Bina içi internet kablosu çekimi nasıl yapılır?

KTPktp

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, evde internet kopmaları yaşıyorum TurkNet kullanıyorum onlarla görüşmelerimde bina ankastresine kadar sorun yok diyor bina veya ev içi tesisat sorunlu diyor. Ankastre ve ev içindeki internet kablolarını duvar kırmadan birbiri ucuna bağlayıp çekebilir mi? Ve binamıza Kablonet kutu koydu. Türk Telekom ve Kablonet'ten sorguladığımda fiber var diyor. Hazır değiştiriyorken fiber kablo çekebilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba, evde internet kopmaları yaşıyorum TurkNet kullanıyorum onlarla görüşmelerimde bina ankastresine kadar sorun yok diyor bina veya ev içi tesisat sorunlu diyor. Ankastre ve ev içindeki internet kablolarını duvar kırmadan birbiri ucuna bağlayıp çekebilir mi? Ve binamıza Kablonet kutu koydu. Türk Telekom ve Kablonet'ten sorguladığımda fiber var diyor. Hazır değiştiriyorken fiber kablo çekebilir mi?
Anladığım kadarıyla TT'nin hem fiber hem de xDSL altyapısı var. Kablo çekiminin nasıl gerçekleştirileceğini söyleyebilmek için önce altyapınızın durumunu netleştirmek lazım. Aşağıda linklerini verdiğim 2 siteden altyapı sorgulaması yapıp sonuçların ekran görüntülerini paylaşabilir misiniz?
TT altyapı durumunu öğrenmek için bu adresten sorgulama yapın: Teknobil Telekom
Kablonet altyapı sorgulamasını da buradan yapın: Türksat Kablo Resmi Web Sitesine Hoş Geldiniz.
Siteye girince aşağı tarafta "Binamda Hizmet Var mı" diye bir seçenek var. O kısımdan Kablonet altyapı sorgulaması yapabilirsiniz.

Beni aradılar 100 Mbps'ye kadar veriyolarmış fiberi istediğiniz resimleri bırakıyorum kablolamayla ilgili bilgi verirseniz sevinirimm...

Beni aradılar 100 Mbps'ye kadar veriyolarmış fiberi istediğiniz resimleri bırakıyorum kablolamayla ilgili bilgi verirseniz sevinirimm...
Adresinizde Kablonetin FTTB altyapısı var. Yani fiber kablonun binaya kadar gelip dairelere televizyon kablosuyla internet dağıtılan sistem.
Ayrıca TT'nin de FTTB-DSL altyapısı var. Bu da benzer şekilde fiber kablonun binaya kadar gelip dairelere çift telli bakır kabloların dağıtıldığı sistem. Binanızın zemin veya bodrum katına inip sağa sola dikkatlice bakın. Şunlardan birine benzer bir kabin göreceksiniz:

T11.jpg

T21 (2).jpg

T21.jpg

Üzerlerinde fiber yazdığına bakmayın aslında bunlar VDSL kabinleridir. Ama fiber kablo binaya kadar geldiği için FTTB (binaya kadar fiber) ifadesinin içerisine dahil edilir. TT de bu sebeple fiber var diyor zaten.

Binanızdaki Kablonetin kabini de şuna benzer bir şey olacaktır:

9589948c1f739a13e1e5bbfddd2b86d1.jpg

db2d69cff2491a6dabb88b2a747f8446.jpeg

Görüp de anlayamadığınız bir kabin olursa fotoğraf atarsınız ben bildiğim kadarıyla anlatırım.
Şimdi asıl meseleye gelecek olursak: Kopma sorunu iç tesisattan kaynaklanıyorsa mevcut kablonuzu bir CAT kabloyla değiştirebilirsiniz, hattınız biraz daha rahatlar. Eğer dairenizden kabine inen kablo yolunda çok sıkışıklık yoksa dediğiniz gibi kabloyu uç uca bağlayıp çekmek suretiyle yenileyebilirsiniz. Kendi kablonuzu bulmak için elektrikçilerde bili bili diye bir cihaz var onu kullanabilirsiniz. İlgili cihazın nasıl kullanıldığı şu videoda gösterilmiş:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu arada fiber kablo çekilebilir mi diye sormuşsunuz ya. Maalesef bu kabinlerden daireye fiber kablo çekimi olmaz. Dairenize kadar fiber kablonun çekilmesi için altyapınızın FTTH (eve kadar fiber) olması lazım. Oysa mevcut TT altyapınız da Kablonet altyapınız da FTTB (binaya kadar fiber)

Çok sağ olun yardımlarınız için o zaman ben ilk evdeki iç tesisata yeni kablo çektirip kontrol edeyim kopma sorunu çözülse yeterlidir benim için 1000 MB fibere geçemiyorum anladığım kadarıyla gerek de yok o halde o kadar uğraşa çok teşekkürler.

Çok sağ olun yardımlarınız için o zaman ben ilk evdeki iç tesisata yeni kablo çektirip kontrol edeyim kopma sorunu çözülse yeterlidir benim için 1000 MB fibere geçemiyorum anladığım kadarıyla gerek de yok o halde o kadar uğraşa çok teşekkürler.
Aynen şu durumda 1000 Mbps almanız mümkün değil. Rica ederim, iyi günler.

BBK kodu olan resmi silin hocam. Adresiniz bulunabilir.

Bildiğim kadarıyla Kablonet zaten eski altyapısında 100Mbps veriyor sadece. Binaya kadar Kablonet fiber geliyor eve bakır kablo. TT'nin "Eve Kadar Fiber Mantığı ile aynı". Müşteri hizmetlerini arayıp konuşabilirsiniz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı