Çözüldü Bilgisayarın birden kapanması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Emrullah AKTAŞ

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar, hiç anlamadığım bir sebepten dolayı oyun oynarken bilgisayarım bir anda kapanıyor.
Sizce neden kaynaklıdır, ne yapmalıyım?
Önerilerinizi bekliyorum.

Çözüm
RAM'i söküp tekrar takiniz islemci üzerinden taşan termal macun var mi diye bakın bir de bu dediklerimi yaptıktan sonra bilgisayarın arka kapağını kapatmadan acın ve bakır boru üzerinde elinizi gezdirin ısı her yerde eşit mi diye bakın eşit olması lazım.
Fan düzgün çalışıyor mu diye kontrol de edin.

Dediğinizi yarın yapacağım.
Bir de fark ettiğim diğer nokta ise her uygulama CPU'ya aşırı yükleniyor yani LoL'ü açıyorum %80 CPU, Chrome'u açıyorum %70 CPU civarlarında oluyor.
Sorunu çözdüm arkadaşlar.
MSConfig'teki işlemci sayısını Windows'un ayarlaması yerine kendim maksimum çalışmaya ayarlamıştım ve o yüzden işlemcide birtakım sıkıntılar olmuş.
Sistemi belirtin o zaman, laptop mu masaüstü mü? Bileşenler vsvs.

Edit: Ayrıca 4 GB RAM var.

Öyle bir süre şeyi yok, kafası ne zaman eserse kapanıyor ve MSI'ın programını kullanmıyorum.

Hocam yukarıda da dediğim gibi normalde sıkıntı yoktu ama sıfırladıktan sonra böyle bir hatayla karşılaştım. Ayrıca termal macunu dün açıp bir daha kontrol ettim ve ince bir tabaka halinde şu an yani sıkıntı yok gibi görünüyor.

Bilgisayarlarda 2 turlu kendini koruma amacli kapanma olur sarsilma ve isinma sonucu sarisilma sonucu kapanma laptoplara ozgu eski bir konu geriye sadece ısınma kalıyor. Zaten Intel'in sitesine bakarsaniz gorursunuz Max sicaklik 100 derwce olarak ayarli gelir islemciler sonrasinda kemdini kapatir.
Kisacasi aşiri isinmanin bir sebebi olmali isiyi gosteren bir uygulama kurup isinmanin neden kaynaklandigini anlik kontrollerle gorev yoneticisini de kullanarak bulabilirsin ama bosta çalisirken sicak calisiyorsa kesinlikle sogutma veya macunda problem vardir.

Açabilirim tabii ki ama ne yapacağım?

RAM'i söküp tekrar takiniz islemci üzerinden taşan termal macun var mi diye bakın bir de bu dediklerimi yaptıktan sonra bilgisayarın arka kapağını kapatmadan acın ve bakır boru üzerinde elinizi gezdirin ısı her yerde eşit mi diye bakın eşit olması lazım.
Fan düzgün çalışıyor mu diye kontrol de edin

Fan düzgün çalışıyor mu diye kontrol de edin.

Dediğinizi yarın yapacağım.
Bir de fark ettiğim diğer nokta ise her uygulama CPU'ya aşırı yükleniyor yani LoL'ü açıyorum %80 CPU, Chrome'u açıyorum %70 CPU civarlarında oluyor.
Sorunu çözdüm arkadaşlar.
MSConfig'teki işlemci sayısını Windows'un ayarlaması yerine kendim maksimum çalışmaya ayarlamıştım ve o yüzden işlemcide birtakım sıkıntılar olmuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm

Geri
Yukarı