Bionluk vergi sistemi nasıl işler?

Ntrs

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, 2020 Kasım ayından itibaren yaklaşık 2.5 yıldır ara ara Bionluk üzerinden freelance işler alıyorum. Para kazanmaya başladığım zamanlar 18 yaşından küçüktüm ve vergilendirme olduğunu bile bilmiyordum. Ödemeleri ailemden birisinin kartı ile aldım. 2.5 yılda toplasanız 2500-3000 civarında bir gelir elde etmişimdir. Zaten asıl amacım yaptığım işte kendimi geliştirebilmekti. Az bir miktar para da motivasyonumu arttırıp beni teşvik ediyordu. 2022 de vergilendirme olduğunu öğrendim fakat birkaç sitede vergilendirmeye tabii olabilmesi için belli bir miktarın üzerinde olması gerektiğini okudum. Benim kazandığım miktar da bunun çok çok altında kaldığı için pek de üzerinde durmadım. Bugün tekrar aklımı kurcaladı ve detaylı bir araştırayım dedim. Vergilendirmeye tabii olmaması için sürekliliğin de olmaması gerekiyormuş fakat ben bir sene içerisinde birden fazla iş aldım ve para kazandım. Her ne kadar gelir az olsa da birden fazla iş yapılıp sürekliliğe tabii olduğu için vergilendirme yapılması gerekiyormuş. Ne yapacağım hiç bilmiyorum, ödemeye kalksam onu da nasıl yapacağımı bilmiyorum çünkü ödemeyi kendi banka hesabım ile almadım. Bu konuda bilgisi olup da yardımcı olabilecek var mı?

Kendinizi işin içine katarsanız, bunu çözmek baya zor. Muhasebeci filan tutmanız lazım, kayıtlar lazım. Çok takılmayın derim.

Bionluk zaten vergi kesiyor olmalı. Kendinizi işin içine katarsanız, bunu çözmek baya zor. Muhasebeci filan tutmanız lazım, kayıtlar lazım. Çok takılmayın derim.
Hayır, Bionluk sadece kendi aldığı komisyonun vergisini kesiyor. İçeride dönen işlerin vergisine karışmıyor. Kullanım sözleşmesinde de yazıyor zaten

Kendinizi işin içine katarsanız, bunu çözmek baya zor. Muhasebeci filan tutmanız lazım, kayıtlar lazım. Çok takılmayın derim.
İleride youtuberların vergi olayına da dönebilir

Son düzenleme:

Geri
Yukarı