Bilgisayar güvenliği için neler yapılmalı?

Yer
Konya
Merhaba arkadaşlar, bu yaz sonu evdeki tüm cihazların güvenliğini arttırmak istiyorum. Telefonları formatlayıp en güncel işletim sistemi kuracağım, bilgisayarı formatlayacağım. Bunun dışında modem güvenliği için ne yapabilirim? Bilgisayar ve telefon için ücretsiz antivirüs programı önerebilir misiniz? Bilgisayara Windows 10 Home yerine Pro kursam güvenlik artar mı? Bunların dışında ne yapmam gerekiyor yazar mısınız?

@Konyalı Bilgisiyarcı Home yerine Pro kullanmak güvenliği artırmaz bana kalırsa. Pro, iş içindir. Home ise, normal ev kullanıcısı için kesinlikle yeterlidir. Bilgisayarının güvenliğini sağlamak için: Öncelikle tarayıcı güvenliğini yapman gerekiyor. Tarayıcı güvenliği için, Mozilla Firefox, Brave gibi tarayıcıları kullanın korumayı ayarlardan yükseltin. Ardından, Malwarebytes browser guard eklentisini kurun ve sizi sahte sitelere, zararlı sitelere karşı koruyacaktır. Şimdi geriye kalan bilinçli kullanım ve antivirüs. Antivirüs için kesinlikle ESET kullanmalısın. Bilinçli kullanım için, her siteye tıklamamak. Bilindik siteler içerisinden gezmek. Korsan oyunu mümkünse indirmemek ya da indirilecekse bile çok dikkat etmek. ESET kurulduğu zaman tüm koruma ayarlarını Full yapın. Ağ güvenliği için Comodo firewall kullanın, internet trafiğine sık sık bakınız. Programlarınızı ve Windows'u güncel tutmaya özen gösterin ya da program açığı, Windows açığı olabilir. İndirmeden önce dosyayı VirusTotal gibi sitelere atabilirsiniz, antivirüs olmadan sonucu görebilirsiniz. Tahmini sonuçlar verebiliyor, kesin sonuç veremez bazen.

Bu arada, bu konular için bu kanala bakabilirsin dostum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Bilgisayar için CCleaner ve AVG yüklemenizi tavsiye ederim. Benim bilgisayarıma virüs girmişti bu iki programı yükleyerek çözüme ulaştım.

Antivirüs indirdikten sonrada lisanssız uygulamalar ve oyunlar yüklemeye özen gösterin geçen bı crackli oyun yüklemiştim iki gün sonra önüme mining menu tarzı bir pencere açıldı.

Güçlü bir antivirüsün internet security veya total security sürümünü kullanabilirsin. Ücretsiz kullanmak istersen comodo internet security öneririm.

Geri
Yukarı