Bilgisayar boşta 5 GB RAM kullanıyor

16 GB bellek ile arkada birkaç program ve 6 eklentili Edge ile 5 GB kullanıyor. Pek normal değil.

Hayır normal. Dediğim gibi bellek arttıkça kullanım artıyor boşta. Windows bir oyun gibi yüksek bellek yiyen program çalıştığında bellek o programa veriliyor. Atıyorum 64 GB bellek olsa 10GB civarı kullanım olacak.

8 GB RAM'im var her şey kapalıyken ve masaüstünde 5.5 GB RAM kullanıyor normal mi?

Yeniden başlat PC'yi RAM kullanımı düşüyor benim de 8 GB RAM'li bir laptopum vardı bazen açtığımda 4-5 GB RAM kullanımı oluyordu ve yeniden başlattığım zaman 1.9-2.3 arası bir değerde açılıyordu ve görev yöneticisinde başlangıç programlarını kapat.

Arka planda birşey çalıştırmıyorsan, yukarıdaki, boşta 5 GB ram kullanımına normal diyen arkadaşların neye normal dediklerini anlamış değilim.
Ram arttıkça, boşta ram kullanımı artmaz, öyle birşey yok.
Ya ben yıllardır bilgisayarlarla boşuna içli dışlıyım ya da bilmediğim birşeyler var.
Boştaki ram kullanımı, tamamen kullanıcı nezdindedir. Örnek veriyorum şuan 16gb ram li PC' mde arka planda Aura Sync, HiBit Uninstaller, Msi AfterBurner ve Discord (yayın yapmıyorum izliyorum) açık ve ram kullanımım 3.8 gb.
Hiçbir şey açık olmazsa, boşta 1.9 gb ram kullanımım var.
Sen arka planda programların çalışmasına izin veriyorsan, ram kullanımın normal olarak artar. Ama Discord ile izleyiciysen ram kullanımın asla 5gb olmaz.
Eğer format attığından beridir ram sıkıştırma aktif etmediysen, otomatik olarak kapalıdır.
Aktif edersen ram kullanımın bariz şekilde düşer.

Arka planda bir şey çalıştırmıyorsan, yukarıdaki, boşta 5 GB RAM kullanımına normal diyen arkadaşların neye normal dediklerini anlamış değilim.
RAM arttıkça, boşta RAM kullanımı artmaz, öyle bir şey yok.
Ya ben yıllardır bilgisayarlarla boşuna içli dışlıyım ya da bilmediğim bir şeyler var.
Boştaki RAM kullanımı, tamamen kullanıcı nezdindedir. Örnek veriyorum şu an 16 GB RAM'li PC'mde arka planda Aura Sync, hibit uninstaller, MSI Afterburner ve Discord (yayın yapmıyorum izliyorum) açık ve RAM kullanımım 3.8 GB.
Hiçbir şey açık olmazsa, boşta 1.9 GB RAM kullanımım var.
Sen arka planda programların çalışmasına izin veriyorsan, RAM kullanımın normal olarak artar. Ama Discord ile izleyiciysen RAM kullanımın asla 5GB olmaz.
Eğer format attığından beridir RAM sıkıştırma aktif etmediysen, otomatik olarak kapalıdır.
Aktif edersen RAM kullanımın bariz şekilde düşer.

Sanırım sen arka planda çalışan antivirüs programlarını falanda kapatmışsın kanka. Artı olarak şöyle bir durum daha var. Normal olarak PC'yi ilk açtığımda bilgisayar 4.5-4.8 civarında RAM kullanıyor. Hiçbir uygulamayı açmadan hem de. Sonrasında oyuna girip bir süre sonra oyundan çıktığımda ise arka planda ne kadar uygulama açık olsa da bu RAM kullanma miktarı yine 4.5-5.0 civarında oluyor. Normal mi bilmiyorum ama uzun süredir bu elimdeki laptopu kullanıyorum ve hiçbir sorununu görmedim şu ana kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı