Çözüldü Bilgisayarı kullanırken elektrik gitmiş gibi kapanıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Smmmhunter

Decapat
Daha fazla  
RAM
GSkill Trident Z Neo 2 x 8 3600Mhz CL16
SSD veya HDD modeli
Samsung SSD 970 Evo 500GB
Ekran kartı
MSI RTX 2080S Ventus XS OC
Anakart
Asus ROG Strix B550-F Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 5 3600XT
Bilgisayarımı 3 sene önce İtopya'da topladım. Geçen seneye kadar bir sıkıntı yoktu. Fakat bir anda kapanmalar başladı. Çok önemsemedim. Ama son zamanlarda çok fazla olmaya başladı ve endişelenmeye başladım. Normalde bilgisayardan tık diye bir ses gelip kapanıyordu ama anakartın kapalıyken yanan RGB'si yanıyordu. Yani elektrik kesintisi olmuyordu. Bu olduğunda güç kaynağındaki şalteri aç kapa yapıp bilgisayarı açıyordum. Yoksa açılmıyordu. Daha geçenlerde aynı şey oldu yaptım açılmadı. Bilgisayarın içini açtım RAM'leri söktüm taktım. Çalıştı fakat anakart üzerinde RAM ışığı yandı ve boot etmedi. Bu sefer tek bir tanesini taktım ve çalıştırdım. Bir sıkıntı olmadı açıldı. Sonra diğerini tek bir şekilde taktım yine bir sorun olmadı. Sonra yine ikisini birden taktım yine çalıştı. Sorunun neyde olduğunu anlamadım hala. Düne kadar az sıklıktaydı. Fakat dün neredeyse dakika başı kapanmaya başladı. Bende Windows Bellek Tanılama Aracından test yaptım ve shutdown reportları inceledim biraz. Gördüğüm hata kodları şunlar: 6008, 42, 124 Siz sormadan söyleyeyim herhangi bir mavi ekran veya onarım ekranı almadım. Her kapandığında Windows 11'e sorunsuzca girdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sorun PSU da görünüyor, kısa devre ihtimali de var, anakart, ekran kartı güç bağlantı soketlerini ve kabloları kontrol edin, erime gibi bir hasar var mı, her şey normal görünüyorsa, başka bir PSU ile sistemi denemek gerekiyor.
PC açıldı ve 30 dakikadır BIOS'ta bekliyor. BIOS'a girince kapanmıyor.

Ve şuan sıkıntısız bir şekilde çalışıyor.

@Marix Hocam her şey için teşekkürler. İtopyada farklı psu ile denedik sorunsuz çalıştı. Bende tamir edince yine aynı olabilir diye NZXT C750 80+ Gold Psu'ya geçtim. Şuan sistem stabil, değerler normal.
Rica ederim , güle güle kullan.

Yeni konular

Geri
Yukarı