Bilgisayarda Ekran Donması ve Çizgi Oluşumu

Utkucgn07

Centipat
Merhaba, benim Casper Excalibur G500 model bilgisayarım var, termal macunu yeni fanlarını temizledim, bakımıni yapıyorum lâkin oyuna vb. bilgisayarı çalıştıracak bir şey yaptığımda ekran donuyor, takılma sesi çıkıyor ve sadece güç tuşuna basılı tutup kapatınca geçiyor. Bunun tek çözümü Casper desteğe verip bakımını yaptırmak mı yoksa bir yolu var mı? BIOS güncellemesi 2016'dan beri yapılmadı sanırsam, güncellemek için dosyayı e-mail yoluyla Casper'dan almıştım lâkin güncelleyememiştim. Yardımcı olursanız sevinirim.

İşlemci: Intel Core i7 6700HQ Windows 10 (3.2 GHz'e kadar)
Bellek: 16 GB (8x2)
Ekran kartı: GTX 960M

20191121_154704.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Güvenli mod da DDU ile ekran kartı sürücünü sil tekrar yükle, eğer bu işlemi yaptı isen harici ekran kartına BGA yaptırman gerekiyor.

Öncelikle Casper Grundig Exper vs almayın aldırtmayın. GPU-Z indirip ekran kartı sıcaklığına bir bakın. Ekran kartının chipleri arızalı olabilir. Core temp uygulamasını indirip işlemci sıcaklığına bakın. Değerler yüksek mi belirtin.

Güvenli mod da DDU ile ekran kartı sürücünü sil tekrar yükle, eğer bu işlemi yaptı isen harici ekran kartına BGA yaptırman gerekiyor.
Dediğini yaptım DDU ile ekran kartı sürücüsünü sildim güncelini yükledim lâkin ayni olay devam ediyor BGA dediğiniz tam olarak nedir
Öncelikle Casper Grundig Exper vs almayın aldırtmayın. GPU-Z indirip ekran kartı sıcaklığına bir bakın. Ekran kartının chipleri arızalı olabilir. Core temp uygulamasını indirip işlemci sıcaklığına bakın. Değerler yüksek mi belirtin.
Sıcaklıklara bakıp yazıcam

Harici ekran kartı işlem biriminin altında ki(GPU) zamanla kullanıma bağlı olarak soğuk lehime düştüğü için lehimler işlevini yitiriyor.

BGA'nın açılımı Ball grid array
BGA, yüzey montaj entegre devrelerde kullanılan bir kılıf türüdür.
Yani Türkçe meali GPU'yu ısı ile söküp anakartı ve GPU üstünde ki lehimleri temizleyip, tekrar lehim topu dizip, anakarta montajlıyorlar.

Harici ekran kartı işlem biriminin altında ki(GPU) zamanla kullanıma bağlı olarak soğuk lehime düştüğü için lehimler işlevini yitiriyor.

BGA'nın açılımı Ball grid array
BGA, yüzey montaj entegre devrelerde kullanılan bir kılıf türüdür.
Yani Türkçe meali GPU'yu ısı ile söküp anakartı ve GPU üstünde ki lehimleri temizleyip, tekrar lehim topu dizip, anakarta montajlıyorlar.

Reballing de deniyordu sanırım o işleme. Youtube'da bir kanalda görmüştüm.

Sana geçici bir yol göstereyim zaten tamirciye versen onlarda aynısını yapar onlar ısı tabancası ile yapar sadece
Ekran kartı soğutma bloğu nu şok gpu üstündeki macunu temizle sonra plastik aksamları alüminyum folyo kapat frini 200 dereceye ayarla 10 dk çalıştır sonra fırınin içi 200 de tam olsun sonra ekran kartı ni gpu üste olacak şekilde içine koy 10 dk beklet sonra çıkar bu şekilde leyim topları yerlerine gelir ben 3 kere yaptım tamirciye götürdüm her götürdügum de 50 100 TL para alıyordu ama abi ben bunlara yapamam derseniz YouTube videoları var gpu söküp Tamir Eden biri ona yollayabilirsin İstanbul da olması lazım yapan kişi
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı