Bilgisayar kilitlendi ve açılmıyor

Schjsm

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayar oyun oynarken kilitlendi(ilk degil), resetledim fakat açılmıyor, yaklaşık 3 saattir uğraşıyorum. CMOS reset, RAM değişimi, ekran kartsız çalıştırma, BIOS piliyle sıfırlama falan birçok sey denedim fakat çalıştırmayı beceremedim. PSU’dan minimal güç alıyor çünkü RAM'lerin RGB ve mouse’a ışık gücü geliyor ama bilgisayar açılmıyor. Şu an açık kasaya bakıyorum ve hicbir şey gelmiyor aklıma.

Sistem:
  • i9 9900K
  • RTX 2080
  • Gigabyte Z390 Aorus Elite
  • Corsair vengenance 16 GB 3200MHz Dual kit RAM
  • Samsung Evo Plus 500GB SSD
  • Cooler Master ML240M sivi sogutucu
  • Corsair TX850M PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar açılmıyor kısmını biraz tanımlarsanız faydalı olur. Fanlar dönüyor mu? Bir anlığına açılıp kapanıyor mu? Mümkünse bir görsel ekleyin, video çok iyi olur.

PSU değiştirip deneyin. Ben de aynı sorunu yaşadım. Edit sıvı soğutucudan su sızmış olabilir mi?
Bilgisayar açılmıyor kısmını biraz tanımlarsanız faydalı olur. Fanlar dönüyor mu? Bir anlığına açılıp kapanıyor mu? Mümkünse bir görsel ekleyin, video çok iyi olur.
Geç oldu biraz, bi çok şey denedim sabahın ilk ışıklarıyla teknik servise götürdüm farklı PSU'lar denedik olmadı, VGA'sız denedim tepki vermedi 8pin+4pin çalıştırıyordum sadece 8pinle denedim yine tepki vermedi, farklı bi teknik servise götürdüm adam bana "CPU çıkarttığımda start veriyor fakat CPU ile çalışmıyor" dedi. Haliyle problemin CPU'dan olduğunu düşündüm bi süre fakat daha sonra CPU'yu söktüğümde MOBO CPU pinlerinin zarar gördüğünü gördüm. Nasıl olduğu hakkında en ufak bi fikrim yok daha önce CPU'yu sadece taktım, sonrasında herhangi bi etkileşimim olmamasına rağmen pinlerin zarar görmesi enteresan geldi. Garantiye yollayacağım yine de ama fiziksel hasar diye bana yükleyecekler suçu muhtemelen. CPU'yu da MOBO'yu da dün işçiliğinden emin olduğum birine yolladım, bugün kontrollerini sağlayıp iletişime geçecek daha sonra muhtemelen yeni bi anakart almam gerekecek. Umarım garanti problemi yaşatmazlar derdimi nasıl anlatacağım hakkında hiç bi fikrim yok lol

Garantiye boşuna yollayıp zaman kaybetmeyin, kullanıcı hatası olarak geçer fiziksel hasar. Belki de sorun CPU'da değil, kimseyi durduk yere suçlamak istemiyorum ancak götürdüğünüz bilgisayarcının CPU'ya zarar verip, sorunun CPU kaynaklı olduğunu söylemesi muhtemel.

Farklı bir CPU ile deneyin, sistem sıkıntısız çalışıyorsa muhtemelen sorun gerçekten de CPU kaynaklıdır. Ancak sistem CPU değişimi sonrası yine tepki vermiyorsa, bilgisayarcı CPU'yu istemeden bu hale getirmiş olabilir. Konu hakkında lütfen güncel bilgi verin, merak ettim ben de.

Garantiye boşuna yollayıp zaman kaybetmeyin, kullanıcı hatası olarak geçer fiziksel hasar. Belki de sorun CPU'da değil, kimseyi durduk yere suçlamak istemiyorum ancak götürdüğünüz bilgisayarcının CPU'ya zarar verip, sorunun CPU kaynaklı olduğunu söylemesi muhtemel.

Farklı bir CPU ile deneyin, sistem sıkıntısız çalışıyorsa muhtemelen sorun gerçekten de CPU kaynaklıdır. Ancak sistem CPU değişimi sonrası yine tepki vermiyorsa, bilgisayarcı CPU'yu istemeden bu hale getirmiş olabilir. Konu hakkında lütfen güncel bilgi verin, merak ettim ben de.
Anakartta işlemci pinleri yamulduysa başka bir CPU ile denemeye gerek yok diye düşünüyorum. O da bozulmasın sonra.

Islemciyi, ekran kartini ve SSDyi farkli bi yerden almistim, anakartla islemciyi denemesi icin ona yolladim. Pinleri duzeltmek icin ugrasabileceginden bahsetti elinden geleni yapacakmis oyle duzeltebildigi kadariyla garantiye yollamayi dusunuyorum acikcasi. Problem daha oncesinde vardi bu arada CPU’dan kaynakli olma ihtimali her ne kadar olsa da VRM’lerde de sikinti olabilir o yuzden biraz da garantiye yollamak istiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı