Bilgisayarın değerlerinin normal olduğunu nasıl anlayabilirim?

byzzantion

Kilopat
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Processor: Intel(R) Core(TM) i7-4790 CPU @ 3.60GHz (8 CPUs), ~3.6GHz
Card name: Radeon RX 580 8GB 256Bit GDDR5 DUAL-RX580-O8G
Motherboard: ASUSTeK COMPUTER INC. Z97-K
Memory: Kingston 8x2GB 1600MHZ DDR3 Ram KVR16LS11-8 (PC3-12800)
Operating System: Windows 10 Pro 64-bit
Meslek
Öğrenci
SSD veya HDD modeli
970 EVO Plus M.2 SSD, Samsung 850 EVO SATA SSD
Ekran kartı
AMD RX580 8GB
Anakart
ASUS Z-97K
İşlemci
intel i7 4790
Şöyle ki uzun zamandır bilgisayarımda performans düşüklüğü seziyorum. Oyunlarda FPS normal gözükse de ara ara hafif saliselik takılmalar droplar vs. oluyor. Örneğin CS:GO'da anlık hafif takılmalar hissediyorum. Oyun dışında ise bazı uygulamaların geç açılmaya başlaması, uygulama crashleri gibi olaylar da yaşadığım oluyor.
Arka plan uygulamalarım neredeyse yok denecek kadar az, masaüstümde fazla klasör veya program bulundurmuyorum yani tertemiz. 2 SSD 1 HDD kullanıyorum. Windows yeni aldığım SSD'de yani 970 EVO Plus M.2 SSD'de yüklü fakat SSD gereken performansı nedense göstermiyor onu da anlamıyorum. Orijinal olduğuna eminim fakat böyle bir sorunum daha var. Genel olarak yukarıdaki sorunum eski SSD'mde de devam etmekteydi. Onun dışında sürücülerim güncel onunla alakalı da herhangi bir sorunum yok.

1687108617591.png

Bu SSD ve HDD değerlerim. HDD'nin değerlerinin farkındayım %12 yazmasına rağmen yıllardır götürüyor ben de anlamadım. HDD içerisinde aman aman kullandığım herhangi bir program yok flash bellek gibi kullanıyorum.

Bu değerler bana saçma geliyor kendi yazılımı hariç farklı uygulamalara bakmayın.

970 evo için sürücü var onu kurun birde samsung magician kurulu olsun.

Problemin ssd veya hdd kaynaklı olduğunu sanmıyorum.

Yeni aldığınız SSD'nin sıcaklık değerleri çok yüksek, sıcaklık artışından dolayı yavaşlık yapması muhtemel.
Boşta 58 civarı sıcaklık değeri alıyorum. Sizce ne yapmam gerek?

Geri
Yukarı