Bilgisayar BIOS ekranında kapanıyor

FX5200

Hectopat
Yer
Rize
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Mühendisi
Merhaba, bugün 16 yıllık bilgisayarımı açtım ama açılmadı. BIOS ekranına geldi ve kapandı, RAM'leri kontrol ettim, hepsini denedim ama olmadı, ısıdandır dedim o da olmadı, sorunun cevabını bilen var mı?

Cihazınız epey eskiymiş, BIOS bitik durumda olabilir. Benim de iş yerinde kullandığım yine 10-15 yıllık Exper laptop var ve fişe takılı olsa ilk güç tuşuna basıp açmaya çalıştığımda ekran gelmeden açılıp kapanıyor, ikinci kez güç tuşuna basınca açılıyordu ve genelde BIOS hatası verip tarih ve saati doğru gösteremiyordu haliyle. Bu Exper'i aralıklı olsa bile ilk günden beri kullanıyorum, siz kendi cihazınızı uzun süre kendi haline bıraktıysanız o BIOS pili işlevsizleşmiştir artık diye düşünüyorum.

Net olarak emin değilim ancak BIOS pili olmadan çalışmaz diye bildiğimden yukarıdakileri yazdım. İnternette bazı forumlarda BIOS pili olmadan açılıyor ama pil takılıyken açılmıyor demiş. Pili çıkartıp deneyebilirsiniz.

BIOS pilini değiştireyim öyle denerim şimdi öneriniz için sağ olun.

Cihazınız epey eskiymiş, BIOS bitik durumda olabilir. Benim de iş yerinde kullandığım yine 10-15 yıllık Exper laptop var ve fişe takılı olsa ilk güç tuşuna basıp açmaya çalıştığımda ekran gelmeden açılıp kapanıyor, ikinci kez güç tuşuna basınca açılıyordu ve genelde BIOS hatası verip tarih ve saati doğru gösteremiyordu haliyle. Bu Exper'i aralıklı olsa bile ilk günden beri kullanıyorum, siz kendi cihazınızı uzun süre kendi haline bıraktıysanız o BIOS pili işlevsizleşmiştir artık diye düşünüyorum.

Önce pili değiştirip BIOS ayarlarını yapin. Olmaz ise güç kaynağının kapasitorleri zamanla bozulmustur başka bir tane bulup deneyin.

Şimdi fark ettim BIOS pili çalışıyor durumda ama yedek güç kaynağım yanımda değil sizce güç kaynağından olabilir mi?

Yazımın altına bir şey daha yazdım. Önce öyle deneyin isterseniz, olmazda yenisiyle deneyebilirsiniz. Yeni pil takıp cihazı acıkmayanlar da var, yani pil belki sorunun kaynağı da olmayabilir ama pilsiz denemekten zarar gelmez. Sonucu yazarsanız herkes için bilgi olur.

Şimdi fark ettim BIOS pili çalışıyor durumda ama yedek güç kaynağım yanımda değil sizce güç kaynağından olabilir mi?
Olabilir, Exper laptobumunda şarj aleti bir gün ansızın bozulmuştu ve net emin olmasamda yenisini alıp deneyince açılmıştı.

Olmadı.

Arkadaşlar sorunun kaynağını buldum fanın ayağı kırıkmış o yüzden işlemci ısınıyormuş fark etmemiştim. Soğutucunun ayağını 101 ya da Japon ile yapıştırırsam düzelir mi çünkü yeni fan alacak param yok ve zaten üretilmiyorda Intel'in bu fanları.

İşlemci 54 dereceyi geçti mi kapanıyordu fanın kırık tarafına baskı yaptım ki tam otursun ve kapanmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı