Bilgisayar Açılırken Sürekli Kendini Resetliyor

Ali57

Hectopat
Daha fazla  
Ben yeni bir sistem topladim. RAM'ler az önce geldi. Sistemi kurarken Technopat YouTube kanalındaki videolardan yararlandim. Dün sistemi tamamen birleştirmiştim ama RAM'ler henüz gelmediği için çalıştıramamıştım. Az önce RAM'leri de taktım ve ilk denemelik olarak televizyona HDMI ile bağladım. Lakin sistem açılırken hep kendini resetliyor. Bunun birkaç kez olması normal ama yaklaşık 15 dakikadır hep kendini resetliyor. Televizyona da BIOS falan hiçbir şey gelmiyor. Ben anakartın kablolarındaki bir sorundan kaynaklandığını düşünüyorum. Nereleri kontrol etmem lazım veya bir bilgisayarcıya falan mı götüreyim? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sistemim bu: [Alındı] Intel i7 6700 Gigabyte Z170 HD3P Sistem

Bir de şunu ekleyeyim. Dün RAM'leri takmamışken sadece kasanın ışıklarını görmek için açmıştım. O zaman RAM takılı değildi ve yaklaşık 5 saniyede bir kendini resetliyordu bu gün RAM'leri taktım yaklaşık 10 saniyede bir resetliyor. Sanırım sorun anakartta. Lakin anakartın ışıkları da yanıyor yani elektrik alıyor. İşlemcinin fanı da dahil tüm fanlar sorunsuz çalışıyor. Anlamadım gitti yahu.

Dostum Dual Channel RAM'leri yanlış slotlara takmış olabilirsin.

Anakartın üzerindeki grimsi renkteki RAM slotlarına takın RAM'leri.

Dostum Dual Channel RAM'leri yanlış slotlara takmış olabilirsin.
Özellikle dikkat ettim. 4 RAM slotundan ikisi siyah ikisi gri. Ben de grilere taktım. Anakartın üstünde hangisinin ilk kullanılması gereken slotlar oldugu yazmiyordu ama bir de siyah slotları deneyeyim şimdi.

Yok yok sorun RAM'lerde değil. İyice kontrol ettim.

Lütfen yardımcı olun. Kafam çok karıştı. Ne yapsam bilemiyorum.

Sorun büyük ihtimal ramlerde tek ram dene.
Tek tek de denedim yine aynı şekilde. Yarın babamın iş aradaşına verecegim kasayı inşallah o yapar. Çünkü PSU bozuk olsa anakartın, fanların falan ışığı yanmaz veya fanlar dönmez. Ram veya işlemci bozuk olsa da BIOS'un gözükmesi gerekiyor diye biliyorum. Yanlışsa düzeltin. Kafam çok karıştı.

Arkadaşlar sorunu çözdüm ama nasıl çözdüğümü söylemeye utanıyorum :D Tabii aylardır beklediğim bilgisayarıma kavuştum ya biraz hassas davranmışım RAM'leri yerine tam baskıyla oturtmamışım :D Gerçekten hepinizden özür diliyorum. Haksız yere zamanınızı çaldım. Hepinize çok teşekkür ederim. Bilgisayarımı gerek seçmede gerek kurmada bana çok yardımcı oldunuz. Yine de hepinizden tekrar tekrar özür dilerim.

Tek tek de denedim yine aynı şekilde. Yarın babamın iş aradaşına verecegim kasayı inşallah o yapar. Çünkü PSU bozuk olsa anakartın, fanların falan ışığı yanmaz veya fanlar dönmez. Ram veya işlemci bozuk olsa da BIOS'un gözükmesi gerekiyor diye biliyorum. Yanlışsa düzeltin. Kafam çok karıştı.

Arkadaşlar sorunu çözdüm ama nasıl çözdüğümü söylemeye utanıyorum :D Tabii aylardır beklediğim bilgisayarıma kavuştum ya biraz hassas davranmışım RAM'leri yerine tam baskıyla oturtmamışım :D Gerçekten hepinizden özür diliyorum. Haksız yere zamanınızı çaldım. Hepinize çok teşekkür ederim. Bilgisayarımı gerek seçmede gerek kurmada bana çok yardımcı oldunuz. Yine de hepinizden tekrar tekrar özür dilerim.
Dostum sıkıntı hallolduysa sorun değil, canın sağolsun. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı