Bilgisayar RAM'i ne işe yarar?

Undertaker 15

Hectopat
Selam arkadaşlar, konu başlıkta ki gibi, ben bu yıl gireceğim sınavdan sonra güzel bir bilgisayar toplamak istiyorum. Ama ben bilgisayar ile ilgili çoğu şeyi bilmiyorum. RAM'in ne olduğunu bilmiyorum, galiba çok olması daha iyi. Bir de benim arkadaşım RAM'i 4+4 almaktan bahsetti. Ama 8+4 GB RAM = 12 GB RAM ediyor ve bu da nasıl çalışır? İllaki 16, 8, 4, 32 GB RAM olması mı lazım yoksa 12 GB RAM falan da düzgün çalışır mı? Ve ben 32 GB ya da 16 GB RAM almak istiyorum bunları 8+8 GB yapsam olur mu? İzlediğim videolarda 2 RAM girişi falan var. Bir de 4 tane RAM girişi falan var mı acaba? Ben Red Dead redemtion 2'yi oynamak istiyorum bu arada. Yoksa RAM demek her şey demek midir? O kadar önemli mi RAM. Ve sizce bu devirde yeni nesil oyunları akıcı oynamak için en az kaç GB RAM'e ihtiyacım var mesela GTA 5'i Red Dead redemtion 2 için. Ve sizce ben internette ucuz fiyatları olan 16 GB RAM'lere güvenilir mi? Yoksa her RAM aynı midir? Bir de benim şu an eski bilgisayarımda 4 GB RAM var onu başka bilgisayara taksam çalışır mı? Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum :) ve RAM'in ne işe yaradığını da cevaplarsanız sevinirim ;) Alacaksam hangi marka almalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
RAM o kadar önemli değil 12 GB de yapabilirsin 16 da eğer Dual Channel yapacaksan ki yap 8+8 al daha çok performans verir ve RAM her şey değil işlemci ve ekran kartı daha önemlidir RDR 2 gibi oyunları oynayacaksan en az 12 GB RAM'in olması lazım marka da fark etmez sadece MHz değerinin yüksek olmasına önem ver. Farklı RAM'lar takmak uygun olmaz aynı RAM'den 2 tane tak. Bazı anakartlarda 2 RAM girişi bazılarında 4 vardır.

Selam arkadaşlar, konu başlıkta ki gibi, ben bu yıl gireceğim sınavdan sonra güzel bir bilgisayar toplamak istiyorum. Ama ben bilgisayar ile ilgili çoğu şeyi bilmiyorum. RAM'in ne olduğunu bilmiyorum, galiba çok olması daha iyi. Bir de benim arkadaşım RAM'i 4+4 almaktan bahsetti. Ama 8+4 GB RAM = 12 GB RAM ediyor ve bu da nasıl çalışır? İllaki 16, 8, 4, 32 GB RAM olması mı lazım yoksa 12 GB RAM falan da düzgün çalışır mı? Ve ben 32 GB ya da 16 GB RAM almak istiyorum bunları 8+8 GB yapsam olur mu? İzlediğim videolarda 2 RAM girişi falan var. Bir de 4 tane RAM girişi falan var mı acaba? Ben Red Dead redemtion 2'yi oynamak istiyorum bu arada. Yoksa RAM demek her şey demek midir? O kadar önemli mi RAM. Ve sizce bu devirde yeni nesil oyunları akıcı oynamak için en az kaç GB RAM'e ihtiyacım var mesela GTA 5'i Red Dead redemtion 2 için. Ve sizce ben internette ucuz fiyatları olan 16 GB RAM'lere güvenilir mi? Yoksa her RAM aynı midir? Bir de benim şu an eski bilgisayarımda 4 GB RAM var onu başka bilgisayara taksam çalışır mı? Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum :) ve RAM'in ne işe yaradığını da cevaplarsanız sevinirim ;) Alacaksam hangi marka almalıyım?
Ram bilgisayarın hızı demektir bende 8 gb ram var ve sorunsuz kasmadan çalışıyor eğer ram'ı aşıcak uygulama veya oyun indirirseniz bilgisayarınız çöker.

Word'de bir dosya yazıyorsun, sayfayı aşağıya doğru kaydırıyorsun fakat yukarıda yazdığın yazılar kaybolmuyor. O dosyaları orada depolayan birim RAM'dir. Sadece Word için değil daha bir çok işlem için RAM kullanılır. Word'u örnek olarak verdim. Geçici bellek olarak da adlandırılabilir. Bu devirde yeni nesil oyunlar ve geleceğe yatırım için ben 8+8 16 GB öneririm. Neden sadece 1 adet 16 almıyorum diye sorarsan, çift şeritli yolda oluşacak trafik ile tek şeritli yolda oluşacak trafiği düşün. 8+8 daha rahattır.

Yeni konular

Geri
Yukarı