Bilgisayar Temizleme

benkimimbilmem

Hectopat
Bunla ilgili daha önceden konu açmıştım fakat yeniden aklıma takılan bazı şeyler oldu. Sistemi (Anakart, ekran kartı, fanlar, CPU soğutucu) bir fırça yardımı ile elektrik süpürgesinin çekme modunda temizleyebilir miyim? Fırça olarak makyaj fırçası olur mu? Başka nasıl fırça kullanabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Eski bir diş fırçası işini görür. Süpürgeyi üfleme modunda kullanman çok daha yararlı. Çekme modu sıkıntı yaratabilir ama dikkatli olursan çok problem olmaz.

Ek olarak süpürgeyi üfleme ve çekme modunda kullanırken fan içeren parçaların fanlarının kendi başına dönmemesine özen gösterin.

Eski bir diş fırçası işini görür. Süpürgeyi üfleme modunda kullanman çok daha yararlı. Çekme modu sıkıntı yaratabilir ama dikkatli olursan çok problem olmaz.
Ne gibi bir sıkıntı yaratabilir? Çünkü süpürgenin üfleme modu yok sanırsam. Ayrıca önceki konumda bir arkadaş elektrik süpürgesi statik elektrik yapabilir demişti doğru mu bu? Ayrıca bir şey daha merak ediyorum. Anakartın üstünde böyle devre gibi şeyler var aynısı ekran kartının arkası içinde geçerli. Buralardaki tozu ben yumuşak bir fırçayla alabilir miyim bir sıkıntı olur mu?

Ne gibi bir sıkıntı yaratabilir? Çünkü süpürgenin üfleme modu yok sanırsam. Ayrıca önceki konumda bir arkadaş elektrik süpürgesi statik elektrik yapabilir demişti doğru mu bu? Ayrıca bir şey daha merak ediyorum. Anakartın üstünde böyle devre gibi şeyler var aynısı ekran kartının arkası içinde geçerli. Buralardaki tozu ben yumuşak bir fırçayla alabilir miyim bir sıkıntı olur mu?
Saç kurutma makinesi ile deneyebilirsin. :)

Üstte arkadaşın da dediği gibi,
Bende saç kurutma makinesi ile yapıyorum.
Fırça olarak kalem tipi sulu boya fırçası kullanıyorum, yumuşak ve zararsız.

Ek olarak süpürgeyi üfleme ve çekme modunda kullanırken fan içeren parçaların fanlarının kendi başına dönmemesine özen gösterin.

Fanların kendi başına dönmesinin ne zararı oluyor hocam?

Son düzenleme:
Üstte arkadaşın da dediği gibi,
Bende saç kurutma makinesi ile yapıyorum.
Fırça olarak kalem tipi sulu boya fırçası kullanıyorum, yumuşak ve zararsız.

Fanların kendi başına dönmesinin ne zararı oluyor hocam?
Fanlar kendi devirlerinden daha hızlı döneceği için göbekte sorun çıkarır ve sesli çalışır. Ayrıca statik elektrik ortaya çıkabilir.

Teşekkürler herkese fakat hala aklımda sorular var. Saç kurutma makinasının soğuk modu var fakat öyle soğuk denemez pek. Ilık diyelim, bu bir sıkıntı yapar mı ? Ve anakartın tüm ön yüzeyini yumuşak bir fırçayla temizleyebilir miyim ? Aynısı ekran kartının arkası içinde geçerli. Ve bunları makyaj fırçasıyla yapabilir miyim ? Statik elektrik yapar mı makyaj fırçası ?

Yaparsın dostum hiç sorun olmaz.
Ben yıllardır bu dediğim şekilde temizlik yapıyorum.
Birisi bir statik elektrik atmış ortalığa herkesi pinpiriklendirmiş.
Sakınan göze çapak batarmış, rahat ol biraz, bu kadar da takma.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı