Başarılı Kurulum Big Sur / i5-2500 - DQ67OW - GT 730

Sistem konfigürasyonu:
Intel Desktop Board DQ67OW anakart.
Intel Core i5-2500.
Nvidia GT 730 (GK208) ekran kartı.
Intel 82579LM Gigabit Ethernet.
8GB DDR3 1600Mhz Ram.
Hikvision 240GB SSD.
OpenCore 0.8.6.
SMBIOS: iMac 12,2.

Çalışmayanlar:
Uyku (uğraşılırsa çözülebilir ama gerek duymadım).

BIOS ayarları:
Configuration > Onboard Devices > Serial Port: Disable
Configuration > Onboard Devices >Parallel Port: Disable
Configuration > Onboard Devices >Floppy Controller: Disable
Configuration > Onboard Devices >Trusted Platform Module (TPM): Disable
Configuration > Onboard Devices >USB > USB Legacy: Disable
Configuration > SATA Drives > Chipset SATA: Enable
Configuration > SATA Drives > Chipset SATA Mode: AHCI
Configuration > Video > Integrated Graphics Device: Always Disable

Bu ayarlara rağmen sorun yaşarsanız daha detaylı ayarlara paylaşmış olduğum EFI içerisindeki "BIOS Ayarlarım.zip" içerisindeki resimler ile birebir ayarlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT:
USB ile kurulum yapamadım "Unable take control from BIOS" hatası aldım. Bu sebeple ben eski sistemimde kullanmış olduğum içerisinde High Sierra yüklü olan hard diskten faydalandım. Bunu yapabilmek için içerisinde OpenCore bulunan diskinizi sisteme bağlayın ardından EFI bölümüne bir harf verin "MiniTool Partition Wizard" kullanabilirsiniz. Daha sonra "Explorer++ uygulaması ile harf atamış olduğunuz EFI klasörüne erişip mevcut EFI klasörünün adını değiştirip (örneğin "EFI1") kullanacak olduğunuz yeni EFI klasörünü atın. Bu sayede eski hackintosh diskinizi bir önyükleyici olarak kullanacaksınız. Tabii yine macOS kurulum imajını USB'ye yazdırıp kullanacağız. Burada problem ve bunu yapma nedenimiz, eğer bahsetmiş olduğum "USB Legacy" ayarını "enable" tutarsak "Unable take control from BIOS" hatası alacağız. Eğer "disable" yapar isek bu sefer de BIOS, USB'yi görmeyecek ve USB'den boot edemeyeceğiz. Bizim burada amacımız içerisinde hali hazırda OpenCore Bootloader olan bu disk ile boot edip listeden USB'yi seçip kuruluma devam edeceğiz. Böylece macOS USB kontrolünü ele alabilecek ve kuruluma devam edebilecek. Daha uzman arkadaşlar farklı bi çözüm bulana kadar ne yazık ki durum bu şekilde.

EFI dosyası içerisinde 2 adet config bulunmaktadır. Eğer birebir aynı sisteme sahipseniz "config pm-ON.plist" kullanın. Bu sayede ekran kartı ve işlemci güç yönetimi ile uğraşmazsınız. Eğer işlemciniz ve/veya ekran kartınız farklı ise "config-pm_off.plist" kullanın. Her iki config içerisinde de seri numarası silinmiştir seri numarası ayarlamayı unutmayın.

EFI dosyası: Google Drive

1681232047404.png

Yeni konular

Geri
Yukarı