Bilgisayar mühendisliği için lise alan tercihi yapma

WooHuter

Hectopat
Merhabalar, ben yeni lise 3'e geçtim ve bilgisayarın mühendisi olmak istiyorum. Bunun içinde herhalde sayısal seçmem gerekiyor ama benim fizik ve biyoloji ile hiç aram yok. Kimya ve matematikle iyi ama diğerleri çok sıkıcı geliyor. Ben de eşit ağırlık seçeceğim ama eğer eşit ağırlık seçersem bilgisayar mühendisi olabilir miyim? Bana bu konulardan anlayan biri detaylı bir açıklama yapabilir mi acaba?

Son düzenleyen: Moderatör:
Seçtiğin alanın bir önemi yok tabii ki olabilirsin. Ama EA seçtiğin için fizik, kimya, biyoloji görmeyeceksin lisede. Üniversite sınavında ise bunları yapman gerekecek Bilgisayar Mühendisliği bölümü için. Kısacası bu bölümü istiyorsan ya sayısal seçip dersleri göreceksin ya da EA seçip fizik, kimya ve biyoloji derslerini kendin öğreneceksin.

Eşit ağırlık seçersen de bilgisayar mühendisi olabilirsin. Ne seçtiğinin bir önemi yok. YKS günü AYT sınavında hangi dersleri işaretliyorsan onların puanı geliyor. Örneğin sınava MF olarak girdin. MF derslerinin yanında Edebiyat, Coğrafya, Tarih(AYT kısmı için) çalıştın ve sınavda bunları da işaretledin ve EA sonucun da hesaplandı. Bu sonuç hesaplandığı için MF okumuş bir avukat, psikolog vb. olabiliyorsun.
Yalnız bilgisayar mühendisi olmak istiyorsan AYT sınavında kimya, fizik, biyoloji ve matematik işaretlemek zorundasın.
Ek olarak sıkıcı gelmesinin sebebi de üstüne düşüp çalışmaman.
Anlamadığım bir şey daha var lise 3'e geçmişsin hala nasıl alan seçmedin? 3. sınıfta çoktan alan dersleri başlıyor.

Sayısal seçin kesinlikle. Boş yere ağır edebiyat-tarih-coğrafya göreceksiniz ve 11 FKB'den mahrum kalacaksınız. Hiç görmeyen birinin 11 FKB derslerini halletmesi epey zor olacaktır. Özellikle mekanik, manyetizma, denge ve sistemler gibi konular iyi işlenmeli ki otursun.

EA seçmen bence tamamen mantıksız, boş yere edebiyat tarih vb. görceksin fakat bunları sınavda yapmayacaksın bile, o yüzden hiçbir işine yaramayacak.

Geri
Yukarı