Çözüldü Bilgisayara Linux dağıtımları kurulmuyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

maodon

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Teknisyeni
Linux Mint, Ubuntu, Lubuntu, Kubuntu, Xubuntu ve knoppıx kurmaya kalktım penguen logosu gelmedi. Açılma sesi geliyor görüntü 3D görüntü gibi bozuk, çizik çizik. Parametreleri değiştim Windows 7 logosu üst tarafta 3D gibi alttada boot ekranı yazıları var. USB'yi laptopa taktım çalıştı. Windows 7'de VirtualBox'la denedim çalıştı. Boot ederek hiçbirini çalıştıramadım. AMD Athlon işlemci Radeon GPU anakart da m2mvx. Fikri olan var mı? Linux'u denememiştim hiç. Hiren's Boot CD bile çalışıyor da Linux'un sürümleri masaüstünü göremedim. Laptopta inceledim knoppixi güzel gerçekten ama alışması çok zor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Nomodeset seçeneklerden seçiliyor denendi quiet splash sildim aybı calculate linus attım USB'ye nomodeset seçili ACPI off seçili AMD Radeon seçili ok ok dedi en son sayfada thank you for usıng calculate Linux calculate ~¨# kod yazdiyor networkla ilgili yazdım networkmaneger restart vs ileri gitmiyor. Linux kodlarından anlamıyorum. Atlayıp masaüstünden yapılır mı? Laptopa calculate linus kurdum çalıştı. Benim 15 senelik masaüstü PC'ye kuramadım.

antiX-21_x64-full yukledim açıldı.

antiX-21_x64-Full kurdum ama diğer dağıtımlardan kurulan yok Pardus var ama çözünürlük çok düşük Ubuntu manjoro MX Linux Pisi Linux Mint vs. fikru olan varmı linux kullananlar?

sorun çözüldü eskı ati kartlara yeni linux sürümü mesala debian son sürüm çalışmaz nonfreedriver olması lazım manjaro da nonfreedriver var onu seçip manjaro kurdum. yeni sistemlerde laptopta sorunsuz kuruluyor.
BIOS'ta "Secure Boot" yani guvenli onyukleme secenegini devre disi birakmayi deneyin.

Secure boot diye bir şey yok baktım benim BIOS 2007'den kalma Secure Boot başka bir şey yazması lazım ama bulamadım quick boot var.

Debian tabanlı olmayan Manjaro'yu deneyin bi'. Eğer Manjaro'da sorun çıkmazsa ben çözümünü biliyorum.

Deneyeceğim ok knoppix de Debian tabanlı mı?

BIOS'ta "Secure Boot" yani guvenli onyukleme secenegini devre disi birakmayi deneyin.

American Megatrends ınc.
Bilgialaný deðer.
BIOS özellikleri
BIOS türü AMI.
AGESA sürümü 2.8.17.0
Sistem BIOS tarihi 01/13/09
Görüntü BIOS tarihi 10/25/11

BIOS ayarlarý (atk)

BIOS üreticisi
Firma adý American Megatrends ınc.
Ürün bilgisi The Next Generation of BIOS/UEFI Firmware
BIOS yükseltmeleri http://www.aida64.com/bios-updates
Sorunlar & öneriler.
Öneri sistem BIOS'u 2 yýldan daha eski. Gerekli ise güncelleyin.
Öneri görüntü BIOS'u 2 yýldan daha eski. Gerekli ise güncelleyin.

Debian tabanlı olmayan Manjaro'yu deneyin bi'. Eğer Manjaro'da sorun çıkmazsa ben çözümünü biliyorum.

Hangi sürümü indireyim? Bende 2 GB RAM var. AMD CPU ATI ekran kartı anakart ASUS m2mvx.

Manjaro-Xfce-21.3.7-220816 yukledim akan yazılar çıkıyor sonra duruyor ama masaüstüne geçmiyor. 5 10 dakika bekledim Kar ̧sılama ekranı çıkmıyor.
Özgür(Free)
ve Özgür olmayan(Non-free) sürücü seti de denendi.

