Bilgisayar kendiliğinden donup kapanıyor

grizzlies

Decapat
Daha fazla  
Bilgisayarı toplayalı 1 seneyi geçiyor. Bilgisayarı çok temiz kullanıyorum hem kasanın içi olsun hem Windows olsun. Bilgisayarda virüs bulunmuyor. Bilgisayar herhangi bir sekmeye geçince (Alt+Tab, yeni Chrome sekmesi açma, yeni bir pencereye geçiş yapma, bilgisayar boştayken durduk yere bir defa oldu) aniden kilitleniyor. 3 saniye boyunca hiçbir müdahale yapılamıyor. Bu 3 saniye içerisinde çok tiz bir ses (titreşim sesi gibi) geliyor ve ekranda görüntü gidiyor. Yanan klavye ve mouse ışıkları sönüyor ve çalışmıyor. Ama işlemci fanı, kasanın fanları, ekran kartının fanları ve bu fanların ışıkları vs yanıyor.

Bilgisayar açılınca ekrana görüntü gelmeden anakartın üzerinde bir ışık yanar, ardından bilgisayara görüntü gelince ışık tekrardan söner. İşte bu sorun ile karşılaşınca anakartta ışık sürekli olarak yanıyor ve reset atmadan hiçbir şekilde bu sorun düzelmiyor. Sorun nerede? Yazılımsal mı, donanımsal mı?

Aldığımdan bu yana 10 defa olmuştur belirli aralıklarla. Daha önce de konu açtım fakat daha detaylı anlatmak istedim. Buraya kadar okuyup yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bios’a girip bios versiyonuna bak. Ana kartın sitesinden, en son çıkan sürümle karşılaştır. Güncel değilse bios güncelle.
PSU ile ilgili de olabilir. Bir yakınından denemelik PSU alıp deneyebilirsin.
Yüklü olan windows sürümüyle ilgili de olabilir. Son 2004 güncellemesi böyle yeniden başlatma sorunlarına yol açabiliyor.

Tam olarak aynı sorunu bende iki kere yaşadım. İşlemcim çok ısındığı için olabilir mi acaba? Resident Evil 7 yüksek ayarlarda oynarken dondu tiz bir ses çıktı ve yeniden başlattı, klavye ışığı söndü fakat kasanın fan ışıkları yanmaya devam etti. Ek olarak 2 hafta önce oyunu yüksek ayarlarda akıcı şekilde oynuyordum şu an ise orta ayarlarda 60 FPS civarı, hatta daha bile düşük. Lütfen yardım edin.

Tam olarak aynı sorunu bende iki kere yaşadım. İşlemcim çok ısındığı için olabilir mi acaba? Resident Evil 7 yüksek ayarlarda oynarken dondu tiz bir ses çıktı ve yeniden başlattı, klavye ışığı söndü fakat kasanın fan ışıkları yanmaya devam etti. Ek olarak 2 hafta önce oyunu yüksek ayarlarda akıcı şekilde oynuyordum şu an ise orta ayarlarda 60 FPS civarı, hatta daha bile düşük. Lütfen yardım edin.

İncelerseniz belki yardımcı olabilir. Son sürüm ekran kartı driver kullanın ve 100Mhz değer düşürün konuda bahsedildiği gibi. Kesin çözüm mü bilmiyorum ama bu şekilde şuana kadar hiç olmadı.

Geri
Yukarı