Bilgisayar fişten kapandı ve tekrar açılmıyor

Alperen Aydın

Kilopat
Yer
istanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bilgisayarın üçlü prizinin düğmesine yanlışlıkla ayağım değdi ve bilgisayar açıkken aniden kapandı. Prizin düğmesini tekrar açtım bilgisayar açılmadı. Bilgisayar daha 10 günlük yeni dizdim. Bilgisayarda hiçbir canlılık yok hiçbir ışık yanmıyor. Bu neden olabilir daha hala düzelmedi. PSU markasını sizlerle paylaşıyorum.

Dosya Ekleri

• IMG_20230723_160703.jpg
    IMG_20230723_160703.jpg
    147,7 KB · Görüntüleme: 82
  • 16901184030064545628478444027169.jpg
    16901184030064545628478444027169.jpg
    187,7 KB · Görüntüleme: 83
  • 16901184197661966973863082375940.jpg
    16901184197661966973863082375940.jpg
    184,8 KB · Görüntüleme: 84
Corsair ile MSI.

İkisi de ana PSU üreticisi değil ve ucuzlarını aldıysan kaliteli çıkma olasılığı düşüyor. Technopat'ta da bayağı yerin dibine gömülen MSI ve Corsair modelleri görebilirsin.

Fakat bunlardan birisini gönül rahatlığı ile alabilirsin. Markadan ziyade model önemlidir.

Powerboost ile her şey mümkün. Geçen de sıfır Everest PSU'yu taktıktan sonra ilk açılışta anakart ve RAM'lere elveda diyen birisi vardı. Tabii ikisi de kullanıcı hatasından çöpe gitti.

İyi cesaret böyle uyduruk PSU'lara donanım emanet etmek.
Yani anormal bir şey olması lazım bu sorun için. Bu marka ile olabilir diyorsanız, bir şey diyemiyorum. Belirli markaların ve modellerin dışına çıkmamak lazım güç konusunda. Bu koşulda bile çalışmayı kesen güç kaynağı, arıza durumunda iç donanıma da yansıtabilir arızayı.

Yani anormal bir şey olması lazım bu sorun için. Bu marka ile olabilir diyorsanız, bir şey diyemiyorum. Belirli markaların ve modellerin dışına çıkmamak lazım güç konusunda. Bu koşulda bile çalışmayı kesen güç kaynağı, arıza durumunda iç donanıma da yansıtabilir arızayı.

Sıkıntı üretim hatası gelme ihtimalinin yüksekliği. Bu markaların isimsiz ve yalnız etiket yapıştırılmış, kalitesiz komponenent kullanılmış olmasını geçtim, büyük firmaların sorunlu serileri bile çöpe gitmek yerine "ucuz" üreticilerin fabrikalarına gidiyor.

Bu Gigabyte'ın patlayan bir serisi vardı bilirsin, o piyasadan toplatılan ve üretim hattında kalan onbinlercesinin komponentleri ucuz markaların içinde tüm Asya pazarında geziyor. Lağımdan kızartma yağı çeken adamların ülkesinde ziyan ederler mi hiçbir parçayı. 😂

Hocam diğer psu da çalışmıyor. Bios pilini mı soksem

Son durum 2 psu daha hiçbir şekilde çalışmıyor 450 volt peyzo'yu çalıştırmak için denedim ışıklar geldi fanlar döndü 2 saniye sonra tekrar gitti. Öteki psu ile de çalışmıyor

Arkadaşlar iki kablo ile denedim olmamıştı.Diğer monitörün güç kablosunu çıkarttım, acaba bu ikisi kablo akımdan dolayı bozulmuş olabilirmi edası ile. Yeni güç kablosu taktım çalıştı. Sorun priz ile güç kaynağı arasındaki güç kablosundaymış. İkiside bozulmuş akımdan dolayı. Sorun çözüldü. Oh rahatladım şimdi bilgisayarım ile yazıyorum. Şimdi ikinci monitöre güç kablosu lazım onuda yarın gidip alcam. Monitörde test ettim o ilk başlarda denediğim iki kablo ile güç gitmiyor kabloların bozulduğunu garantiledim.

Son düzenleme:
Hocam diğer PSU da çalışmıyor. BIOS pilini mı soksem

Son durum 2 PSU daha hiçbir şekilde çalışmıyor 450 volt Peyzo'yu çalıştırmak için denedim ışıklar geldi fanlar döndü 2 saniye sonra tekrar gitti. Öteki PSU ile de çalışmıyor

Arkadaşlar iki kablo ile denedim olmamıştı. Diğer monitörün güç kablosunu çıkarttım, acaba bu ikisi kablo akımdan dolayı bozulmuş olabilir mi edası ile. Yeni güç kablosu taktım çalıştı. Sorun priz ile güç kaynağı arasındaki güç kablosundaymış. İkisi de bozulmuş akımdan dolayı. Sorun çözüldü. Oh rahatladım şimdi bilgisayarım ile yazıyorum. Şimdi ikinci monitöre güç kablosu lazım onu da yarın gidip alacağım. Monitörde test ettim o ilk başlarda denediğim iki kablo ile güç gitmiyor kabloların bozulduğunu garantiledim.

Sen yine de ileride PSU'yu değiştir

Geri
Yukarı