Bilgisyarı kapatınca çıt diye bir ses geliyor

Ferit34

Hectopat
Yer
ASUSTANBUL
Daha fazla  
Meslek
ASUS LOVERS
Bilgisayarı her kapattığımda çıt diye bir ses geliyor. Ben PSU ile alakalı olduğunu düşünüyorum. Plastik ile alakalı değil çünkü öyle olsa bilgisayar kapalıyken veya açıkken de gelir. PSU Corsair RM850.

Kaliteli PSU olunca bu olayın olması galiba normaldi diye hatırlıyorum sadece kapatırken 1 kere çıt gelmesi bir sıkıntı yaratmaz. Vanguard 750W de var ama bu onun kalitesinden.
Aynen hocam. Bilgisayarı kapat diyorum, bir süre sonra çıt ediyor ve kapanıyor, ışıklar falan sönüyor. Böylece kapandığını anlıyorum da, bu ses sorun değil mi yani? Eskiden Corsair RM1000 vardı fakat böyle bir ses çıkmıyordu. O yüzden bir sorayım dedim.
Video çekerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz.

Ancak tahminimi de belirteyim elektiriğin aniden kesilmesi ile mekanik disklerden ses çıkıyor olabilir.
Hocam sadece M.2 NVMe samsung 970 Evo plus var ve 2 adet taşınabilir USB HDD var. Video budur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Ses normal bir ses gibi geldi ama yine de bir sorun olup olmadığını görmek isterseniz bilgisayarı bir stres teste sokun. Sonuna kadar zorlayın herhangi bir ses ya da hata olmazsa tertemiz demektir.

Bu ses normal bende de var (Gigabyte G750H Gold+). Röleden geliyor. Röle küçük miktardaki akım ile büyük miktardaki akımı kontrol eden anahtar. Bazı güç kaynaklarında var (hepsinde var ama farklı olan türleri var) . Bunun olması kaliteli Psu anlamına gelmiyor mu bilmiyorum ama alakasız olduğunu düşünüyorum. Eski güç kaynağımda bu yoktu mesela fakat açılışta tık sesi vardı. Fazla endişe etmenize gerek yok.

Son düzenleme:
Aynen hocam. Bilgisayarı kapat diyorum, bir süre sonra çıt ediyor ve kapanıyor, ışıklar falan sönüyor. Böylece kapandığını anlıyorum da, bu ses sorun değil mi yani? Eskiden Corsair RM1000 vardı fakat böyle bir ses çıkmıyordu. O yüzden bir sorayım dedim.

Hocam sadece M.2 NVMe samsung 970 Evo plus var ve 2 adet taşınabilir USB HDD var. Video budur.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bendede var bu ses, neden bilmiyorum.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı