Bilgisayarı açınca sigorta atıyor

Starlex28

Femtopat
Daha fazla  
Dün okuldan gelince bilgisayarı fişe taktım sigorta attı. Neden diye düşünürken kasadaki bütün USB'leri ve portları çıkardım sadece monitör ve kasanın güç kaynağı kablosu takılıydı şeyarın fişini taktım sigorta tekrar attı. Sorun kasanın güç kaynağındadır diye düşündüm. Monitörün güç kaynağını çıkarttım sadece kasanın güç kaynağı takılıydı. Sigorta bu sefer atmadı. Monitörün de güç kablosunu fişe taktım sigorta attı. Sonra bu sefer monitörün VGA kablosunu çıkarttım sadece kasanın güç kablosu ve monitorün güç kablosu vardı atmadı. En sonunda VGA kablosunu taktım sigorta attı. Yani sorun VGA kablosunda. Neden olabilir? Ve çözüm nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorun monitörde olabilir. HDMI kablosu varsa bir de onla deneyin. Ayrı ayrı çalıştırmanız etki etmez. Çünkü monitöre tam olarak güç gitmiyor. HDMI ile olmazsa sorun VGA'da, HDMI ile de olursa sorun monitördedir.

Yani Vga yerine HDMI kablosunu taksam yine de çalışır mı? Yani Vga kablosunu kullanmayacağım ve sadece HDMI kablosu ile güç kablosunu kullanacağım. Böyle de kullanabiliyor muyum? Ha bir de aklıma yeni geldi benim monitörde HDMI yeri yok ve kasada da yok. Nasıl olacak?

Merhaba. Bu anlatıma göre sorun kesinlikle monitördendir. Monitörün besleme katında elektrik (faz) kaçağı vardır, yani şebekeden olan izolasyonu sonradan içten bozulmuştur, SMPS trafosu sargılarından şebeke izolasyonu kesinlikle sağlanamıyor, oluşan bu son durumda. Bu kaçak şebeke akımı VGA arayüzünden karşı kutupla birleşip evdeki sigortayı attırıyor gibi görünüyor. Monitör yetkili bir PC servisinde tamir edilmedikçe yani monitörün besleme (SMPS) katındaki şebekenin kaçak yapan akımı giderilmediği sürece bu şekliyle kesinlikle kullanılamaz.

Ekran kartında HDMI arayüzü bulunsaydı ve onunla da denense bu sorun yine düzelemezdi şeklinde düşünüyorum, HDMI portu da toprak hattını kullanıyor, kaçak faz ucu ondaki toprakla da birleşip sigortayı yine attırmış olacaktır. Çünkü monitörün güç besleme katının şebekeden olan izolesi tümüyle ortadan kalkmış görünüyor, sonradan içte (SMPS trafosu sarımlarında) oluşan olumsuz durumla. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı