Bilgisayar mühendisliği için üniversite tavsiyeleri

prooyucuxx

Picopat
Arkadaşlar öncelikle hepinize iyi günler dilerim. Bilgisayar mühendisliği için üniversite tavsiyesi soracaktım. Birkaç sorum var öncelikle.
1-) Üniversite'de İngilizce eğitim görmenin faydası elbette vardır ama bunun boyutu ne kadardır?
2-) Temel seviyede İngilizce biliyorum. Cümle oluşturma kısmen de kelime bilgim var. Biraz pratiğe ihtiyacım var. Hazırlık okumadan 3 ay içerisinde derslerde anlama ve kendimi anlatma düzeyine gelebilir miyim?
3-) Gelebilirsem hangi yöntemleri tavsiye edersiniz?
4-) Üniversitelerde burslu ve burssuz arasındaki farklılıklar tam olarak nelerdir? Aralarındaki aylık/yıllık ücret ne kadardır?
5-) İyi bir üniversiteye gitmek istiyorum ancak yüksek kontenjan ile alanlar genelde ya İngilizce değil ya da burssuz. Buna karşı neler yapmalıyım?
6-) Mezun olup Türkiye'de bir işte kendimi geliştirip iyi bir dille yabancı ülkeleri düşünüyorum mühendislik için. Bu adımları nasıl uygulayabilirim?
7-) Bu iş için ne tarz bir laptop lazımdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. 😊

Son düzenleyen: Moderatör:
1-) Üniversite'de İngilizce eğitim görmenin faydası elbette vardır ama bunun boyutu ne kadardır?
Çok. Tabii okuduğun okula göre de değişen bir şey. Bu çoğu mühendislik bölümü için geçerli olsa da bilgisayar belki de en fazla olanıdır.
2-) Temel seviyede İngilizce biliyorum. Cümle oluşturma kısmen de kelime bilgim var. Biraz pratiğe ihtiyacım var. Hazırlık okumadan 3 ay içerisinde derslerde anlama ve kendimi anlatma düzeyine gelebilir miyim?
Anlattığına göre ben hazırlığı geçebileceğini sanmıyorum. Kendi başına girip geçmeyi dene. Geçebiliyorsan okula göre sorun yoktur. Sana göre sorun varsa ona da çalışırsın.
4-) Üniversitelerde burslu ve burssuz arasındaki farklılıklar tam olarak nelerdir? Aralarındaki aylık/yıllık ücret ne kadardır?
Özel okullarda burslu isen okul işlerine tek kuruş vermiyorsun. Ama yemeğini kendin alıyorsun, yol ücreti de yine sana oluyor. Bunlar devlet okullarında da öyle ama devlet okullarından çok daha fazla fiyata yemek çıkıyor özellerde.
5-) İyi bir üniversiteye gitmek istiyorum ancak yüksek kontenjan ile alanlar genelde ya İngilizce değil ya da burssuz. Buna karşı neler yapmalıyım?
Devlete gitmelisin. Özelleri %50, hatta %0 burs oranı ile aldığı sıralamaya göre değerlendirmeni tavsiye ederim.
7-) Bu iş için ne tarz bir laptop lazımdır?
1. sınıfta kendine yeten bir cihaz yeterli olur. Elinde varsa yeni bir şey almana gerek yok. Okulda da kullanman pek gerekmez. Hatta aynısı 2. sınıfta bile geçerli desem pek yalan olmaz. Laptop sahibi olman bir rahatlık ama şart değil. 2-3. sınıfta al bence. O zamana kadar şunu al desek yalan olur.

Bir sorunun cevabı genel olarak benden duyunca beğenmeyeceğin, hatta bu konuya gelenlerin de beğenemeyecekleri şeyler olduğu için yazmıyorum. Diğeri ise benim söyleyeceğim şeyin sana yarama ihtimali yok.

Çok güzel açıklamış @Vavien. Ama ben İngilizcenin önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

Donanım tarafında çalışacaksan İngilizceye çok fazla ihtiyacın olmayacaktır ama yazılımda çalışacağını varsayarsak İngilizce bilmen büyük önem taşıyor.

Başlangıç dillerinde yeteri kadar kaynak olsa da bir sorunla karşılaştığında bunu İngilizce araştırman gerekiyor. Çünkü tüm sorunlarının cevabını Türkçe olarak bulamıyorsun. Ayrıca kendini geliştirdiğin de patchleri okuman için de İngilizce gerekecek. İş alımlarında da çok önemli olduğunu söylememe gerek yok bence.

Çok. Tabii okuduğun okula göre de değişen bir şey. Bu çoğu mühendislik bölümü için geçerli olsa da bilgisayar belki de en fazla olanıdır.

Anlattığına göre ben hazırlığı geçebileceğini sanmıyorum. Kendi başına girip geçmeyi dene. Geçebiliyorsan okula göre sorun yoktur. Sana göre sorun varsa ona da çalışırsın.

Özel okullarda burslu isen okul işlerine tek kuruş vermiyorsun. Ama yemeğini kendin alıyorsun, yol ücreti de yine sana oluyor. Bunlar devlet okullarında da öyle ama devlet okullarından çok daha fazla fiyata yemek çıkıyor özellerde.

Devlete gitmelisin. Özelleri %50, hatta %0 burs oranı ile aldığı sıralamaya göre değerlendirmeni tavsiye ederim.

1. sınıfta kendine yeten bir cihaz yeterli olur. Elinde varsa yeni bir şey almana gerek yok. Okulda da kullanman pek gerekmez. Hatta aynısı 2. sınıfta bile geçerli desem pek yalan olmaz. Laptop sahibi olman bir rahatlık ama şart değil. 2-3. sınıfta al bence. O zamana kadar şunu al desek yalan olur.

Bir sorunun cevabı genel olarak benden duyunca beğenmeyeceğin, hatta bu konuya gelenlerin de beğenemeyecekleri şeyler olduğu için yazmıyorum. Diğeri ise benim söyleyeceğim şeyin sana yarama ihtimali yok.

Aldığı sıralamaya göre değerlendirmek derken tam olarak anlamadım.

Şimdi mesela Bilgi Üniversitesi bilgisayar mühendisliğinde 2019 yılında en düşük 16 bin sıralama ile almış. Ama bu burslu kısım. Bunun perde arkası da var. %50 indirimli durumda en düşük 106 bin, %25 durumda ise en düşük 162 bin sıralamalı kişiyi almış.

Sen o bölüme burslu olarak gittiğinde oranın %10'u senin gibi olacak. Geri kalanlar hiçbir şeyi anlamayan kişiler olacak. Hocalar da yılların tecrübesi ile bunu öğrendiği için tabiri caizse mala anlatır gibi anlatacaklar ve senin yaptığın sıralamanın bir anlamı kalmayacak.

Geri
Yukarı