Bilgisayarın çökmesi R7 5800X işlemci soket voltajından olabilir mi?

elegiac

Hectopat
Yer
İstanbul
Merhaba arkadaşlar ben R7 5800X kullanıyorum. İşlemciyi BIOS'tan 4.5GHz 1.15V'a ayarladım. Cinebench R20 testinde 6000 puan alıyor. Tam yükte ve sistem kararlılık testlerinde sıkıntı çıkmıyor. Ama AI Suite'den işlemci voltajını ve frekansını ayarlayıp AIDA64'ten FPU testi yaptığımda falan çöküyor. Tek BIOS'tan ayarlayınca çökmüyor. Socket voltajda BIOS'ta oto modda. Diyorum ki acaba AI Suite'den ayarlayınca socket voltaj az geldiğinden mi bilgisayar çöküyor. Çünkü BIOS'tan ayar yapınca otomatik olarak socket voltajı değiştiriyor olabilir mi? Az çok bilen herkes yazsın.
Not: Sıcaklıklarda sıkıntı yok sadece AI Suite'den ayalayınca soc voltaj yetmiyor mu bunu öğrenmek istiyorum.

Soğutucu: Cooler Master Masterliquid ML240L V2.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yazılım üzerinden ayarlanan voltajlara ben güvenmiyorum zaten. AIDA64 ile bir sorun yoksa BIOS üzerinden yaptığınızda yazılım yanlış ayarlıyordur voltajı. Bu arada o voltajı bir tık artırabilirsiniz gibi sıcaklık normalse bana biraz düşük geldi çünkü.

1.15V dediğiniz SOC Voltage olmasın? Çünkü R7 5800X'i 4.5 GHz'de 1.15V Core Voltage ile çalıştırmanız imkansız denebilir.

Hız aşırtma yaparken üçüncü parti yazılım kullanmak pek akıllıca bir fikir değil. En iyisi BIOS'tan ayarlamak, ikinci bir seçenek Ryzen Master kullanmak olabilir. AI Suite kullanırken sadece SOC Voltage arttırıyorsanız eğer Core Voltage yetersiz geliyor olabilir.

1.15V dediğiniz SOC Voltage olmasın? Çünkü R7 5800X'i 4.5 GHz'de 1.15V Core Voltage ile çalıştırmanız imkansız denebilir.

Hız aşırtma yaparken üçüncü parti yazılım kullanmak pek akıllıca bir fikir değil. En iyisi BIOS'tan ayarlamak, ikinci bir seçenek Ryzen Master kullanmak olabilir. AI Suite kullanırken sadece SOC Voltage arttırıyorsanız eğer Core Voltage yetersiz geliyor olabilir.
Hocam dediğim gibi core voltage değeri 1.15V. Ryzen master'dan yapıncada aynı problem oluyor (pc kapanıyor). Şu zamana kadar hiç socket voltaj arttırmadım. Hep auto moddaydı aldığımdan beri.
Yazılım üzerinden ayarlanan voltajlara ben güvenmiyorum zaten. AIDA64 ile bir sorun yoksa BIOS üzerinden yaptığınızda yazılım yanlış ayarlıyordur voltajı. Bu arada o voltajı bir tık artırabilirsiniz gibi sıcaklık normalse bana biraz düşük geldi çünkü.
Sıcaklık normal hocam. Bütün gündür kullanıyorum sorun olmadı. 1.10V ile çalışır mı peki? Ve 4.7ghz'de 1.15V yeter mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı