Oyun Bilgisayar artık eskisi gibi performans vermiyor

temiz formatı Nasıl yaparım bilmiyorum flash bellegimde var fakat sadece sıfırlamayı biliyorum.

bakımları yaptırmamı biraz da ailem engel olabilir yakında yeni pc alabilirim boşuna para verdirtmezler temizliğe
Rufus yardımıyla bir flasha uefi iso kurman gerekir ardından sistem açılırken logo gelmeden önce (her firmada farklı tuş oluyor) boot menüyü açıp 1. seçeneğe usb seçip başlatman gerekiyor daha sonrası zaten oyun kurar gibi windows kuruyorsun tabi öncemli dosyalarını /D diskine yoksa oluşturup oraya atmanı veya başka bir usb,hdd atman tavsiye olur,bakım için 100-200 tl gibi bi fiyat alıcaklarını düşünüyorum yeni bilgisayar almak bu günlerde bi 10k dan keseyi açtırıyor güncel oyunları takip etmiyorsan çok sistemin yeterli seni bi 4-5 sene daha götürür,format mevzusunda youtubeden bakabilirsin forumda da şu şekilde video paylaşılmış :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Rufus yardımıyla bir flasha uefi iso kurman gerekir ardından sistem açılırken logo gelmeden önce (her firmada farklı tuş oluyor) boot menüyü açıp 1. seçeneğe usb seçip başlatman gerekiyor daha sonrası zaten oyun kurar gibi windows kuruyorsun tabi öncemli dosyalarını /D diskine yoksa oluşturup oraya atmanı veya başka bir usb,hdd atman tavsiye olur,bakım için 100-200 tl gibi bi fiyat alıcaklarını düşünüyorum yeni bilgisayar almak bu günlerde bi 10k dan keseyi açtırıyor güncel oyunları takip etmiyorsan çok sistemin yeterli seni bi 4-5 sene daha götürür,format mevzusunda youtubeden bakabilirsin forumda da şu şekilde video paylaşılmış :
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Önemli birşeyim yok zaten yeni sıfırladım bilgisayarı ve şunuda söylemeyi unuttum bilgisayar çok yorulduğu zaman falan drop giriyor mesela Gta 4 de 5 6 saniye aralıklarla 1 2 saniyelik droplar giriyor mesela cs dede öyleydi fivemdede valodada gta 5 dede hep drop giriyordu yani bu drop benim cok sinirimi bozdu uzun zamandır

6700xt veya 3060 lı sistem toplamayı düşünüyorum bu yaz alıcam inşallah

ben yarın veya şimdi formatı atarım çok teşekkür ederim yardımın için kral.

Yukarıdaki arkadaşın dediği gibi format atın, sonra ucuz bir key alıp Windows aktifleştirirsiniz. Windows 10 Home Edition sanırım en mantıklısı 11 düşünmüyorsanız ama gene de bilen varsa bilgilendirsin. Kesinlikle ama kesinlike laptopı fanlarına kadar tek tek söküp içini temizleyin, yeni bir termal macun ya da oluyorsa termal ped takın. Ki termal ped çok daha iyi gibi. Son olarak da kesinlike ama kesinlikle CPU Turbo Boost kapatın güç ayarlarından ya da direkt undervolt atın işlemciye. Laptoplarda güç ayarlarından şu şekilde yapabilirsiniz. (bu ayarı açmak için de birkaç şey yapmanız gerek yalnız)

1680832618227.png

Ben şu an kapalı Turbo Boost (performans artırma modu) ve PTM7950 termal ped ile 45-50 derece alıyorum DC+Spotify+15 Chrome sekmesi+3 iş uygulaması ve Overwatch ile. Cihaz daha güçlü sizinkinden, evet, ama eskiden 88 derecede dolanırken bu seviyelere düştüyse nasıl oluyor ben de bilmiyorum fakat macun yenilemesi+Turbo kapama bu kadar faydalı gibi. CPU ağırlıklı oyunlarda da performans düşüşü yaşamıyorum.

Ben bundan 3-4 sene önce GTA 5, FiveM, CS:GO, Valorant gibi oyunları kaymak gibi oynarken artık Valorant'ı zar zor 50 FPS oynuyorum. Cok kasıyor. CS dede aynısı oluyor, 150-200 FPS alırken zaman geçtikçe CS'de de 30 40 50 FPS'lerde oynamaya başladım. Bilgisayarın icinde zamanla sistemi yiyen bir virüs mü var yoksa ben mi bir şeyi yanlış yapıyorum? Bilemiyorum, bilgisi olanları bekliyorum 😓

SSD + termal macun degisimi ilac gibi gelecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı