Bilgisayar parçaları bozuluyor

ahmet eren incir

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba. Aranıza yeni katıldım.
Sistemimi 2 sene önce topladım ve ilk bir ay içinde sistem mavi ekran vermeye başladı ama iyi kötü 2 sene götürdü beni. Daha sonra Windows 10 yüklerken HDD tamamen bozuldu ve açılmadı sistem. HDD tamamen yanmadan önce GTX 780 ekran kartım da bozulmuştu. Daha sonra sisteme bir SSD, 2 TB HDD ve idare etmesi için GT 710 ekledim. Bir ay sonra ise HDD dosya atarken bozuldu ve içinden tık tık diye ses gelmeye başladı. HDD şu an serviste. Bilgisayarın bağlı olduğu ara kablo topraksız prize bağlı. Bu bozulmaların sebebi topraksız hat olabilir. Yoksa hata PSU' dan kaynaklanabilir mi diye de düşünüyorum. PSU Corsair VS650 bu arada. Ekran kartı ve SSD şu an için bozulmadı ama ekran kartının pin girişi yok direk ekran kartından alıyor gücü yani PSU ile ilgili bir sorun varsa direk PSU'ya bağlı olduğu için ekran kartı bozulmamış olabilir. Anakarttan da şüphelenmiyor değilim aslında. Anakart M5A97 r2.0 işlemci FX 8320. Sorunun kaynağı sizce ne olabilir ve nasıl tespit edilebilir? Çünkü bu sistemi GTX 1070, Z170 ve i7 6700k olarak güncelleyeceğim. Sorunlu bir sisteme bağlarsam yeni bileşenlerinde zarar görmesinden korkuyorum.

Sistemi komple servise gönderin.
UPS kullanın.
UPS kullanmayacaksanız bile topraklı priz kullanın.
Zaten sistemi güncelleyecekseniz 500 TL bir maliyetten kaçınmayıp yeniden toplayın. Eski sistemdeki parçaları yeni sistemde kullanmayın. Zaten anakart, ekran kartı, ve işlemciyi değiştirecekseniz DDR4'e de geçersiniz. Bu sırada PSU ve kasayı da yenileyin.

Sistemi komple servise gönderin.
UPS kullanın.
UPS kullanmayacaksanız bile topraklı priz kullanın.
Zaten sistemi güncelleyecekseniz 500 TL bir maliyetten kaçınmayıp yeniden toplayın. Eski sistemdeki parçaları yeni sistemde kullanmayın. Zaten anakart, ekran kartı, ve işlemciyi değiştirecekseniz DDR4'e de geçersiniz. Bu sırada PSU ve kasayı da yenileyin.
Kasayı yenilemeye gerek var mı sizce. Sorununun kaynağı olma ihtimali var mı? Bir de eski sistemden kalan SSD yeni sistemde de kullanmak zorundayım bütçem yeterli değil.
@JaroxJamaica sen de bir fikir belirtirsen sevinirim.

Başka görüşü olan yok mu acaba çok zamanım kalmadı

Bir çok parçanın bozulması tesadüf olamaz. Benim yaptığım gibi sadece pcyi kullandığınız prize toprak çekmeniz bile yeterli olacaktır. Hazır sistemi yenilemişken güç kaynağınızıda yenilerseniz iyi olur.

Toprak hattının iyi olması, PSU'nun, kullandığınız 3-6'lı prizin ve anakartın akım koruma özelliği olması bu tarz sorunları engeller. Ne kadar çok önlem o kadar sağlam bileşenler demek. Kasa kısa devre yapıyor olabilir bu da bir etken. Anakartın kasaya montajını yapmadan önce araya akımı önleyecek pul koyabilirsiniz. PSU'nun güç kablolarının kasaya temas etmediğinden emin olun.

Şuan ekran kartı için olan pin girişleri boşta ve kasayla temas halinde sebebi olabilir mi acaba. Birde anakartımı da belirteyim. Anakart Asus M5A97 r2.0.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı