BGA makinesi yapılır mı?

Soft Donanım

Hectopat
Makaleler
6
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar araştırdığıma göre BGA makineleri hem alttan hem üstten ısı veriyor bu yüzden de chip kolay çıkıyor. BGA makinelerinin fiyatlarına baktım 2 bin TL civarı fiyatları. Ancak benim merak ettiğim bu makineyı daha ucuza nasıl alabilirim veya nasıl yapabilirim? Bin TL'nin altında olsaydı alırdım da 2 bin TL ne ya. Cevaplarınızı bekliyorum inşallah bilen birisi vardır. Elim bu işlere yatkın alışığım yani eğer bir yöntemi varsa yaparım.

Anladım yani diyorsunuz ki flux olmadığı için elimde ki makine ile sökülmüyor. Flux alacağım o zaman. Diğer soruma gelirsek chipi değiştirmek için illa BGA makinesini almam lazım değil mi? Sadece sökebilmek için ise flux alıp elimdeki makine ile sökebilirim değil mi? Doğru mu anladım?
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim bu arada.
Önerebileceğiniz bir flux var mı? Hepsiburada'dan alacağım bütçe maks. 100TL olsun.
Hocam çipi elinizdeki makine ile zor da olsa sökersiniz de, aynı zamanda da çipi de patlatırsınız.
BGA şart.
Kaliteli bildiğim Flux markası yok o yüzden öneremeyeğim

Hocam çipi elinizdeki makine ile zor da olsa sökersiniz de, aynı zamanda da çipi de patlatırsınız.
BGA şart.
Kaliteli bildiğim flux markası yok o yüzden öneremeyeğim.

Patlaması derken? Anakart zaten hurda chipi söküp bir daha takmayacağım o anakarta diğer anakart için tamam alacağım BGA makinesini sonra ama şu anki elimde ki hurda karttan chipini sökmek istiyorum yani bozulsun önemli değil amacım sökmek. Flux alırsam sökebilir miyim?

Anladım yani diyorsunuz ki flux olmadığı için elimde ki makine ile sökülmüyor. Flux alacağım o zaman. Diğer soruma gelirsek chipi değiştirmek için illa BGA makinesini almam lazım değil mi? Sadece sökebilmek için ise flux alıp elimdeki makine ile sökebilirim değil mi? Doğru mu anladım?
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim bu arada.
Önerebileceğiniz bir flux var mı? Hepsiburada'dan alacağım bütçe maks. 100TL olsun.
https://www.hepsiburada.com/soldex-recinesiz-seffaf-sivi-likid-flux-250ml-no-clean-pm-hrantsr3302 Bu güzel bir flux. Reçinesiz olduğu için temizlemesi kolay ve kokusuz oluyor bu tür fluxlar. Evet çipi elinizde ki makine ile sökebilirsiniz lakin bu riskli bir işlem olur. BGA makineleri altta ki rezidans ile alttan lehim toplarını da ısıtıp çipin güvenli bir biçimde çıkmasını sağlıyor. Sıcak hava istasyonu ise sadece üstten ısı vererek sökülecek bileşenin tek taraflı ısınmasına neden oluyor. Flux sürerek sökebilirsiniz büyük ihtimalle. Lakin anakart üzerinde illa ki lehim topları kalacaktır onları temizlemek için çipin söküldüğü yere lehim teli ile üzerlerine hızlıca lehim atıp sonradan lehim temizleme teli ile temizlemeniz gerekiyor hızlı bir biçimde. Bunun içinde hayva makinasına ihtiyacınız var. Ayriyeten çip söktükten sonra çipin altında da mutlaka lehim toplarının kalıntısı olacaktır onları temizlemek içinde dediğim işlemi yapmalısınız yoksa geri taktırmak istediğinizde çip çalışmayacaktır. Benim tavsiyem bir elektrikçiye gidip sadece çipi sökmek istediğinizi söyleyin. Reballing işlemi değil sonuçta sadece çipi söküp size verecek yani ucuza halledersiniz büyük ihtimalle. Sıcak hava istasyonu ile çip sökmek hem zor hemde riskli bir işlem olacaktır. Diğer elektronik bileşenler zor hasar alır ama çiplerin fiziksel hasar alması yüksek bir ihtimal.

https://www.hepsiburada.com/soldex-recinesiz-seffaf-sivi-likid-flux-250ml-no-clean-pm-hrantsr3302 bu güzel bir flux. Reçinesiz olduğu için temizlemesi kolay ve kokusuz oluyor bu tür fluxlar. Evet çipi elinizde ki makine ile sökebilirsiniz lakin bu riskli bir işlem olur. BGA makineleri altta ki rezidans ile alttan lehim toplarını da ısıtıp çipin güvenli bir biçimde çıkmasını sağlıyor. Sıcak hava istasyonu ise sadece üstten ısı vererek sökülecek bileşenin tek taraflı ısınmasına neden oluyor. Flux sürerek sökebilirsiniz büyük ihtimalle. Lakin anakart üzerinde illa ki lehim topları kalacaktır onları temizlemek için çipin söküldüğü yere lehim teli ile üzerlerine hızlıca lehim atıp sonradan lehim temizleme teli ile temizlemeniz gerekiyor hızlı bir biçimde. Bunun içinde hayva makinesına ihtiyacınız var. Ayriyeten çip söktükten sonra çipin altında da mutlaka lehim toplarının kalıntısı olacaktır onları temizlemek içinde dediğim işlemi yapmalısınız yoksa geri taktırmak istediğinizde çip çalışmayacaktır. Benim tavsiyem bir elektrikçiye gidip sadece çipi sökmek istediğinizi söyleyin. Reballing işlemi değil sonuçta sadece çipi söküp size verecek yani ucuza halledersiniz büyük ihtimalle. Sıcak hava istasyonu ile çip sökmek hem zor hem de riskli bir işlem olacaktır. Diğer elektronik bileşenler zor hasar alır ama çiplerin fiziksel hasar alması yüksek bir ihtimal.

Çok teşekkür ederim anakart zaten hurda olduğu için yapmaya karar verdim. Zaten kalem havya lehim teli vb. her şey var dediğiniz Flux'ı alıp yapacağım. Tekrar teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar araştırdığıma göre BGA makineleri hem alttan hem üstten ısı veriyor bu yüzden de chip kolay çıkıyor. BGA makinelerinin fiyatlarına baktım 2 bin TL civarı fiyatları. Ancak benim merak ettiğim bu makineyı daha ucuza nasıl alabilirim veya nasıl yapabilirim? Bin TL'nin altında olsaydı alırdım da 2 bin TL ne ya. Cevaplarınızı bekliyorum inşallah bilen birisi vardır. Elim bu işlere yatkın alışığım yani eğer bir yöntemi varsa yaparım.
2000 olmuş hocam 50000 bide en dandiği :D

Geri
Yukarı