Bilgisayar açıldıktan 10 saniye sonra siyah ekran

bertek41

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Son bir kaç gündür bilgisayarda değişik bir sorun vardı. Ekran rengi değişiyordu, bazen de donuyor ve bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyordum. Donunca HDD'nin ışığı sönüyor ve bir daha yanmıyor. 2 gün önce artık açılmamaya başladı. Bilgisayarı açtığımda Windows 10 logosu altında yuvarlak dönüyor sonra simsiyah ekran ve HDD'de hiç ışık yok. Bir kaç defa denedim olmadı.

Sonra kasanın içini açıp temizledim kabloları ve kontrol ettim. Sonra tekrar kabloları takıp çalıştırdım. Şimdi Windows logosu da gelmiyor. BIOS'a gireyim dedim. BIOS'a girdikten 1-2 saniye sonra orası da siyah ekran oluyor. Yani her türlü bilgisayar açıldıktan 10 saniye sonra siyah ekran oluyor. Güvenli mod ile çalıştırmayı denedim o da olmadı.
Biraz araştırdıktan sonra BIOS ile çözülebildiğini gördüm ama ben BIOS'a girdiğim gibi siyah ekran oluyor.

nJLJ5a.jpg
4GbGLY.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakarttaki BIOS sıfırlama Jumper'ı ile BIOS'u sıfırlayın. Jumper yoksa BIOS pilini söküp 10 dakika bekleyin ve tekrar takın. Sorun devam ederse sabit diski söküp bilgisayarı çalıştırın ve BIOS'a girin. Sabit disk takılı değilken BIOS'ta bilgisayar uzun süre sorun vermeden çalışırsa disk arızalı demektir.

Anakarttaki BIOS sıfırlama Jumper'ı ile BIOS'u sıfırlayın. Jumper yoksa BIOS pilini söküp 10 dakika bekleyin ve tekrar takın. Sorun devam ederse sabit diski söküp bilgisayarı çalıştırın ve BIOS'a girin. Sabit disk takılı değilken BIOS'ta bilgisayar uzun süre sorun vermeden çalışırsa disk arızalı demektir.

Öneri için teşekkürler.

Kasayla olan bağlantıları kesip BIOS Sıfırlama Jamperi olmadığı için pili çıkartıp 10-15 dakika bekleyip taktım ve bilgisayarı açıp BIOS menüsüne girdim yine ekran gitti.

Ardından sabit diskin fişlerini söktüm öyle denedim yine ekran gitti.

Sonra ekran kartını söktüm monitörü bağlayamayacağım için HDD nin ışığını izledim o da 10 saniye sonra ışığını kesti.

Çıkarmadığım tek şey işlemci kaldı ama onda sorun olacağını zannetmiyorum. Bu kadar şeyi denedikten sonra sanıyorum ki sorun anakartta.

Var mıdır başka bir çözüm öneriniz?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı