Bilgisayar aniden donuyor ve tepki vermiyor

cemalaksirt

Hectopat
Sistem bilgilerim:
  • ASUS GTX 1050 Ti 4 GB OC ekran kartı
  • AMD Ryzen5 1600 işlemci
  • G.Skill 4x2 8 GB RAM
  • ASUS B450 PLUS PRO Gaming anakart
  • Thermaltake 600W 80Plus PSU
  • Corsair'le 120GB SSD
  • 1TB WD HDD

Bilgisayarım durduk yere tarayıcıda gezinirken aniden dondu 2. kez yaşıyorum.
İlkinde mouse ve klavyenin ışıkları gitmişti ve her türlü komutu denememe rağmen tepkisizdi. Bir de bilgisayar, kasanın kapatma tuşuna basılı tutmak dahi hiçbir şeye tepki vermiyordu, şalterini kapatıp açarak tekrar açtım.
İkincisini ise az önce yaşadım, bu sefer klavye ve farenin ışıkları gitmedi. Tekrardan CTRL+Alt+Del gibi vs. komutlara tepki vermedi ancak ilkinden farklı olarak kapatma tuşuna basılı tuttuğumda bilgisayarı kapatabildim. Neden böyle bir şey oluyor yardımcı olmanızı rica ediyorum, ilk seferinde tahminim anakartın problemli olduğuyla ilgiliydi ama ikincisinde farklı şeyler olduğu için bilemiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistem bilgilerim:
  • ASUS GTX 1050 Ti 4 GB OC ekran kartı
  • AMD Ryzen5 1600 işlemci
  • G.Skill 4x2 8 GB RAM
  • ASUS B450 PLUS PRO Gaming anakart
  • Thermaltake 600W 80Plus PSU
  • Corsair'le 120GB SSD
  • 1TB WD HDD

Bilgisayarım durduk yere tarayıcıda gezinirken aniden dondu 2. kez yaşıyorum.
İlkinde mouse ve klavyenin ışıkları gitmişti ve her türlü komutu denememe rağmen tepkisizdi. Bir de bilgisayar, kasanın kapatma tuşuna basılı tutmak dahi hiçbir şeye tepki vermiyordu, şalterini kapatıp açarak tekrar açtım.
İkincisini ise az önce yaşadım, bu sefer klavye ve farenin ışıkları gitmedi. Tekrardan CTRL+Alt+Del gibi vs. komutlara tepki vermedi ancak ilkinden farklı olarak kapatma tuşuna basılı tuttuğumda bilgisayarı kapatabildim. Neden böyle bir şey oluyor yardımcı olmanızı rica ediyorum, ilk seferinde tahminim anakartın problemli olduğuyla ilgiliydi ama ikincisinde farklı şeyler olduğu için bilemiyorum.
Eğer yapmadıysanız BIOS güncellemesi yapın.
Uyarı: Verdiğim sayfadaki kartın modeliyle sizin kullandığınız kartın modelinin aynı olduğuna emin olun.
Kolay gelsin.

Eğer yapmadıysanız BIOS güncellemesi yapın.
Uyarı: Verdiğim sayfadaki kartın modeliyle sizin kullandığınız kartın modelinin aynı olduğuna emin olun.
Kolay gelsin.

Teşekkür ederim, güncellemeyi yaptım inşallah tekrardan bir problem olmaz. Bir de nasıl oldu bilmiyorum en son sürüm 2018 yılından kalma gösteriyordu daha önceden de güncelleme yapmıştım oysaki.
Tekrardan yardıma ihtiyacım var. BIOS en güncel sürüm bilgisayar arada kendi kendine res atmaya başladı. Bu başlıktaki sorunum bu şekilde artarak devam ediyor.

Son düzenleme:
@cemalaksirt sorunu çözebildiniz mi acaba?

Hocam tam olarak nasıl düzeldi ben de bilmiyorum ama şöyle açıklayayım. Farklı yöntemler denedim ve çok şükür şu anlık hiç sorun yok. Yaptığım en belirleyici şey normal SSD de olan Windows'u formatlayıp yeni M.2 SSD'ye kurdum. Tahminimce 120GB normal SSD sorun çıkarıyordu. Bilgisayarımda halen daha onu da disk olarak kullanmaktayım ancak önceki zamanlarda olan sorun artık olmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı