınca meşhur çok satan mekaniklere (mekanik aradığımdan değil) bakayım dedim. Onlarda da, enter tuşu küçük e büyüğünü buldum mu Türkçe olmuyor. Bunları buldum diyelim bu sefer de Blue Switch çıkıyor😃 artık sadece beyaz değil tek renk olsun güçlü ışıklandırmalı olsun mor da olur modundayım.
Logitech MX keys var oda abartı pahalı geldi. Amazon'da yurt dışı bir model buldum, o da Mac için diyor acaba kullanabilir miyim diye düşündüğümden alamadım. Ürün linkini aşağıda paylaşıyorum. Şu an Everest KB-120 sleek kullanıyorum. Tuşları yüksek değil harfler daha okunur idare ediyorum. Elektronik işleri elimden gelir, LED'leri mi değiştirsem diye düşünüyorum. Bilmediğimiz, denk gelmeyen modeller olursa paylaşmanızı rica edeceğim.

Son düzenleme:
Amazon'da yurt dışı bir model buldum, o da Mac için diyor acaba kullanabilir miyim diye düşündüğümden alamadım. Ürün linkini aşağıda paylaşıyorum. Şu an Everest KB-120 sleek kullanıyorum. Tuşları yüksek değil harfler daha okunur idare ediyorum. Elektronik işleri elimden gelir, LED'leri mi değiştirsem diye düşünüyorum. Bilmediğimiz, denk gelmeyen modeller olursa paylaşmanızı rica edeceğim.
Amazon.com.tr

Bu linkteki ürün oldukça güzel duruyor. Hem Mac hem Windows uyumlu tuş baskıları var. Tek sorun Türkçe dizilim yerine İngilizce olması. Türkçe karakterleri önemsemiyorsanız düşünülebilir. Benim maalesef hem İngilizceyle hem de Türkçeyle bolca işim oluyor :)

Geri
Yukarı