Bilgisayarım bir anda performans düşüşü gösteriyor

Cagdas Elmaci

Femtopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı alalı 5-6 ay oldu fakat bu gün bir anda performans düşüşü yaşadım. Genel olarak hemen her oyunda FPS düşüşü yaşıyorum. Ve aynı zamanda bilgisayarımı kapattığım zaman önceden saniyesinde kapanırdı fakat şimdi kapatırken ekran kapanıyor ama kasa 8-10 saniye sonra kapanıyor. Çok şaşırtıcı bir durum ve aklım çok karışık durumda. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Bilgisayarınızın güç modunda son zamanlarda herhangi bir değişiklik yaptınız mı? Yüksek performanstan güç tasarrufu moduna geçmek gibi.
Bilgisayarınızın ısıları nasıl? Çok fazla ısı işlemci frekansını kesmesine neden olacaktır.
Son zamanlarda orjinal olmayan bir program kurdunuz mu? Kurduysanız bilgisayarınızı Malwarebytes ile taratmanızı öneririm farklı bir antivirüs programı da olabilir. Bilinen birşey olsa yeter.
Bilgisayar açılırken gerekli görmediğiniz programların otomatik başlatmasını engelleyin. Bunun için görev yöneticisinin başlangıç sekmesini kullanabilirsiniz.
Bilgisayarınız da SSD varsa ve çok az yer kaldıysa performans düşüklüğü olarak yansıyabilir.
Bilgisayarınızda Turbo Boost kapattıysanız sistem isteyen oyunlarda FPS düşüklüğü olarak yansıtır.
Bende Windows 10 1909 güncellemesinden sonra gözle görülür şekilde açılış ve kapanış hızlarında bir yavaşlama gördüm ama psikolojik midir bilmem.

Son düzenleme:
Bilgisayarımı alalı 5-6 ay oldu fakat bu gün bir anda performans düşüşü yaşadım. Genel olarak hemen her oyunda FPS düşüşü yaşıyorum. Ve aynı zamanda bilgisayarımı kapattığım zaman önceden saniyesinde kapanırdı fakat şimdi kapatırken ekran kapanıyor ama kasa 8-10 saniye sonra kapanıyor. Çok şaşırtıcı bir durum ve aklım çok karışık durumda. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.
Geç açılıp kapanma meselesi, arka planda çalışan arkadaşlara bağlayabiliriz, fakat performans düşüşünün neyden kaynaklandığını kesin olarak kestirmesi zor. Discord, Steam, Epic Games gibi birçok program bilgisayarınız açıldığı anda başlar(arka planda), görev yöneticisinden kapatabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı