Bilgisayar bir anda kapandı ve başlamamaya başladı

Kerem Aytekin

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayar çalışırken aniden döndü ve yeniden başlattım bu sefer ekran, klavye ve fare; hiçbir şey çalışmadı. Ben hard disk yandı diye düşünüyorum. Sebebi ya da çözümü var mı?

Bilgisayar çalışırken aniden döndü ve yeniden başlattım bu sefer ekran, klavye ve fare; hiçbir şey çalışmadı. Ben hard disk yandı diye düşünüyorum. Sebebi ya da çözümü var mı?

Hocam ilk önce kasanın elektiriğini kesin. PSU düğmesini kapatın. 5-10 sn bekledikten sonra güç tuşuna 4-5 defa basın. Bunu yapmanızın nedeni içindki statik elektiriği alması. Olmazsa RAM'leri sökün ve sokete giren yerlerini silgi ile silin ve yeniden takın. BIOS pilini söküp takın. Bütün kabloları kontrol edin belki gevşeyen vardır. Hiçbiri olmazsa bütün RAM'leri sökün ve sırayla hepsini teker teker deneyerek takın ve çalıştırmayı deneyin. Olmazsa RAM'leri sökün ve güç tuşuna basın. Anakarttan ses gelmiyorsa anakartın yanmış/ bozulmuş olma ihtimali vardır. Monitörü başka bir bilgisayarda deneme şansınız varsa deneyin. İşlemcinizin kendi grafik birimi varsa ekran kartınızı çıkartın ve monitör kablosunu işlemcinizin grafik birimş girişine takın ve çalıştırmayı deneyin. Hiçbiri olmazsa başka bir yol deneriz.

Geri
Yukarı