Çözüldü BF1 oynarken RX 6900 XT sistem reset attı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

totra_proska

Hectopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Ekran kartı
RX 6900 XT
İşlemci
Ryzen 5 5600
Dostlar dün akşam BF1 oynarken sistem bir anda reset attı, bunu ilk defa yaptı.

Normalde reset atmasına alışığım OC denerken çok oluyor ancak durduk yere olması enteresan.
Alan wake oynarken reset atsa anlarım da BF1'de sistem boşta çalışıyor.

Neden olduğuna dair bakabileceğim bir hata ekranı vs. var mıdır ?

Sistem 50-60 derecelerde çalışıyor, PSU'da RM 850.
@Oreki @William Butcher @CEO of SM Technology @deadfellow @BerkayZ87

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
O voltaj yetersiz ki çok normal :D AVX kullanan oyunlarda veya CPU intensive oyunlarda yaşayabilirsin bu problemi sıklıkla. Manuel OC yerine PBO dene. 4.65 GHz'in stabil olması için minimum 1.27-28V lazım.
Pbo açtım bu ayarları yaptım boot etti.
Şuan bu şekilde.
Dram hala 1.44v
vSOC 1.2v
IOD ise 1.1v

Bir tek tCL18'de kaldı, çok önemli mi ?

Varmı bilmiyorum :D

Yapmasan da olur ama hazır GDM kapatmışken 1.45V ile CL17 deneyebilirsin. Senin silikonunun kalitesini tam kestiremediğimden voltajları yükselterek veriyorum, daha az voltajla da tutabilir bu ayar. Zira kendi CJR kitimde 1.39V ile 3933 MHz CL17 tutuyor.

Şimdi Prime95 Large FFTs testi sırasında HWinfo'dan Windows Hardware Errors(WHEA) kontrolü yapmanı öneririm FCLK'nin stabilitesine bakmak için. 15-20 dakikalığına testi üstünkörü çalıştırabilirsin.

@totra_proska tWR 14 tRTP 7 dener misin? GDM kaynaklı da olabilir.

Yapmasan da olur ama hazır GDM kapatmışken 1.45V ile CL17 deneyebilirsin. Senin silikonunun kalitesini tam kestiremediğimden voltajları yükselterek veriyorum, daha az voltajla da tutabilir bu ayar. Zira kendi CJR kitimde 1.39V ile 3933 MHz CL17 tutuyor.

Şimdi Prime95 Large FFTs testi sırasında HWinfo'dan Windows Hardware Errors(WHEA) kontrolü yapmanı öneririm FCLK'nin stabilitesine bakmak için. 15-20 dakikalığına testi üstünkörü çalıştırabilirsin.

@totra_proska tWR 14 tRTP 7 dener misin? GDM kaynaklı da olabilir.
Denedim testmem5 yine hata verdi. Direk bastığım anda hata vermeye başlıyor, bir ayarı biraz fazla verdik sanırım.
GDM altında powerdown enable diye bir ayar var ondan mı acaba ?

Denedim testmem5 yine hata verdi. Direk bastığım anda hata vermeye başlıyor, bir ayarı biraz fazla verdik sanırım.
GDM altında powerdown enable diye bir ayar var ondan mı acaba ?

tRAS 28, tRCDRD 22 deneyebilirsin. Yine olmazsa ProcOdt 43.6 Ohm deneyebilirsin. PowerDown güç tüketimini düşürme amaçlı bir ayar, stabilite ile alakası yoktur.

tRAS 28, tRCDRD 22 deneyebilirsin. Yine olmazsa ProcOdt 43.6 Ohm deneyebilirsin. PowerDown güç tüketimini düşürme amaçlı bir ayar, stabilite ile alakası yoktur.
Normalde bu işlemin bu kadar uzun süreceğini sanmıyorum ya, benim çipler sunta olduğundan sürekli hata veriyor.
Sizi de uğraştırıyorum kusura bakmayın efenim.

Yeni konular

Geri
Yukarı