Son düzenleme:
Secure boot diye bir şey yok baktım benim BIOS 2007'den kalma Secure Boot başka bir şey yazması lazım ama bulamadım quick boot var.

Deneyeceğim ok knoppix de Debian tabanlı mı?

American Megatrends ınc.
Bilgialaný deðer.
BIOS özellikleri
BIOS türü AMI.
AGESA sürümü 2.8.17.0
Sistem BIOS tarihi 01/13/09
Görüntü BIOS tarihi 10/25/11

BIOS ayarlarý (atk)

BIOS üreticisi
Firma adý American Megatrends ınc.
Ürün bilgisi The Next Generation of BIOS/UEFI Firmware
BIOS yükseltmeleri http://www.aida64.com/bios-updates
Sorunlar & öneriler.
Öneri sistem BIOS'u 2 yýldan daha eski. Gerekli ise güncelleyin.
Öneri görüntü BIOS'u 2 yýldan daha eski. Gerekli ise güncelleyin.

Hangi sürümü indireyim? Bende 2 GB RAM var. AMD CPU ATI ekran kartı anakart ASUS m2mvx.

Manjaro-Xfce-21.3.7-220816 yukledim akan yazılar çıkıyor sonra duruyor ama masaüstüne geçmiyor. 5 10 dakika bekledim Kar ̧sılama ekranı çıkmıyor.
Özgür(Free)
ve Özgür olmayan(Non-free) sürücü seti de denendi.
Denediklerinizden bir tanesini boot edin. Açılış ekranında bir adet grub ekranı olacak. Orada "e" tuşuna bas. Ondan sonra gelen ekranda "quiet" ve "splash" kelimeleri var, onları bulup kaldırman lazım. Ondan sonra F10 tuşuna bas. Eğer başlarken hata çıkarsa fotoğrafını gönder.

Printscreen basmadı telefondan çektım fedora, Linux Mint, Ubuntu ,Kubuntu.vs hep aynı enson burda kalıyor. manjoro linuxta bu resim ler yok kayanyazılarda takılıyor . resimlerde üste mavi bölüm windows 7 logosu aşağısı linux boot yazıları.

Dosya Ekleri

• 20220924_002009.jpg
    20220924_002009.jpg
    185,1 KB · Görüntüleme: 33
  • 20220924_002034.jpg
    20220924_002034.jpg
    229,7 KB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
Printscreen basmadı telefondan çektım fedora, Linux Mint, Ubuntu ,Kubuntu.vs hep aynı enson burda kalıyor. manjoro linuxta bu resim ler yok kayanyazılarda takılıyor . resimlerde üste mavi bölüm windows 7 logosu aşağısı linux boot yazıları.
Hocam, aynı şeyi tekrar yapın ama oradaki "quiet splash" yerine "nomodeset" yazarak denermisiniz.

Nomodeset seçeneklerden seçiliyor denendi quiet splash sildim aybı calculate linus attım USB'ye nomodeset seçili ACPI off seçili AMD Radeon seçili ok ok dedi en son sayfada thank you for usıng calculate Linux calculate ~¨# kod yazdiyor networkla ilgili yazdım networkmaneger restart vs ileri gitmiyor. Linux kodlarından anlamıyorum. Atlayıp masaüstünden yapılır mı? Laptopa calculate linus kurdum çalıştı. Benim 15 senelik masaüstü PC'ye kuramadım.

antiX-21_x64-full yukledim açıldı.

antiX-21_x64-Full kurdum ama diğer dağıtımlardan kurulan yok Pardus var ama çözünürlük çok düşük Ubuntu manjoro MX Linux Pisi Linux Mint vs. fikru olan varmı linux kullananlar?

sorun çözüldü eskı ati kartlara yeni linux sürümü mesala debian son sürüm çalışmaz nonfreedriver olması lazım manjaro da nonfreedriver var onu seçip manjaro kurdum. yeni sistemlerde laptopta sorunsuz kuruluyor.

Dosya Ekleri

• Full_info.txt
    8,9 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı