Bilgisayar donuyor ardından görüntü gidiyor

gokhun35

Centipat
Öncelikle herkese iyi günler. Başlıkta bahsettiğim soruna benzer konu başlıkları olduğunun farkındayım fakat birebir aynı sorunlar değildi o yüzden yeni bir başlık açma ihtiyacı hissettim. Foruma az önce üye oldum umarım kuralları ihlal eden bir davranışta bulunmamışımdır.
Sorunuma gelecek olursak öncelikle bilgisayar donuyor ardından görüntü gidiyor ( ekrana sinyal yok yazısı geliyor) fakat bilgisayar çalışmaya devam ediyor. İlk kez başıma geldiğinde yaklaşık olarak yarım saat bekledim ama herhangi bir resetleme vs olmadı. Sonrasında kasa üzerinden tuşa basarak kapattım ve açtım. Bugüne kadar 4-5 kez oldu bu durum ve bugün arka arkaya 2 kez olunca endişelendim. Ayrıca belirtmemde fayda var ki bu durum olduğunda Google Chrome açık oluyor yani herhangi bir oyun veya masaüstünde bir işlem yaparken olmuyor her seferinde Chrome açıkken başıma geldi. Hatta 1'i hariç hepsinde yeni sekme açtıktan hemen sonra oldu sadece son sefer olduğunda forumunuza üyelik açma esnasında oldu. Konu hakkında bir fikriniz veya tecrübeniz varsa yardımcı olmanız beni sevindirir. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Problemi döktürmüşsünüz ama sistemi yazma gereği duymamışsınız.
Tabi haklısınız sistem parçalarını da yazmak gerekirdi, eklemem gereken farklı bir şey varsa belirtin lütfen. Aklıma gelenleri yazıyorum.
Anakart: Gigabyte H81M-S2PV
İşlemci: Intel i3 4130
Ram: 4+4 ( 3300 MHz )
Ekran Kartı: AMD Radeon HD 7800 2GB
Güç Kaynağı: Xigmatek xcp-a600 600w
Depolama: WDC wd5000azrx
Bunların haricinde işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorum. Bilgisayarımı formatlayalı yaklaşık 1 buçuk ay kadar oldu. Formattan sonra Bios dahil bütün donanım parçalarının sürücülerini en güncel şekilde kurdum ve düzenli olarak da sürücülerin güncel olup olmadıklarını kontrol etmeye çalışıyorum. Belirtmem de fayda vardır belki. Format işleminden sonra işlemci ve ekran kartının termal macunlarını yenilemiştim. O konuda pek tecrübeli değildim ve aldığım termal macun ucuz ve pek tercih edilmeyen türde bir macunmuş. Termal macunun kalitesi veya benim yenileme işlemi sırasında yaptığım bir hata bahsettiğim soruna sebep olur mu öyle bir ihtimal var mı diye aklıma gelmedi değil.

İslemci ekran karti sicakliklarini kontrol edin. OCCT ile sistemi komple yuke sokun.

OCCT ile testleri yaptım, Power testini yaklaşık olarak yarım saat beklettim herhangi bir sorun olmadı, ilk başlarda ekran kartı sıcaklığı 102 dereceye kadar çıktı fakat sonrasında normalleşti, işlemci sıcaklığı da en fazla 90 derece civarlarını gördü. Konuyu açtıktan sonra bu kapanma sorunu bir kez daha başıma geldi. Ardından Windows Olay Görüntüleyicisi'ne baktım. Görüntü gitmeden önce yaklaşık 1 dakikalık süre içerisinde 5'er saniyelik aralıklarla " amdkmdag görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. " Şeklinde uyarılar mevcut. Ayrıca şunu da belirteyim, görüntü gittiği esnada bir video açıktı, görüntünün gitmesinin ardından yaklaşık 10 saniye sonra videodan gelen ses de kesildi.

Son düzenleme:
OCCT ile testleri yaptım, Power testini yaklaşık olarak yarım saat beklettim herhangi bir sorun olmadı, ilk başlarda ekran kartı sıcaklığı 102 dereceye kadar çıktı fakat sonrasında normalleşti, işlemci sıcaklığı da en fazla 90 derece civarlarını gördü. Konuyu açtıktan sonra bu kapanma sorunu bir kez daha başıma geldi. Ardından Windows Olay Görüntüleyicisi'ne baktım. Görüntü gitmeden önce yaklaşık 1 dakikalık süre içerisinde 5'er saniyelik aralıklarla " amdkmdag görüntü sürücüsü yanıt vermeyi kesti ve başarıyla bu durumdan kurtuldu. " Şeklinde uyarılar mevcut. Ayrıca şunu da belirteyim, görüntü gittiği esnada bir video açıktı, görüntünün gitmesinin ardından yaklaşık 10 saniye sonra videodan gelen ses de kesildi.
Sorunu çözümleyebildiniz mi? Ben de aynı sorunu yaşıyorum.

Benim başıma geleni sana anlatayım,
Oyunda iken bir anda oyunun sesleri bozuluyor ve bizzzzzvzzzzzz gibi sesler çıkıyor ve sistem kilitleniyor.

Şimdi de sistem açılmıyor. RAM'leri çıkarttım. 1 tane RAM modülü arizalanmis.

Şimdi sorunsuz bir şekilde sistem açılıyor.

Ama bu kilitlenmesine seben olan şey RAM'mi? Emin değilim ama %90 RAM kaynaklı.

Dostum merhaba. Güncel sürücü kullanıyorsan resmi olarak bildirim göremezsin. Sen de benim gibi Amd Wattman sorununu yaşıyorsun. Allah kolaylık versin. Recep Baltaş’ ın dediğine göre de kronik sorun. Hakkımızda hayırlısı.

Sorunu çözümleyebildiniz mi? Ben de aynı sorunu yaşıyorum.
Ekran kartının kendi yazılımı üzerinden değerlerle oynadım. Biraz daha düşük performansla çalıştırıyorum diyebilirim ve güç kullanımı oranını %20 artırdım. Onun haricinde MSI Afterburner programını bilgisayardan kaldırdım. Belki yazılımsal bir çakışma söz konusudur diye. Bunları yaptıktan sonra yaklaşık 10 gündür herhangi bir sorun yaşamadım umarım yaşamam da.

Geri
Yukarı