Bilgisayarın her açılışında tarih ve saat farklı oluyor

Computer Geek

Decapat
Daha fazla  
Herkese iyi akşamlar dilerim. Yaklaşık bir yıldır bilgisayarımı her açışında tarihi 31.12.2004 ve açılıştaki saati de 23.15 şeklinde gösteriyor. Bilgisayarımı her açışta da mecburen tarih ve saati ayarlamak zorunda kalıyorum. Bunun neden olduğunu bilmiyorum ve çözümünü de internette net bulamadım. Son çare buraya yazmak istedim.

Herkese iyi akşamlar dilerim. Yaklaşık bir yıldır bilgisayarımı her açışında tarihi 31.12.2004 ve açılıştaki saati de 23.15 şeklinde gösteriyor. Bilgisayarımı her açışta da mecburen tarih ve saati ayarlamak zorunda kalıyorum. Bunun neden olduğunu bilmiyorum ve çözümünü de internette net bulamadım. Son çare buraya yazmak istedim.
Sebebi BIOS pilinizin bitmiş olmasından kaynaklı olabilir. Yeni bir BIOS pili alın.

Bilgisayarı kapattığınızda PSU'nun fişini çekiyorsanız ya da anahtarını kapatıyorsanız sorununuz BIOS pili olabilir. BIOS pili bittiğinde sisteme güç kaynağından da güç gelmezse her açılışta BIOS sıfırlanır.
Bilgisayarımın fişleri çoklu prize (prizin de açma kapama düğmesi mevcut) bağlı, çoklu priz de fişe bağlı. Bilgisayarımı kapattığımda sadece prizin düğmesine basıp öyle elektriğini kesiyorum.

@Computer Geek
Tamam, sorun çok büyük olasılıkla BIOS pilinden kaynaklanıyor. Değiştirmeniz gerek. Değiştirene kadar sistemi kapattığınızda PSU gücünü kesmezseniz sorun yaşamazsınız ancak PSU güvenilir bir model değilse bunu yapmanızı önermem.

BIOS pili bitmiş.
Doğru söylüyorsunuz, PSU'yu yakın zamanda değiştirdim çünkü yanmıştı. BIOS pilini nereden bulabilirim? (İnternet alışverişi hariç)

Marketlerde büyük marketlerde adı CR2032 tablacılarda da bulursun.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı