Bilgisayarı sürekli overclocklu kullanmak zararlı mı?

Katılıyorum, zaten 8700K'ya da şu an 3600 TL veren de artık ne bileyim!!!!! İlk çıktığı zamanlar yanlış hatırlamıyorsam 1900-2000 TL civarıydı bizim ülkemizde. O zamandan bu zamana neredeyse 3 yıl geçti ve 8700K'yı o zamanlardan sahip olan kişiler de zaten Ryzen serisinin yüzüne bile bakmaya gereksinim duymuyor şu an, yılına göre canavar gibi işlemciydi zaten, bahsi geçen karşılaştırma oyun olacaksa da özellikle de sağlam bir OC'la ; 8/16 OC'lu 3700X'e 1080p oyunculukta nal toplattığı da bir gerçek. O karşılaştırma tablosu da tam anlamıyla bir fiyasko bana göre, kaç kişi o işlemcilerle gerçek zamanlı sentetik bench programlarını kullanıp, analiz yapıyor ki sanki? Bu oran genele vurulduğunda; eminim pasta diliminin büyük bir çoğunluğunu hardcore gamer sınıfı kullanıcılar oluşturuyordur. Gerçi artık 10-15 FPS kaybetmek uğruna daha ucuza AMD işlemci tercih edenlerin de sayısı epey bir arttı, bizim gibi doları efektif olarak 7 TL civarından almayan ekonomisi çok daha güçlü olan ülkelerin de son zamanlarda trendi olmaya başladı bu durum.

2018'de Z370 iyi bir kart ve 8700K (Gaming Carbon gibi) rahatlıkla 3000 TL'ye alınıyordu. Şu an bunların halefi 5K. (10700K +Z490)

Asgari ücret o zamanlar 450 dolar idi şu an 338 dolar.

Gerçi eski Türkiye'de 6/12 işlemci alabilen mi vardı (!)

Ryzen'in dengesiz voltaj vakaları, crash sorunları beni endişelendiriyor.
Aslında bunun asıl sebeplerinden biri AMD'nin hala PGA soket kullanmasından kaynaklı.

LGA soket, yani pinlerin anakartta olması işlemciye daha stabil güç gitmesini sağlar ve işlemci daha stabil çalışır.

PGA artık eskilerde kaldı o yüzden AMD'nin AM5 sokette LGA'ya geçmesini istiyorum.

Son düzenleme:
Bos yapmissiniz iste benim 10 yillik kasada fx-6100 var. Madem kullanmadiniz bu üstün bilgiye nasil ulastiniz merak icindeyim?

Bu mesajım sanırım yanlış bilgilendirme olarak raporlanmış nerede yanlış bilgi var hangi moderatör arkadaş bu uyarıları veren merak ettim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…