Bilgisayarda casus yazılım olup olmadığı nasıl kontrol edilir?

cnbyrm1

Hectopat
Merhaba,

3 gün önce LoL hesabıma girmek istediğimde şifrenin yanlış olduğu uyarısıyla karşılaştım bunun üzerine mailde gezerken spam dosyalarda önce mail adresine kayıtlı kullanıcı adlarına daha sonra da tek tek hepsi için şifre değiştirme taleplerine ulaştım. Maillerin hepsi rusçaydı. Main hesabım için mail adresi ve şifresi değiştirilmişti.
Daha sonra aynı şey FIFA hesabım içinde yapıldı. Bunları görür görmez mail adresim de dahil olmak üzere tüm sosyal medya şifrelerimi değiştirdim çünkü birçoğu bir birine yakın şifrelerdi. Discord için bir şey yapmayı unutmuşum ve tüm sunuculara ve arkadaşlarıma Boost adı altında bir link atılmış arkadaşlarımın uyarısı sonrası şifre değiştirme ve 2 factor güvenlik duvarını açtım.

Sıfırdan bir e-posta adresi açarak sosyal medyalarımın hepsini yeni açtığım e-posta adresine taşıdım ve sosyal medya şifrelerimin hepsini değiştirdim.

Merak ettiğim konu eski e-posta adresimde de telefona gelen bildirim onaylanmadan e postaya giriş yapılamıyordu belli ki casus yazılımla bilgisayarıma erişim elde ettiler. Bu olaylardan sonra format atıp yukarıda belirtmiş olduğum önlemleri alsamda içim rahat etmiyor. Şu an için yapabileceğim başka adımlar var mı? Bilgisayarımda casus yazılım olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Yardımcı olursanız çok sevinirim :)

Genelde anlayamazsın. Bu tip virüslerin amacı zaten sen farketmeden işlem yapmak. Ama evet bazı yazılımlarla ağ trafiğini ve donanım kullanımını izleyerek ona göre bir şey çıkartabilirsin. Geçmiş olsun! Olabildiğinde korsan yazılım kullanma. Benim de bu yüzden başım bayağı ağrıdı. Benim çerezleri arakladılar direkt. Tüm hesaplarımı aldılar.

Genelde anlayamazsın. Bu tip virüslerin amacı zaten sen farketmeden işlem yapmak. Ama evet bazı yazılımlarla ağ trafiğini ve donanım kullanımını izleyerek ona göre bir şey çıkartabilirsin. Geçmiş olsun! Olabildiğinde korsan yazılım kullanma. Benim de bu yüzden başım bayağı ağrıdı. Benim çerezleri arakladılar direkt. Tüm hesaplarımı aldılar.
Eyvallah bro.Benzer durum başına geldiğinde izlediğin adımlar ne olmuştu.Yaptıklarım dışında yapılması gereken ekstra bir şey var mıdır sence ?

Adım izlemeye fırsatım olmadı, çünkü virüs girdiğini farketmemiştim bile. Tüm hesaplarımın şifresi, e postası ve telefon numarası değiştirilip hesaplara erişimim kaybolduğunda zor yoldan tecrübe etmiştim. Facebook'u tamamen aldılar, geri alamadım. Şansıma kredi kartı bilgilerim çerezlerde kayıtlı değildi. YouTube kanalımı da aldılar, korsan paylaşım yaptılar. Ne hikmettir ki sanırım Google sayesinde şifreyi değiştirememiş, onu kıl payı kurtarabilmiştim. Sonra kapandı, açtırmaya uğraştım falan s*kko şeyler...

Yeni konular

Geri
Yukarı