Bilgisayara sanırım virüs bulaştı nasıl bilgisayardan atarım?

Ben eskiden çok antivirüs kullandım. Örneğin ESET NOD32'yi kaldırabiliyor musunuz bakalım?

Durum şu ki ESET vb. işlere bulaşmayın, format en temizi.
Önemli dosyalarım var ve bir fidye virüsü dosyalarımı şifreledi. Dosyalarımı kaybedebilirim. Format çözüm mü?

Neyse, konuyu saptırmayalım. Daha fazla bu konu hakkında mesaj yazmayacağım.

Format her şeye çözüm değildir.
.
Kaspersky Security Cloud Free ile taratın.

İşte benim virüsleri kırbaçladığım yöntemler:

Alıntı olmadıysa kusura bakmayın.
  • 1.Kaliteli Anti-Virüs kullanmak: Gidip te avast!/AVG kullanmayı önermiyorum. Para varsa Kaspersky Internet Security, Norton 360 ve Bitdefender Internet Security' den birini alın. Eğer ücretsiz arıyorsanız; Kaspersky Security Cloud - Free, Bitdefender Free önerimdir.
  • İlk öncelikle PC' nize şu programları kurun:
  • Norton Power Eraser
  • Kaspersky Virus Removal Tool
  • Malwarebytes Anti-Malware
  • AdwCleaner
  • Emsisoft Emergency Kit
  • Microsoft Kötü Amaçlı Yazılım Temizleme Aracı
  • Programları kurduktan sonra veritabanlarını güncelleyin. Sonra Win+R kullanarak msconfig.exe yazalım. Önyükleme kısmından Güvenli Önyükleme (En az) basıyoruz. Uygula> Tamam diyip Windows' un reboot' unu bekliyoruz.
  • Buradan yazdığım programlarla tarıyoruz. Çıkan virüsleri siliyoruz.
  • Eğer virüs geçmezse Güvenli Moddan çıkmak için Win+R>msconfig.exe>Önyükleme>Güvenli Önyükleme tikini kaldırın. Uygula>Tamam diyip sistemi yeniden başlatın.
  • Güvenli moddan çıktıktan sonra Kaspersky Rescue Disk' i indiriyoruz. Ve Rufus aracılığı ile FAT32 arabirim ile yazdırıyoruz
  • BIOS' a girip Boot sekmesinden 1.sıraya USB' yi seçip kaydediyoruz ve yeniden başlatıyoruz. Dil seçimi ekranından English seçtikten sonra 1 tuşuna basıyoruz. Kaspersky Rescue Disk açıldıktan önce veya sonra databasr güncelliyoruz ve taratıyoruz. Virüs bulursa siliyoruz.
  • Korsan yazılım kullanmayın.
  • Son çare olarak eğer virüs gitmezse temiz kurulum yapıyoruz.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…