Bilgisayar 1 Saatte Ne Kadar Elektrik Harcar?

cihangryg

Decapat
Daha fazla  
Aşağıda adaptör üzerindeki verileri yazdım, maksimum kaç w harcar?
  • input(giriş) 100-240v~1.7A 50-60Hz
  • output(çıkış) +19.5v 3.33A 65w max.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten yazıyor, 65w maksimum. Bir saatte maksimum 65Wh enerji harcar.

Ama o rakama çıkmak biraz zor. Laptopun bütün parçalarını tam güçte çalıştırmanız gerekiyor, CD-ROM, Harddisk, RAM, İşlemci vesayre. Ve ayrıca USB portlarından çekilebilecek maksimum elektrik de hesap edilir diye düşünüyorum.

Basit bir matematik ve fizik bilgisiyle bulunur.

65 W x 24 saat = 1560 Watt. 1560 Watt ise yaklaşık 1.5 Kilowatt'a tekabul eder. TR'de 1 kW 50 kuruş desek. 1 günde 75 kuruş yakar maksimum.

Bir de her zaman 65 W çekecek diye bir şey yok. Max değer o. Gün boyu da kullanmazsan bu rakam iyice düşer.

Saatlik hesaplama. Günlük ve aylık hesapla. Saatlik nedir Allahını seversen?

Son düzenleme:
Basit bir matematik ve fizik bilgisiyle bulunur.

65 W x 24 saat = 1560 Watt. 1560 Watt ise yaklaşık 1.5 Kilowatt'a tekabul eder. TR'de 1 kW 50 kuruş desek. 1 günde 75 kuruş yakar maksimum.

Bir de her zaman 65 W çekecek diye bir şey yok. Max değer o. Gün boyu da kullanmazsan bu rakam iyice düşer.

Saatlik hesaplama. Günlük ve aylık hesapla. Saatlik nedir Allahını seversen?
Saatliği öğrenip kendi kullanım miktarıma göre hesaplıycaktım.

Zaten yazıyor, 65w maksimum. Bir saatte maksimum 65Wh enerji harcar.

Ama o rakama çıkmak biraz zor. Laptopun bütün parçalarını tam güçte çalıştırmanız gerekiyor, CD-ROM, Harddisk, RAM, İşlemci vesayre. Ve ayrıca USB portlarından çekilebilecek maksimum elektrik de hesap edilir diye düşünüyorum.
İnput prizden çektiği, outputta PC'ye verdiği güç değil midir?

Günlük 50kuruştan hesaplasam ayda 15tl filan yapar, oyun sunucusu için gerekli özelliklere sahibim o zaman daha karlı aylık en az 50tl vermekten?

İnput prizden çektiği, outputta PC'ye verdiği güç değil midir?

Günlük 50kuruştan hesaplasam ayda 15tl filan yapar, oyun sunucusu için gerekli özelliklere sahibim o zaman daha karlı aylık en az 50tl vermekten?
Ah evet, çıkış gücüne göre hesaplamışım.
Ama maksimum değer üzerinden hesapladığımıza göre, adaptörün verimliliğini hesaba katsak bile 15 TL civarında gelmesi gerekiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı