Bilgisayara Bulaşan Virüsler Nasıl Temizlenir?

xeb0lax

Hectopat
Tüm hikaye geçenlerde PUBG'nin açılmaması ile başladı. Açtığım diğer bir konuda bilgisayarımda virüs olduğu ve Mbem kullanmam gerektiği söylendi. Kullandım fakat bir süre sonra önemli dosyaları silmeye başladı. Başka yazılımlar da denedim fakat bir faydası dokunmadı. Ayrıca Windows'un kendi virüs koruması da her şeyi tehdit gördüğü için kapatmak zorunda kaldım. Şimdilik bir sorun yaşamıyorum. En azından virüs tarzında bir şeyden. Fakat çift tıkladığım hiçbir uygulama açılmıyor. Yönetici olarak açınca oluyor. Exe hatası falan da değil. Direkt açılıyormuş gibi olup hiçbir belirti göstermiyor. İdare ediyordum fakat birçok programda yine hatalar çıkmaya başladı. Özellikle Discord'da habire Javascript hatası alıyorum ve ne denediysem çözemedim. Hadi bunları hallettim, en kötüsü bu açılmama sorunları. Uygulama başka bir uygulama ile çalışmak zorunda kalınca diğer uygulamayı açmaya çalışıyor fakat uygulama açılmıyor. İlla benim yönetici olarak başlatmam gerek o uygulamayı. Yardım ederseniz sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çok klasik olacakta temizinden bir format atıp dener misin?
Bu arada öncesinde iyi bir antivürüsle temizle pc ni. Belki sorunun av ile çözülür bide format atmadan önce isterseniz kaspersky AV for UEFI var onu bir deneyin isterseniz.

Durumunuz biraz karışık gözüküyor bu durumda Windows ortamı yerine Kaspersky Rescue Disk indirip ve boot edip taramak daha mantıklı.

Tarama bittikten sonra Windows ortamına tekrar geçin ve komut istemini yönetici olarak çalıştırıp aşağıdakini girin.

Kod:
sfc /scannow

ENTER

Ücretsiz antivirüslerin şu ana kadar bir faydasını görmedim. Virüsleri silse bile gerekli zarar sisteme çoktan verildiği için bir anlamı kalmıyor. Ben virüs sorunlarını hep formatla çözmüşümdür.

COMODO AV + Malwarebytes + Güvenli kip üzerinden tarama = sorunsuz sistem.
Nasıl yapacağım hocam bunu? Herhangi bir anlatım veya video varsa rica etsem atabilir misin bana?
Hocam ayrıca Comodo AV kurulmuyor.
Please wait diyor sonra bir şey açılmıyor.
Bir kez daha gaza gelip Malwarebytes ile virüsleri sildim Steam'den tutun Voobly'e kadar her şeyi sildi. Üstelik hala daha virüs bulmaya devam ediyor. Comodo AV da timeout hatası veriyor yüklenmiyor. Format da atamam. 2 disk var. Hangisinde virüs olduğunu bile bilmiyorum. Ayrıca 2 diskte de toplamda yaklaşık 400GB'lık önemli dosyalarım var. Format atarsam kendimi yakmış olurum. Yedekleyebilecek başka bir diskim de yok. Nasıl kurtulabilirim bu baş belasından.
Yardım edebilecek kimse yok mu? MBAM artık 200e yakın threat buluyor. Durduramıyorum.

Son düzenleme:
İlk olarak virüs buluyor dye taramayı veya temizlemeyi durdurmak daha çok sisteme hasar verir ki vermiş zaten.
İlk olarak sistemi Kaspersky IS ile tam tarama yapın ve bulunanları temizleyin. Kaspersky kurmadan önce diğer AV ve güvenlik yazılımlarını kaldırın.
Kaspersky ile zararlıları temizledikten sonra Windows imajıyla onarma yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı