Bilgisayar Mühendisliği Beklediğim Gibi Bir Bölüm Çıkmadı

İlk sınıfta böyle hissetmeniz oldukça normal ancak bunların önemi ileri sınıflarda değerli olacağına eminim 🙂
Ben veteriner fakültesi öğrencisiyim. Daha ilk sınıfın ilk döneminde biz de benzer düşünceler içindeydik. O kadar hastalık şu bu girmek varken neden medikal biyoloji, medikal kimya gibi lise müfredatı tarzı tuhaf derslerle uğraşıyoruz derdik. Oysa bunlar gelecekte olan ve göreceğimiz bölüm derslerinin temeliydi. O derslerde çok daha rahat ettik.
Türk dili, inkılap ve İngilizce neredeyse bütün üniversitelerde ilk yıl var. Açıkçası ders işleme bakımından bana da gereksiz geliyor. Herkes çıkmış soru bakıp geçiyor. Öyle ki bazı hocalar çaktırmadan kopya bile veriyorlardı. Buradan önemi anlaşılabilir aşağı yukarı.

Okul başlayalı neredeyse 2 ay oluyor ve açıkçası benim için hayal kırıklığı oldu bu bölüm.

Programlama dersinde işe yaramayacak ne varsa kodlamaya çalışıyoruz. Örneğin "*" karakterinden şekiller çizmek gibi. Sınavda da bunu soracak ve puan alamayacağım. Çok sinirimi bozuyor bu durum. Yıldızlardan oluşan simetrik bir şekil tam da dünyanın ihtiyacı olan şey şu anda(!)

Ayrıyeten bilgisayarla alakası olmayan dersler (edebiyat, inkılap, ayrık matematik vs.) görüyoruz. Bilmem kaç yüz yıl önce yapılan savaş anlaşmasının maddelerini niye ezberlemem gerekiyor? X dönemi edebiyatından bana ne? Bu gibi saçmalıkların not ortalamamı düşürecek olması o kadar sinir edici ki.

Daha 2 ay bile olmadı ve şimdiden "acaba bu bölümü yazmasa mıydım" demeye başladım. Okulu bırakıp evden çalışsam diplomam olmadan nasıl iş bulacağım?

Son olarak okulda çözdüğümüz saçma sapan örnekler yüzünden Python'dan soğudum ben. Artık Python kodu görünce kusasım geliyor. Eğer programlamadan kalırsam devam derslerini alamam yani 1 senem boşa gitmiş olur. Ne yapacağımı hiç bilmiyorum.
Sayısal bölümde tarih dersi görmek cidden çok saçma geliyor. Ben de sınava hazırlanıyorum ama yazılım gerçekten kolay bir meslek değil.

Her şeyden önce bu bölümün senin için uygun olduğuna emin misin? Hadi tarih görmek saçma ama programlamada da sıkıntı yaşıyorsun nefret ettiğin kısımlar varmış. İstersen yatay geçiş gibi şeyler var onları düşünebilirsin. Ama iyi düşün öyle karar ver belki ileride anladıkça seversin.

Bahsettiğiniz tarzda şeyler ile öğrenilir bu iş zaten ama bundan bağımsız olarak öğretim kalitesi sıfır orası ayrı.

Aşırı derecede liseli kafası var burada, acilen kafanı lise düzeninden çıkarıp üniversite gerçekliğine adapte olman gerek. Yoksa pipim kürek takılırsın en az 4 yıl boyunca.

Evet severek yazdıysan zorluğuna katlanabilmeli ve bundan zevk almalısın. Tarihi ezber yap geç ama asıl ders kodlama olmasına rağmen arkadaş Python gibi bir dilden nefret ediyor.

Sadece bilgisayarla ilgili şeyler göreceğimi sanmıştım. Ayrıca bu kadar zor olacağını düşünmemiştim.

Bu dediğin ile "Aa ne güzel kampüs, mutlaka bu üniversitede okumalıyım" diyerek tercih yapan kişilerden bir farkın olmamış oluyor.

Bir kere ayrık matematik demek temel algoritma bilgisi demektir. Bunun bilgisayar ile alakalı olmadığını söylemek gülünç.

Ne sanıyordunuz, Udemy eğitimi alacağınızı mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı