Bilgisayar mühendisliği üniversite tavsiyesi

Albora

Hectopat
Bu sene sınava ikinci kez girdim. Sıralamam 110K. İngilizce ve yazılım ağırlıklı bir bölüm okumak istiyorum. Sizce İstanbul, Ankara dışında okunmalı mı? %50 ve %75 burslu üniversiteye gitme imkanım var. Görüşlerinizi bekliyorum. Bizzat okuyan varsa daha da iyi olur.

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 2.sınıf öğrencisiyim. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışayım.

Öncelikle bölümle ilgili konuşayım biraz, bilgisayar mühendisliği herkesin de söylediği gibi gerçekten kendini geliştirmenin çok önemli olduğu bir meslek. Eğer ilgin yoksa hiç bulaşmamanı tavsiye ederim. Ama benim ilgim var diyorsan kendini geliştirirsen çok iyi yerlere gelebilirsin. Tabi bunlar lafta kolay yapması zor şeyler, sürekli öğrenmeye açık ve yaratıcı olmak zorundasın. Eğer ben derslere girerim ne öğrenirsem öğrenirim, öğrendiğim şeyleri kendim tekrar etmem, üzerine kafa yormam diyorsan önermiyorum bölümü.

Üniversite konusuna gelirsek, benim sektörde şuan gördüğüm şey üniversitenin adından çok sanı daha ön planda. Örneğin bir işveren bir üniversiteden 10 kişi işe aldıysa ve 8'inden memnunsa o üniversiteden mezun olan öğrencilere karşı pozitif bir ilgi oluşabiliyor kafasında. Ama tabi ki de bu o üniversiteden mezun herkesin aynı seviyede olduğu anlamına gelmeyecektir. Aynı zamanda üniversitenin anlaşmalı olduğu firmalar çok önemli çünkü direk fakültende veya yakındaki bir teknoparkta staj imkanı vs. bulabiliyorsun, akademisyenler sana daha rahat referans verebilyor. Kendimden örnek verecek olursam şuan çok yüksek bir ortalamaya sahip olmama rağmen yatay geçiş yapmayı düşünmüyorum çünkü kendi üniversitemdeki imkanları ve çevreyi çok iyi buluyorum.

Geri
Yukarı