Bilgisayar donanımları nasıl öğrenilir?

kaansecret

Centipat
Merhaba,
Ben kurs sitelerinden bilgisayar donanımı dersleri alıyorum. Temel bileşenlerin ne işe yaradığını, nasıl bağlandığını temel olarak öğrenmeye çalışıyorum. Sorum şu ki mesela işlemci, anakart ya da grafik kartı sürümlerini, markalarını, versiyonlarını, nesillerini ve kodlarını vs. nasıl öğrenirim? Nasıl aşina olurum?

Örnek veriyorum:

NVIDIA RTX 3060.
NVIDIA RTX 3060 Ti.

Buradaki NVIDIA bir marka, diğer markaları nasıl öğrenirim?
RTX ne demek? GTX ve diğerlerini nereden öğrenirim? (diğer markalarınki dahil)
3060 ne demek? Ti ile olanından farkı nedir? Ti ne demek? Gibi gibi...

Yani kısacası bilgisayar donanımına mesleğim gereği belli bir seviyede hakim olmak istiyorum.
Nereden ve nasıl başlayabilirim?

Sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aslında şöyle bilgisayar organizasyonu ve mimarisi için kurs alıyorum. Üniversite dersi olarak kendimi geliştirme amaçlı yani :D

Ben arkadaşlarımdan az çok biliyordum. Net söyleyebilirim Technopat'ın rehberleri çok faydalı oldu. Rehber konusunda bu adamların üstüne tanımıyorum. YouTube kanalında bir sürü faydalı içerik var istediğinizden izlemeye başlayabilirsiniz.

Google.

Udemy'den kurs alıp bileşenlerin ne işe yaradığını tam anlamıyla öğrenebilirsin, iç ve dış donanım birimleri olmak üzere ikiye ayrılır bilgisayarlar, iç donanım birimleri kısaca güç kaynağı, işlemci, anakart, bellek ve diskler, ses ve anakartta olmayan cihazlar için Wi-Fi kartı gibi birimlerden oluşur. Dış donanım birimleri ise klavye, fare, yazıcı, kulaklık, hoparlör, mikrofon gibi sunum ve kontrol birimleridir.

Ancak iş detaya indiğinde, PCI-e, kuzey güney köprüsü, FSP, AGP gibi şeyleri öğrenmek için kurslara gerek duyabilirsin veya YouTube'dan izleyebilirsin. Ayrıca bu geniş terimleri meslek lisesi bilişim bölümünde öğrettikleri için internette o bölümlerin kitapçıklarına ulaşabilirsin, kaynak bol yani.

Çoğu kişi ekran kartının ne işe yaradığını bildiği için kendini bilgisayar dediğimiz cihazı komple bildiğini zanneder ama olay öyle değildir, bilgisayar bilimi eğlencelidir, bana kalırsa insanlığın en büyük icatlarından birinin temeline kadar öğrenilmesi kültürel anlamda çok şey katıyor.

Ogrenmek icin ogrenmenize gerek var mi? Internetten birkac saniyede bakabilirsiniz.

Google.

Udemy'den kurs alıp bileşenlerin ne işe yaradığını tam anlamıyla öğrenebilirsin, iç ve dış donanım birimleri olmak üzere ikiye ayrılır bilgisayarlar, iç donanım birimleri kısaca güç kaynağı, işlemci, anakart, bellek ve diskler, ses ve anakartta olmayan cihazlar için Wi-Fi kartı gibi birimlerden oluşur. Dış donanım birimleri ise klavye, fare, yazıcı, kulaklık, hoparlör, mikrofon gibi sunum ve kontrol birimleridir.

Ancak iş detaya indiğinde, PCI-e, kuzey güney köprüsü, FSP, AGP gibi şeyleri öğrenmek için kurslara gerek duyabilirsin veya YouTube'dan izleyebilirsin. Ayrıca bu geniş terimleri meslek lisesi bilişim bölümünde öğrettikleri için internette o bölümlerin kitapçıklarına ulaşabilirsin, kaynak bol yani.

Çoğu kişi ekran kartının ne işe yaradığını bildiği için kendini bilgisayar dediğimiz cihazı komple bildiğini zanneder ama olay öyle değildir, bilgisayar bilimi eğlencelidir, bana kalırsa insanlığın en büyük icatlarından birinin temeline kadar öğrenilmesi kültürel anlamda çok şey katıyor.
Okudugunuzu anlayamamissiniz.

Ogrenmek icin ogrenmenize gerek var mi? Internetten birkac saniyede bakabilirsiniz.

Okudugunuzu anlayamamissiniz.

Bence var çünkü atıyorum yarın bir gün kendimiz bilgisayar toplamak istesek, bileşenler arasındaki karşılaştırmaları, doğruluğu ve uyumluluğa nasıl karar vereceğiz hocam? Bu en basit sebeplerden biri, başka sebeplerde olabilir. Uzman arkadaşlar belirtebilir.

Bence var çünkü atıyorum yarın bir gün kendimiz bilgisayar toplamak istesek, bileşenler arasındaki karşılaştırmaları, doğruluğu ve uyumluluğa nasıl karar vereceğiz hocam? Bu en basit sebeplerden biri, başka sebeplerde olabilir. Uzman arkadaşlar belirtebilir.

Bilgisayar bileşenlerini doğru toplamak için sadece PSU - işlemci, işlemci - ekran kartı arası güç ilişkilerini öğrenmek yeterli olacaktır, onun dışında ki şeyler gerçekten temel, RAM'dir, disk'tir, bunlar çok basit.

Ama geniş anlamda öğrenmek farklı.

Bilgisayar muhendisligi okuyorum ve bunlari hic bilmiyorum. Bilgisayar toplayacak olursam arastiririm. Model isimleri bir sey katmaz ve surekli degisiyor. Ozellikle oturup ogrenmeye kalkmak sacma olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı