Bilgisayar Mühendisi Olmak İstiyorum

Sen daha bunları düşünme kardeşim. Derslerine çalış, çok fazla arkadaşlarınla vakit geçirme, çok bilgisayar oynama yeter. Üniversiteye geçince o programlama dillerini zorla öğretecekler zaten kasma bu kadar.

Yalnız üniversiteye gidince yaparsın şuan derslerine odaklan tarzı tavsiyeler bir benim mi hoşuma gitmiyor acaba? İnsanların hobileri de mi olmasın.
Kardeşim mühendis olmak için sana ne gerekli önce onları düşünelim ve mantıklı bir yol haritası oluşturalım. Öncelik ÖSYM sınavları. Bu sınavda başarılı olmak için verimli bir şekilde çalışman lazım. Çok değil, verimli. Zamanında yapılan tekrarlar ve soru çözümleri seni başarıya götürecektir. Bunun yanında bilgisayarı seviyorsun, kurcalamak ve öğrenmek istiyorsun. Ne güzel işte, hevesini doğru şekilde kullan ve araştır. Kodlama dilleri ile uğraş, kafana takılan her konuda araştırma yap. Bu senin sınava hazırlanma sürecinde zaman geçireceğin bir hobin ve her insanın vakit geçireceği hobilere ihtiyacı var bunu unutma. Yoksa asık suratlı, sürekli sınav sınav demeye başlayan bir öğrenciye dönüşürsün. Çok uzattım ama birkaç şey daha söyleyeyim. Mühendislik için işine yabancı dil inanılmaz seviyede işine yarayacak. İngilizceye vakit ayırmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Son olarak bilgisayar mühendisiyim diye kendini bilgisayarla sınırlandırmamaya çalış. Sosyal becerilerini geliştir, girişken ol. Her zaman hayallerinin peşinden koş ve asla umudunu kaybetme kardeşim. Bir şeyler başaracağına inanıyorum.

Yalnız üniversiteye gidince yaparsın şuan derslerine odaklan tarzı tavsiyeler bir benim mi hoşuma gitmiyor acaba? İnsanların hobileri de mi olmasın.
Kardeşim mühendis olmak için sana ne gerekli önce onları düşünelim ve mantıklı bir yol haritası oluşturalım. Öncelik ÖSYM sınavları. Bu sınavda başarılı olmak için verimli bir şekilde çalışman lazım. Çok değil, verimli. Zamanında yapılan tekrarlar ve soru çözümleri seni başarıya götürecektir. Bunun yanında bilgisayarı seviyorsun, kurcalamak ve öğrenmek istiyorsun. Ne güzel işte, hevesini doğru şekilde kullan ve araştır. Kodlama dilleri ile uğraş, kafana takılan her konuda araştırma yap. Bu senin sınava hazırlanma sürecinde zaman geçireceğin bir hobin ve her insanın vakit geçireceği hobilere ihtiyacı var bunu unutma. Yoksa asık suratlı, sürekli sınav sınav demeye başlayan bir öğrenciye dönüşürsün. Çok uzattım ama birkaç şey daha söyleyeyim. Mühendislik için işine yabancı dil inanılmaz seviyede işine yarayacak. İngilizceye vakit ayırmanı şiddetle tavsiye ediyorum. Son olarak bilgisayar mühendisiyim diye kendini bilgisayarla sınırlandırmamaya çalış. Sosyal becerilerini geliştir, girişken ol. Her zaman hayallerinin peşinden koş ve asla umudunu kaybetme kardeşim. Bir şeyler başaracağına inanıyorum.
Dostum yaşım 15 ama bilgisayardan baya anlıyorum bildiğin hatta Python programlama dilinde bir şey keşfettim -söyleyeceklerim konu dışı ama ben tesadüf olarak buldum, şimdi anlatacam inşallah Recep ve Ali abi uyarı vermezler.- Şimdi Python dilinde diyelim ki pygame, mysql gibi şeyler kuracaz, o zaman bir komut ile kurmamız gerekecek aslında şöyle yapabiliriz:

Son sürüm Python kurulu olan bir komut istemine gelip:

pip install (pygame, mysql vb.)

Üstteki verdiğim şeyi yazarsak istediğimizi kurabiliriz o zaman bilgisayara bende bunu şöyle keşfettim;
Bir gün programlama yaparken kitaptan bakıyordum işte ''pip install mysql'' yaz diyordu bende yazdım ve kurdum sonra düşündüm biraz ve hemen dedim ki: ''Bi dakika bi dakika, aslında ben pip install komutuyla istediğim modülü falan kurabilirim?'' dedim ve hemen sırayla hepsini denedim bir baktım oluyor bunu keşfettim tesadüf olarak aga. :D :D Konu dışı bir şey biliyorum ama bunu görünce cidde şaşırdım.

Bilgisayar Mühendisliği; Temel Bilgisayar Donanımları, Network, Yazılım, Programlama ve algoritmalar üzerinde çalışan bir mühendislik bilimidir diyebiliriz. Peki Bilgisayar Mühendisi olan kişi nerelerde çalışır ve ne yapar bunlar? Yönetim, eğitim, endüstri ve ticaret alanlarında, faaliyet gösteren çeşitli kamu kuruluşları ile özel kuruluşlarda, bankalarda, bilgisayar donanımı ve yazılımı hazırlayan firmalarda vs. çalışabilirler. Bilgisayar Mühendisliğinin amacı Bilgisayar sistemlerinin yapısı, tasarımı, geliştirilmesi ve bu sistemlerin kullanımları konularında eğitim ve araştırmalar yapar.
Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı