Bilgisayarda görüntü bozukluğu

Yszuf

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Marsilya
Daha fazla  
Meslek
Kaptan
Merhaba arkadaşlar, bilgisayarımı açtıktan sonra ekran böyle oluyor, bunun sebebi nedir? (Biraz olduktan sonra düzeliyor.)
IMG_20211112_190342.jpg

Monitörün kablosuyla denedim, aynı kabloyu televizyona bağladım sıkıntı çıkmadı, aynı kabloyu monitöre bağlayınca BIOS ekranında da görüntü kaymaya başladı. 2.HDMI girişine taktım onda da görüntü bozuk.

O zaman sorun büyük ihtimalle monitörün anakartında. Ama yine de resim rica ediyorum belki farklı bir durum olmasına karşı.

O zaman sorun büyük ihtimalle monitörün anakartında. Ama yine de resim rica ediyorum belki farklı bir durum olmasına karşı.
Resimdeki gibi siyah çizgiler ekranda kalıyor, ondan sonra kendiliğinden düzeliyor ve kullanabiliyorum (2.fotoğraf) ama bir anda rengi soldu monitörün şimdi soluk gözüküyor. @Yener K. Yener Abi senin bir fikrin var mı?
IMG_20211115_132203.jpgIMG_20211115_132205.jpg

Resimdeki gibi siyah çizgiler ekranda kalıyor, ondan sonra kendiliğinden düzeliyor ve kullanabiliyorum (2.fotoğraf) ama bir anda rengi soldu monitörün şimdi soluk gözüküyor. @Yener K. Yener Abi senin bir fikrin var mı?
Eki Görüntüle 1215310Eki Görüntüle 1215314

Tamamdır ekranda bir sorun gözükmüyor. Sorun büyük ihtimalle görüntü işleyici biriminde monitörün anakartının. Encoder olması lazım. İkinci el ekranı kırık monitör arayışına girin derim.

Tamamdır ekranda bir sorun gözükmüyor. Sorun büyük ihtimalle görüntü işleyici biriminde monitörün anakartının. Encoder olması lazım. İkinci el ekranı kırık monitör arayışına girin derim.
Hocam servise falan göndersem ne kadar tutar ücret?

Hocam servise falan göndersem ne kadar tutar ücret?

Garantisi varsa ücret almazlar. Yoksa anakart ücreti ve işcilik yazarlar. 700 TL ve üstü çıkabilir çok yüksek ihtimalle. (G-SYNC modülü falan var ise ücret çok daha fazla olabilir. Tahmini bir fiyat söyledim ama gerçeği anca servise gidince öğrenebiliriz.)

Garantisi varsa ücret almazlar. Yoksa anakart ücreti ve işcilik yazarlar. 700 TL ve üstü çıkabilir çok yüksek ihtimalle.

Garantisi yok hocam, monitörü 4 sene önce almıştım. Zamanın parasıyla 3050 TL ödemiştim, adamlar kaç para tutacağını götürdüğüm zaman kendileri direkt belirleyebilirler mi? Çözdükten sonra bir daha oluşur mu sorun ve kesin çözülür mü bilgin var mı acaba? Bir de panelle ilgili bir sorun değildir, değil mi?

Garantisi yok hocam, monitörü 4 sene önce almıştım. Zamanın parasıyla 3050 TL ödemiştim, adamlar kaç para tutacağını götürdüğüm zaman kendileri direk belirleyebilirler mi, çözdükten sonra bir daha oluşur mu sorun ve kesin çözülür mü bilgin var mı acaba? Bir de panelle ilgili bir sorun değildir değil mi?

Direkt fiyat söylemezler sanırım. Servise gidecek, kontroller yapılacak vs. Panelde sorun olmadığını düşünüyorum nedeni ise belli bir süre sonra normal kullanabiliyorum diyorsunuz. Anakart değişirse sorunu bir daha yaşamazsınız demek isterim tabii ama elektronik bu şans işi biraz da. Ama yüksek ihtimalle sorun yaşamazsınız.

Panel kaynaklı gibi duruyor. Panel değişimi gerekirse masrafı artar. Yine de farklı bir yerde deneyin derim.

Hocam biraz araştırdıktan sonra maalesef bu sorunun Samsung panel kullanan MSI monitörlerin hepsinde olduğunu ve sorunun panel kaynaklı olduğunu gördüm. Ben açıkçası görüntü işleyiş biriminde sorun olduğunu düşünmüştüm. Bazı kişiler monitörü 144Hz'den 120Hz'ye zorlayınca sorunun düzeldiğini belirtmişler denemenizde fayda var.

Hocam biraz araştırdıktan sonra maalesef bu sorunun Samsung panel kullanan MSI monitörlerin hepsinde olduğunu ve sorunun panel kaynaklı olduğunu gördüm. Ben açıkçası görüntü işleyiş biriminde sorun olduğunu düşünmüştüm. Bazı kişiler monitörü 144Hz'den 120Hz'ye zorlayınca sorunun düzeldiğini belirtmişler denemenizde fayda var.
Çok teşekkür ederim hocam, monitör 2 3 dakika bekledikten sonra normal kullanabiliyorum ama renkler dediğim gibi soluk kaldı. Zaten bu sene sınav senem olduğu için para harcamaya gerek görmüyorum, umarım seneye değiştiririm 😕

Geri
Yukarı