Bilgisayar fanına aç-kapat yapma

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

alpercorleone

Femtopat
Daha fazla  
Selamünaleyküm 2 aydır bu konuyla uğraşıyorum sonunda becerdim internetten aradım taradım bulamadım. Bunu da nasıl yaptığımı anlatmak için yazıyorum belki benim gibi arayan olursa bu yazıyı okusun diye. Şimdi elektrikten kablodan devreden anlamayan biri olarak benim gibi anlamayanlar varsa.
Şimdi benim PC çok ısınıyordu PC fanları haricinde ekstra fan aldım bunlarda PC de film falan izlerken çok ses yapıyordu ben de istediğim zaman nasıl kapatırım diye uğraşıyordum. Kasadan çıkan moleks kablosuna bir tarafı dişi bir tarafı erkek olacak şekilde (bunu bulmak çok zor ben bulamadım AliExpress'te var 2 ay sonra gelir belki gelmez) moleks dişi erkekli kablo bulup kesip birbirine bağlayabilirsiniz. Arasına anahtar alıyorsunuz on off yapacak şekilde ortasına bağlıyorsunuz bir tarafını kasadan gelene diğer tarafını da fanlara bağlıyorsunuz oluyor bitiyor.

Elektrikten anlamak büyük nimet vesselam.

Selamünaleyküm 2 aydır bu konuyla uğraşıyorum sonunda becerdim internetten aradım taradım bulamadım. Bunu da nasıl yaptığımı anlatmak için yazıyorum belki benim gibi arayan olursa bu yazıyı okusun diye. Şimdi elektrikten kablodan devreden anlamayan biri olarak benim gibi anlamayanlar varsa.
Şimdi benim PC çok ısınıyordu PC fanları haricinde ekstra fan aldım bunlarda PC de film falan izlerken çok ses yapıyordu ben de istediğim zaman nasıl kapatırım diye uğraşıyordum. Kasadan çıkan moleks kablosuna bir tarafı dişi bir tarafı erkek olacak şekilde (bunu bulmak çok zor ben bulamadım AliExpress'te var 2 ay sonra gelir belki gelmez) moleks dişi erkekli kablo bulup kesip birbirine bağlayabilirsiniz. Arasına anahtar alıyorsunuz on off yapacak şekilde ortasına bağlıyorsunuz bir tarafını kasadan gelene diğer tarafını da fanlara bağlıyorsunuz oluyor bitiyor.

Elektrikten anlamak büyük nimet vesselam.
Hocam fanları kapattım derken donanıma zarar vermeyin?

A. selam. En sağlıklı kontrol şekli yine de PC fan devir kontrolcüsüdür. Bir zamanlar hobi olarak "VEYA" seçici anahtarıyla molex konnektöründen fanlara 3 ayaklı bir selektör anahtarla (komütatör anahtarla) 2 farklı seçicilikle internet, film izleme ve yazı yazarken aşırı fan sessizliği için 5 voltla ve yüksek sesle oyun oynarken ise 12 voltla tüm kasa fanları çalıştırılıp (CPU fanı hariç, o zaten termostatik yani sıcaklık kontrollü olarak devir azaltıp artırarak çalışıyor) 2 ayrı devirle tüm PC fanlarını 2 farklı devir modunda çalıştırmıştım, tam da bu konuya benzer olarak. Ama en sağlıklısı hiç şüphe yok ki PC fan kontrolcüsü satın alınıp onunla bu tür uygulamaları yapabilmektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Hocam kasanın kendi fanları çalışır durumda devam ediyor. Sadece AFK iken film izlerken ya da oyun indirirken anahtarı kasanın dışına çıkarıp kapatıyorum sessiz. Kasanın orijinal fanları 7/24 çalışır halde onlara giden anahtar yok.

Hocam fanları kapattım derken donanıma zarar vermeyin?

Ekstra taktığım fanları BIOS GOrmuyor maalesef

Anakart destekliyorsa uygulama veya BIOS üzerinden gerekli fan kontrollerini istediğiniz gibi yapabiliyorsunuz

Kral kablo bağlamaktan bile aciz biri olarak bana çok fazla anlamayacağım terim kullanmışsın 😂 fan kontrolcüsü benim istediğim kafadan çalışmıyor. Ben kasanın dışına uzanan bir açma kapatma düğmesi yaptım. Sağlıklı olur poversupplyı kucağıma almam diye düşünüyorum

A. Selam. En sağlıklı kontrol şekli yine de PC fan devir kontrolcüsüdür. Bir zamanlar hobi olarak "VEYA" seçici anahtarıyla Molex konnektöründen fanlara 3 ayaklı bir selektör anahtarla (komütatör anahtarla) 2 farklı seçicilikle internet, film izleme ve yazı yazarken aşırı fan sessizliği için 5 voltla ve yüksek sesle oyun oynarken ise 12 voltla tüm kasa fanları çalıştırılıp (CPU fanı hariç, o zaten termostatik yani sıcaklık kontrollü olarak devir azaltıp artırarak çalışıyor) 2 ayrı devirle tüm PC fanlarını 2 farklı devir modunda çalıştırmıştım, tam da bu konuya benzer olarak. Ama en sağlıklısı hiç şüphe yok ki PC fan kontrolcüsü satın alınıp onunla bu tür uygulamaları yapabilmektir. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Tamam, basit bir anahtar devresi yapıp onu da kasanın dışına çıkarmışsın, ama bunun övünülecek veya başkalarına örnek vererek çok övünülüp gösterilecek hiçbir bir yanı yoktur, kendi düşünceme göre. İlave fanlar anahtarla ya devreye giriyor veya girmiyor, tüm olay budur. Sen şimdi bir masa vantilatörünü ya üzerindeki bir anahtarla masaüstünde istediğin zaman çalıştırmışsın ya da PC kasası içinden vantilatör anahtarını dışarı kabloyla uzatarak çıkarıp çalıştırmışsın, ikisi de ayni kapıya çıkan benzerliktedir. Ama sen kendi çapında elektrikten az anlayarak bu işi başardığın için kendinle bayağı da övünüyorsun ama bir noktada çok da haksız sayılmazsın. Bu proje örneğin Tekno-Fest gibi çok iddialı festivallere katılıp bir dereceyi alabilir mi, katılmış olsan bile bunu sanmıyorum.

Hocam biraz sakin olun. Bayraktarı ben yaptım dememiş. Bildiği şeyleri size anlatmış ki haklı da. Saygılı olun lütfen. Dağdan mı indiniz?

ilk iki cümlesi beni orta çağa göndermeye yetti hocam
Hocam biraz sakin olun. Bayraktarı ben yaptım dememiş. Bildiği şeyleri size anlatmış ki haklı da. Saygılı olun lütfen. Dağdan mı indiniz?

• Beğenmedim
İfadeler: Mky
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı