Bilgisayar toplarken yapılan yanlışlar ve dikkat edilmesi gerekenler

Makaleler
7
Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar sağlıklı günler diliyorum. Malum bilgisayarlar hayatımızın bir parçası artık onlarsız yapamıyoruz eskiden benim kuşak hatırlar marka kasalar vardı onlardan alırdık sonra bilgisayarcı da eklemeleri yapardık ya da bilgisayarcıdan toplama alırdık. Sağolsunlar Technopat ve onun gibi forumların yöneticileri bu toplama işini halka öğrettiler ve artık marka kasalı bilgisayarlar neredeyse üretilmiyor o yüzden oyun bilgisayarları hep dizüstü.
İşte bu gün anlatacaklarım biraz kendi yaşadıklarım biraz duyduklarım ve gördüklerimden oluşacak olan hatalar zinciri başlıyorum.

Amacına göre bir özellik listesi oluşturmama.

Bilgisayar toplarken amacınız neyse ona odaklanın oyunsa oyun, işse iş. Amacınız belli olduğu zaman ve bu işlerden de anlıyorsanız paranızdan tasarruf edersiniz.

Bilgisiz-tecrübesiz hareket etmek.

Bilgi ve tecrübe eksikliği insanların ihtiyacı olmayan parçaları alarak yok yere para harcamasına neden oluyor örneğin benim bir arkadaşım bilgisayar topladı zaten işlemcini yanında stok fan geliyor ihtiyacı yok, bilgisiz olduğundan bir daha fan almış geri gönderdi, iade bekledi bir sürü iş çıktı başına, bir başka örnek ise anakartı 3000 MHz bellek destekliyor adam gitmiş 3200 almış yok yere para harcadı mesela o 3200'ü hiçbir zaman görmeyecek ama para harcadı yok yere.

Bütçeyi yanlış parçalar üzerinde azaltma veya arttırma.

En ayar olduğum madde bu abi adam diziyor işte Ryzen 7 3700X + X470 bir anakart+ 16 GB RAM koyuyor aldığı PSU Gamepower, Dark, gametech vs. abi bu kadar parça dizdin iyi bir PSU almayarak onları riske atıyorsun. Yine yukarıdaki örnekte X470 bir anakart 3700X'e fazla TDP değeri zaten düşük ona alacaksın kaliteli B450 işine bakacaksın (ha overclock yapacaksan o ayrı). Gidip X470 alacağına ki fiyatları 1000 TL üzerinde seyrediyor alacaksın bunu ya da bunu ya da bunu olmadı bunu olmadı bunu yoluna bakacaksın şimdi bunların hepsi 4 RAM slolu ve yeni Ryzen 3. nesilide çoğu ya fabrika çıkışlı ya da BIOS güncellemesi ile destekliyor bu gün paran Ryzen 7 2700X'e yeter yarın paran olur elindeki işlemciyi satarsın para koyarsın alırsın 3. nesil takarsın devam edersin.

"O kadar parayı anakarta veremem"ciler.

Şimdi anakart konusu önemli bir konu kimisi en çok tutulan yok satılan modelleri alır kimi arkadaşlar ise aynı markanın veya farklı markanın fazla göz önünde bulunmayan ama iyi anakartını alır devam eder parası cebinde kalır. Şimdi ben neredeyse YouTube mecrasına her PC toplama vidosunu izlemiş birisi olarak gördüğüm her anakart aha da bu ve bu işte bu iki anakart gerçekten iyi anakartlar Ryzen 3 kullanıyorsan baba anakartlar Gigabyte'ın ki 618 TL, ASUS'un ki 600 TL civarında. Yukarıda verdiğim linklerdeki 4 RAM slotlulardan Gigabyte'ın Aorus olanı 747 TL, B450 GAMING X olanı 735 TL, ASUS olanı 715 TL, MSI olanı 750 TL peki ne demeye çalışıyorum, abi gidip 2 RAM slotlu bir anakart alıp hem RAM frekansları sınırlı olan ama yok satan veya "öyle olsun da biz bunları pahalı verelim" diye her videoya eklenen bu anakartları alarak ileride yapacağın bir yükseltmede hem işlemcinin değişmesine hem de anakartın değişmesine sebep oluyorsun hem de yarın öbür gün baban diyecek ki daha yeni aldık ne anakartı :D.
yani işin özü şu gözünüze her videoda sokulan popüler anakartlara takılı kalmayın daha iyisi var mı diye bakın. Şimdi yorumlarda gelir "abi ne gerek var 4 RAM slotuna 32 GB destekiyor zaten" diye gelir cevaplar onu da şöyle özetliyeyim.

Bu RAM 16 GB 3000 MHz tek modül fiyatı 610 TL.

Bu RAM ise aynı marka aynı model ama 8 GB onun yarı fiyatına (doğal olarak :D)

Şimdi 2 slotu olan bir anakart aldığınız zaman 2 tane 16 alıp takacaksın ki 32 olsun bugün Türkiye şartlarında kaç kiş 600 TL verip RAM alabiliyor yüzdesi düşüktür ama 150 TL anakarta daha fazla verdiğinde, PC toplarken 16 GB olan RAM miktarını 8'e düşürürsün ama hem geleceğe yatırım hem de yarın öbür gün 8 yetmedi bir tane daha al. Bayram olur seyran olur deden verir 50, amcan verir 100, biriktirirsin biraz RAM alıp takarsın ve 16 GB modülü de almak zorunda kalmazsın tek seferde yani Total'de aynı parayı verirsin ama alımın kolay olur kimse de demez "oğlum bir RAM 600 TL olur mu" diye.

PSU alırken ucu ucuna yetecek bir PSU almak veya kalitesiz PSU almak.

Bu konu da önemli işte daha GTX 1050'lerin "baba" olduğu zamanlarda PC toplayanlar hep 400W-450W aldılar güç kaynaklarını "abi az daha yükseğini al ilerde yükseltmede sıkıntı olmasın" diyenler dinlenmedi daha sonra yeni çıkan kartları almak isteyenler de PSU sorunları yaşadılar yenisini almak durumunda kaldılar ki o zamanlar 400-50W PSU'ların fiyatı acayip şişti stoklar tükendi (!) Yeni gelenler daha pahalı oldu vs. ama kime 550'nin 600'ün derdine düşmediler ama gittiler "benim kasam X marka olacak diğerlerini istemiyorum" veya "illa da temperli cam (ki bu kasalar ilk çıktığında zengin işiydi) olsun" diyerek gösterişe önem verenler çok sıkıntı yaşadılar.
Kalitesiz PSU alanlar ise memnun kalmadılar bazıları yüksek W değerine sahip (kağıt üstünde) olanlarını aldılar ama kaliteli olanın 450-500'ünü bile veremediler ya da patladı bir kısmı, diğer bileşenlere zarar verdi vs. birçok sıkıntı oldu.
E sonuç olarak düşük güçlü alanlar yenisini aldılar, zaten PSU ikinci elde pek satılmayan (ve ikinci elde satın alınmamasını tavsiye ettiğim bir bileşendir) bir parça olduğu için elinde kaldı kaliteli alanların, kalitesiz alanların ki şu an yaşıyor mu veya yaşıyorsa ne kadar verimli o da bir gizem.

Ekran kartında abartıya kaçanlar.

Ekran kartını bilemyen yoktur diye düşünüyorum eski kartlarda fan azdır genelde Radeon'da çok vardı eskiden diğerlerinde bir soğutucu blok vardı, şu an tek fanlı, çift fanlı, 3 fanlı, sıvı soğutmalı var babam var.
Konuya şuradan girelim fanlar ne işe yarıyor soğutmak şimdi kimi kartlar var ki en az 2 fanlı olmalı "abi tek fanlı olanı da var şu kadara" diyenlere şunu söyledik, söylediler "abi almayın en az 2 fanlı modelini alın daha verimli olur" dedik ki misinde de dedik ki "abi ona 2 fan çok tek fanlı modeli daha ucuz daha bütçe dostu onu alın" dinleyen oldu olmadı orası farklı bir konu şu anki furya şu ucuz bir kart var GTX 1650-60 ti/super/ super Gaming X vs. bu kartları son 3-5 aydır takip ediyorum sistem satanlarda hazır sistemlerde var ama sitede satış yok(bunun sebebi adam seni toplanmışına yöneltiyor onu da açıklayacağım) olan yerler de pahalı ikinci eller de zaten sıfırından 100-200 TL daha aşağıda onlara hiç bulaşmayın. Bekleyin sabırlı olun hazır sistem işlerinde pek olmayan yerlere bakın vardır mutlaka mesela ben sistemimi topladığım zaman R7 2700X yoktu olanlarda pahalıydı ama sinerji bilişimde vardı aradım stok sordum varmış siparişi oradan verdim.
Bir de ekran karında bellek konusu var eskiden 256MB ekran kartımız vardı CS 1.5 oynardık sonradan 1GB ekran kartları çıktı bizim için hayal gibi falandı şimdi artık gittikçe gidiyor örneğin ele alacağımız kart RX570 bunu 4 GB olan modeli var bir de 8 GB olan modeli var kart belli zaten sen buna 64 GB bellekte koysan bunun vereceği performans aynı kalır veya önemsenmeyecek şekilde artar o yüzden bellek olayına çok takmayın satış taktiği bunlar adam RX570'e 2 tane daha fazladan bellek koyacak ki bunların maaliyeti çok ucuz ama aradaki fiyat farkından kar edecek o yüzden fan ve RAM olaylarına dikkat etmek lazım sırf "8 GB ekran kartım var benim demek" için almayın.

Kasaya çok anlam yükleyenler.

Abi kasaya bence çok anlam yüklüyorsunuz burada açık açık marka vereceğim "benim kasam Zalman olsun" veya "benim kasam Corsair olsun" gibi gibi gibi listeyi uzatırsanız zararlı tüketici oluyor buna şöyle bir benzetme yapalım bir yerden Ferrari'nin kasasını bulduk motoru ve şanzımanı hariç, her şeyi var buna tofaş motoru ve şanzımanı taktık bizim araba ferrari olmadı, kasa sadece görüntü marka sadece bir yazı takmayın o kadar hem temperli cam alanlar da kasanın içine pek dikkat etmiyorlar (benim gibi :D) hatta ben şikayetçiyim parmak izi kalıyor gıcık oluyorum ha illa istiyorsanız size tavsiyem şu olur işlemciyi-anakartı- PSU'yu iyi alın ekran kartı tercih meselesi varsın kasanız cam olmasın, varsın Zalman olmasın ileride paran olur aktarırsın içine 1 saatinizi bile almaz çıkan kasayı da satarsın. Dediğim gibi kasa sadece görüntü içi iyi olursa zaten fazla takmazsın ama dışı güzel içi kötü olursa pişman olursunuz.

Benden bu kadar vallahi elim yoruldu yazmaktan nacizane tavsiyelerim gördüklerim bunlar yalnışlarım varsa ya da "abi o öyle değil" dedikleriniz varsa cevaplarınızı bekliyorum çoğu zaman Online'ım cevap veririm kendinize dikkat edin #evdekalın.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı