Bilgisayarın kendi kendine kapanıp açılmaması

Olur öyle şeyler, kafanı takma :)
Şaka şaka, güç kaynağından veya sıcaklık değerlerinden oluyor olabilir.

Stres testi yapın ve sıcaklık değerlerini kontrol edin. Bize en yüksek ve ortalama değerleri söylersiniz.
Bu arada işlemci, ekran kartı ve güç kaynağını belirtir misin?

Sorunun güç kaynağından olması için illaki oyunda olması veya sistemin %100 yükte olması gerekmiyor. Dengesiz akım da bunun gibi sorunlara yol açabilir. Güç kaynağınızın markasını ve modelini belirtin. Format atın diyenlere kafayı takmayın, bir çözümü mutlaka vardır.
Her soruna format bas geç demiyorum kaç tane mesajımı okudun onu da bilmiyorum. Lütfen bana söyler misin kaç tane yetersiz Watt haricinde PSU daki dengesiz akım yüzünden bilgisayarda yukarıda anlatılan sorunla karşılaşan birini gördün? Cümle biraz devrik oldu anlayabilmen zorlaştı kısaca şunu söyleyeyim %100CPU kullanım sorunu olan birisi aynen yukarıdaki sorunla karşılaşır. Bizzat kendim de karşılaştım. Sadece kapansa sıkıntı yok fakat yeniden başlıyor diyor yani reset. Virüsü temizleyemediğimden format attım ben en başta da temizleyemiyorsan format at yazdığımı belirteyim.

Her soruna format bas geç demiyorum kaç tane mesajımı okudun onu da bilmiyorum. Lütfen bana söyler misin kaç tane yetersiz Watt haricinde PSU daki dengesiz akım yüzünden bilgisayarda yukarıda anlatılan sorunla karşılaşan birini gördün? Cümle biraz devrik oldu anlayabilmen zorlaştı kısaca şunu söyleyeyim %100CPU kullanım sorunu olan birisi aynen yukarıdaki sorunla karşılaşır. Bizzat kendim de karşılaştım. Sadece kapansa sıkıntı yok fakat yeniden başlıyor diyor yani reset. Virüsü temizleyemediğimden format attım ben en başta da temizleyemiyorsan format at yazdığımı belirteyim.
CPU eger arizali ise baslarmayabilir dogru ama PSU gibi sorun. %90 eminim.

Olabilir tabii ki :) benim yaptığım yoruma ters bir yorum atmış ona şaşırdım. Zibilyon tane forum gezdim hiçbirini beğenmedim ne yani burada damı takılmayalım? O da olacak gibi..
Gecenlerde PC kapanmis bir daha acilmamis dedi arkadas gittim baktim nasil basardiysa islemci ile soket arasina fan da biriken tozlar kacmis ve dugmeye basmamiza ragmen calismiyordu. Baska bir PSU deneyelim dedik sadece PSU'nun fanlar donuyor PC calismiyor islemci fanini bir kaldirdim nasil olduysa bir suru toz girmisti. Anakarti soktum temizledim ve mutlu son duzeldi. :)

Speedfan everest vb. bir program ile sıcaklık seviyelerini kontrol et. Eğer onlarda sorun yoksa ekran kartının üzerindeki devre elemanlarını kontrol etmeni öneririm, özellikle transistör gibi elemanlar böyle sorunlara neden olabiliyor. Eğer bunlarda sorun yoksa ekran kartını sök yada bios üzerinden devre dışı bırak, dahili ekran kartın ile dene sistemini, yine olmuyorsa güç kaynağına yönelebilirsin. (Tabi ekran kartını sökünce güç kaynağına binen yük azalıp sorun çıkartmayadabilir, bunu da göz önünde bulundur.)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı